Stocx.in, Hindistan’ın Ilk Özel Pazar Endeksini Başlattı

YENİ DELHİ: Çevrim içi borsaya kote olmayan menkul kıymetler portalı StocX.in, Hindistan’ın StocX Özel Pazar Endeksi (SPMI) olarak bilinen ilk özel pazar endeksini başlattı.

Şimdiye kadar özel menkul kıymetlerin (yani henüz borsaya kote olmayan şirketlerin hisse senetlerinin) fiyat hareketlerini takip etmenin bir yolu yoktu. Böyle bir endeksin oluşturulmasındaki en büyük zorluk, fiyatın mevcudiyetidir. Liste dışı piyasada şeffaf fiyatlandırma yoktur ve bu nedenle fiyat portaldan portala değişebilir ve fiyat hareketlerini derlemek ve bir endeks oluşturmak oldukça zordur. Bir basın açıklamasına göre StocX.in, indeksleme ve temel istatistik kavramlarını kullanarak bunu başardığını iddia ediyor.

StocX.in, “Değişim Yüzdesi” olarak bilinen bir metodoloji kullanarak StocX Özel Pazar Endeksini oluşturmuştur. Endeks, 1 Ocak 2022 itibariyle temel değer olarak 1000 kullanılarak hesaplanır. Stocx.in ve diğer pazar yerleri gibi çeşitli bayilerden alınan günlük fiyatlar toplanır ve önceki gün fiyatına göre yüzde değişim hesaplanır. O gün veya bir önceki dönem için müsait olmayan payların fiyatları iptal edilir. Fiyatların mevcut olduğu kalanlar için yüzde değişim hesaplanır. Bu yüzde değişikliğinin ortalaması daha sonra endeks değerindeki değişikliği hesaplamak için kullanılır.

Endeks, borsa dışı piyasada aktif olarak işlem gören 30’dan fazla şirketin fiyatlarını takip edecek ve veri analitiği aracılığıyla analiz ve trendler sağlayacak.

Mevcut endeks değeri 1067’dir, bu da 1 Ocak’tan 30 Kasım’a kadar menkul kıymetlerin ortalama fiyatının %6,7 arttığı anlamına gelir. Basın açıklamasında endeksin günlük olarak güncelleneceği belirtildi.

Şirket, fiyatları art arda iki gün boyunca mevcut olan tüm şirketleri otomatik olarak içerdiğinden ve fiyatları mevcut olmayan tüm şirketleri hariç tuttuğundan, endeksin seçim ve hayatta kalan önyargısı gibi çoğu halka açık piyasa endeksinde bulunan tipik önyargılardan arınmış olduğunu iddia ediyor. Bu, endeksin fiyat mevcudiyetine bağlı olarak şirketleri eklemeye ve çıkarmaya devam edeceği anlamına gelir ve yalnızca değişim yüzdesini dikkate aldığından, etki, genel olarak bir yatırımcının portföyünün nasıl olacağına dair çok iyi bir resim elde etmesidir. kote edilmemiş menkul kıymetlere yatırım yaptı.

Kendi markası StocX.in aracılığıyla faaliyet gösteren BLACKVOLT Digital Private Limited’in yöneticisi Ishita Agarwal, “Hindistan’ın ilk özel piyasa endeksini başlattığımızı duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Hindistan için yeni bir konsept. Liste dışı hisse senetleri alanında bir düşünce lideri olarak, tüketiciler ve sektör katılımcıları için bu endeks aracılığıyla bazı ilginç içgörüler ve veri analitiği getirmeyi planlıyoruz.”

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın