Strike, Afrika’ya Sınır Ötesi Ödemeleri Kolaylaştırmak Için Bitnob Ile Ortak Oldu

Yıldırım Ağı Gana, Kenya ve Nijerya’yı vurdu. Gana’daki bir konferans sırasında Strike CEO’su Jack Mallers, Bitcoin (BTC) ödeme şirketinin Afrika’ya ödemeleri kolaylaştırmak için mobil uygulama Bitnob ile ortaklık kurduğunu duyurdu.

Mallers duyuruyu Gana’nın başkenti Accra’da düzenlenen bir Bitcoin konferansı olan AfroBitcoin’de sahnede yaptı. Nasıl çalıştığına dair kısa bir sunumun ardından Bitnob’un Nijeryalı CEO’su Bernard Farah’ın yanında yer aldı.

Afrika’ya yapılan para transferleri, Bitcoin üzerine inşa edilmiş 2. katman ödeme ağı olan Lightning Network’ten yararlanır. “Global Olarak Gönder” adı verilen bu özellik, Afrika’ya anında, düşük maliyetli ödemeler yapılmasını sağlıyor.

Nijerya’daki Alice’den ABD’deki Bob’a para transferinin şeması. Kaynak: Facebook

Bitnob CEO’su Bernard Parah sahnede, özelliğin insanların Bitcoin’i kullanmasını gerektirmediğini açıkladı. İşlem ücreti yok özelliği şu anda Nijerya, Gana ve Kenya’daki Afrikalılar tarafından kullanılabilir. Karşılaştırıldığında, Wise gibi havale hizmetleri küçük bir komisyon alırken, Western Union para transferleri için %10’a kadar ücret alabilir.

Dolar ödemeleri anında naira, cedi veya şiline (sırasıyla Nijerya, Gana ve Kenya’daki para birimleri) dönüştürülür ve doğrudan alıcıların bankalarına, mobil paralarına veya Bitnob hesaplarına yatırılır.

Afrika’ya sınır ötesi ödemeleri Bitcoin kullanarak çözmek, yerel ekonomiler için büyük bir destek olacaktır. Yalnızca Nijerya’da 2020’de ülkeye havale olarak 17,2 milyar dolar gönderildi. Ancak Dünya Bankası’na göre, “2020’de gönderilen her 200 dolar, gönderene 17,8 dolara (%8,9) mal oldu.” Bu, kabaca 1,5 milyar dolarlık ücret kaybına veya kabaca Samoa’nın GSYİH’sına eşittir.

Nijerya, Bitcoin ödeme raylarını kullanarak havale ücretlerini ortadan kaldırırsa, ülke genelindeki Nijeryalılar finansal olarak fayda sağlayacaktır. Kenya ve Gana’da durum benzer. Binlerce Ganalı ve Kenyalı Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyor ve düzenli olarak yurtdışına para gönderiyor. Afrika’da kripto son yıllarda arttı, havale bunun birçok nedeninden biri.

İlgili: Subway, Bitcoin’i kabul ediyor, böylece kullanıcılar Lightning Network’te bir sandviç alabilir

Mallers, anında eşler arası bir ödeme olduğu için genel deneyimi PayPal’ın Venmo uygulamasıyla karşılaştırdı. Venmo, Amerika Birleşik Devletleri müşterileri arasında anında ve sorunsuz ödemelere izin veren bir mobil uygulamadır. Mallers, Lightning Network’ün “doları Naira’ya, Naira’yı dolara ulaştığını” söyledi.

İlerleme şu anda yalnızca Afrika’da Gana, Kenya ve Nijerya’da İngilizce konuşulan ülkelerde yaşayanlara para gönderen Amerikalılar tarafından kullanılabilir, ancak kullanıma sunma Afrika genelinde devam edecek.

Bu hikaye gelişiyor ve yeni bilgilerle güncellenecek.

Yorum yapın