Taproot’tan Bir Yıl Sonra, Bitcoin Topluluğu Defi Potansiyelini Ortaya Çıkarmak Için Çalışıyor

Kaynaklar Cointelegraph’a verdiği demeçte, endüstri genelinde Taproot desteğinin, Bitcoin yumuşak çatalından bir yıl sonra hala sürünerek ilerlemesi, inovasyon için güçlü bir potansiyele ve dünyanın en büyük kripto para birimi aracılığıyla Web3 çözümlerinin daha geniş bir şekilde benimsenmesine işaret ediyor.

CEO’su Alex Miller, “Başından beri Satoshi, Bitcoin blok zincirinin üzerine inşa edilen katmanların Bitcoin’in programlanabilirlik ekleyerek yalnızca sağlam para olmanın ötesine geçmesini sağlayacağını tahmin etti, bu da Bitcoin’i Web3 yeteneklerini oluşturmak için en uygun çerçeve haline getiriyor” dedi. Web3 geliştirici platformu Hiro.

Taproot yükseltmesi Kasım 2021’de gerçekleşti ve Bitcoin (BTC) ağı aracılığıyla merkezi olmayan finansal hizmetleri hızlandırmanın temelini attı. Gizlilik sorunlarını ele alan ve ağda meydana gelen karmaşık işlemlerin boyutunu azaltarak blok depolamayı iyileştiren çoklu imza komut dosyalarının daha verimli bir şekilde doğrulanmasını sağlar.

Pek çok Bitcoin sahibi madeni paralarını merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarında kullanmadığından, “çünkü bu, akıllı sözleşmelerle başka bir platformda işlenebilmesi için bir köprü kullanarak sarmak gibi külfetli bir görev içerdiğinden”, sektörde uzun zamandır beklenen değişikliklerdi. Bitcoin’in DeFi potansiyelini açığa çıkarmak için çalışan şirketlerden biri olan Internet Computer blok zincirinin arkasındaki temel olan DFINITY’nin kurucusu ve baş bilim adamı Dominic Williams, “Ethereum gibi bir blockchain.

İnternet Bilgisayarı, 5 Aralık’ta Bitcoin ağıyla ana ağ entegrasyonunu duyurdu ve akıllı sözleşmelerin, bilgisayar korsanlarının hedeflerinden biri olan üçüncü taraflara veya blok zincir köprülerine ihtiyaç duymadan yerel olarak BTC tutabildiği, gönderebildiği ve alabileceği bir Katman-2 olarak hizmet ediyor. 2022’de milyarlarca dolar tükendiğinde. Şirkete göre, Internet Computer’ın blok zinciri üzerine inşa edilen neredeyse her DeFi uygulaması, sağladığı likidite nedeniyle Bitcoin’i dahil etmeyi planlıyor.

İlişkili: İşletmeler için akıllı sözleşme benimsemenin geleceği

Bitcoin için akıllı sözleşme işlevleri sayesinde, DeFi’ye katılmak isteyen kullanıcılar, paralarını Bitcoin’in akıllı sözleşme adresine gönderebilir ve doğrudan cüzdanlarından para çekebilirler. “Yakında ‘Doğum Günün Kutlu Olsun! İşte 100.000 satoshi!’ gibi basit bir sohbet mesajı gönderebileceksiniz. Açık Sohbet gibi tamamen zincir üzerinde bir Web3 hizmeti kullanarak” dedi Williams.

Alex Miller, Bitcoin blok zincirinde Web3’ü etkinleştirmenin aynı zamanda kripto para birimlerine ve DeFi uygulamalarına daha fazla güven anlamına geldiğini belirtti:

“FTX gibi merkezi kuruluşlardaki son patlamalar, yalnızca, işlemlerin mutabakat düzeyinde algoritmik olarak güvence altına alındığı ve kullanıcıların ‘doğru şeyleri yapmak’ için üçüncü taraf emanetçilere güvenmek zorunda olmadığı, gerçekten merkezi olmayan finansa olan ilgiyi artırmaya hizmet edecek. madeni paralarıyla. Öncü merkezi olmayan güven geçmişi göz önüne alındığında, Bitcoin, insanların DeFi işlemlerini gerçekleştirmesi için en mantıklı yerdir.”

Miller’e göre, merkezi olmayan otonom kuruluşlar (DAO’lar) Bitcoin’in akıllı sözleşme işlevinden de yararlanabilir, ancak büyümenin çoğunu DeFi muhtemelen oluşturuyor. “İnsanlar, zaman ve para yatırdıkları blok zincirinin birkaç yıl içinde ortaya çıkacağını bilmek istiyor, Bitcoin’in burada kanıtlanmış bir sicili var. Ayı piyasalarında, geliştiriciler ve yatırımcılar benzer şekilde konsantre olmak için daha güvenli varlıklar ararlar ve Bitcoin burada her zaman benzersiz bir ayrıma sahip olacak. 2023’e baktığımızda, ekosistemimizdeki en büyük büyümenin DeFi olacağını düşünüyorum.”

Yaklaşık 14 yıldır var olan Bitcoin, kripto topluluğu tarafından yönlendirilen birkaç sert ve yumuşak çatal deneyimledi. Gelecek yükseltmeler, Bitcoin İyileştirme Önerisi (BIP) 119’da açıklanan ve bir kullanıcının fonlarını gönderebileceği adresi bir listede kısıtlayacak olan Sözleşmeleri içerebilir.

Yorum yapın