Takas Şirketi, Blockchain Ağlarında Menkul Kıymet Işlem Anlaşmalarını Test Ediyor

Dijital Dolar Projesi (DDP) ve Depository Trust & Clearing Corporation (DTCC), Güvenlik Anlaşması Pilot projesinin sonuçlarını 30 Kasım’da yayınladı. dünya koşulları.

Proje, “bir ABD merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) ticaret sonrası mutabakat üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak için”, özellikle de transferlerin ödemeyle aynı anda veya neredeyse aynı anda gerçekleşmesini sağlayan bir tür menkul kıymet mutabakatı üzerinde tasarlandı. Bu yerleşimler, DvP (teslimata karşı ödeme) anlaşmaları veya atomik anlaşmalar olarak bilinir. Henüz hiçbir ABD CBDC’si geliştirilmedi ve hatta yetkilendirilmedi.

DTCC genel müdürü Jennifer Peve, şirketinin önsözünde şunları yazdı:

“Bu tanıtım belgesinde ayrıntıları verilen bu çabalar, müşteriler için isteğe bağlılığın yanı sıra DTCC’nin mevcut yerleşim çözümleriyle aynı – veya daha yüksek – emniyet ve güvenlik seviyelerini sağlarken gelecekteki yerleşim işlevlerini simüle ediyor.”

Pilot, talimatları uygulamak ve karşı taraf riskini ortadan kaldırmak için DTCC’nin Dijital Uzlaşma Ağı prototipi ile Dijital Dolar Ağı arasında bir üçüncü taraf “düzenleyici” kullandı. Bunun nedeni, bir işlemdeki tarafların, her iki ağda da tam görünürlüğe sahip olmayacak farklı takas bankalarına sahip olabilmesidir. Varlıklar, işlemler sırasında her iki ağda da engellendi.

Buna ek olarak, pilot proje “varlıkların serbest bırakılmasına ilişkin koşulları uygulamak için üçüncü bir taraf yerine varlığı kontrol etmek için akıllı sözleşmelerden yararlanan algoritmik bir yükümlülük mekanizması” kullandı. Test sistemindeki işlemler toplam 12 adımdan oluşmaktadır.

Pilot sistem, gün içi ve gün sonu T2, T1 ve T0’ı kapsayan çeşitli netleştirme ve takas seçeneklerine izin verdi.

ABD yerleşim uygulamaları dünyanın geri kalanından önemli ölçüde farklıdır. Uzlaşma davasının sonuçları, aralarında Bank of America, Citi, Nomura, Northern Trust, State Street, Virtu Financial ve Wells Fargo’nun da bulunduğu katılımcı bankalar tarafından değerlendirildi.

Bu, planlanan beş pilot projeden ilkiydi. Dijital Dolar Projesi, 2020 yılında Dijital Dolar Vakfı ve teknoloji danışmanlık firması Accenture tarafından oluşturuldu. Eylül ayında teknik bir sanal alan oluşturdu. DTCC, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki menkul kıymet işlemleri anlaşmalarının büyük çoğunluğunu yönetir.

Yorum yapın