Stellar, Ukraynalı Mültecilere Usdc Aracılığıyla Nakit Vermek Için Unhcr Ile Ortak Oldu

İnsani yardım grupları, gelişmekte olan veya savaştan zarar görmüş ülkelerde bankacılık eksikliği veya yetersiz kimlik doğrulaması ile ilgili sorunları çözmek için giderek artan bir şekilde blockchain teknolojisini kullanıyor.

Aralık ayında, Stellar ağı aracılığıyla Ukraynalı mültecilere nakit yardımı sağlayan ve Partia ağı aracılığıyla nakit ve kupon sunmayı planlayan bir diğeri de dahil olmak üzere iki yeni proje açıklandı.

Ancak geçmiş blockchain projelerinin karışık sonuçları oldu. Bazı projeler, alıcıların bürokrasiyi aşmalarına ve ihtiyaç duydukları yardımı almalarına izin vermede etkili oldu, ancak diğerleri için blockchain kullanımının gereksiz olduğu ortaya çıktı.

15 Aralık’ta Stellar Geliştirme Vakfı, Ukraynalı mültecilere bir tür nakit yardım olarak Stellar ağında USD Coin (USDC) sunmak için Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile bir ortaklık kurduğunu duyurdu.

USDC belirteçleri, herhangi bir MoneyGram konumunda kullanılabilir olacaktır. Programın yaratıcıları, banka hesapları olmasa veya sahip oldukları hesaplara erişemeseler bile bunun mültecilerin yardım almasını kolaylaştıracağına inanıyor.

Stellar yardım desteği ürün müdürü Tori Samples, Cointelegraph’a verdiği demeçte Moneygram ile nakit çıkışı için ortaklık yaparak ve Circle’ın USDC dijital dolarını kullanarak “tüm çözümün kriz içinde yaşayan insanlar için anlamlı ve erişilebilir hale geldiğini” söyledi.

“Bu ürün, zorlu ortamlarda yardım sağlayan yardım kuruluşlarının ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak tasarlanmıştır. Deneysel olamaz veya gerçek dünya kullanımına ayak uyduramaz. Bağışçı dolarları, tüm dünyada en çok incelenenlerden bazılarıdır. En büyük yardım kuruluşlarından bazılarının bugün Ukrayna’da Stellar Aid Assist’i kullanıyor olması, bunun gerçek dünya değerine ve ölçeklenme potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor.”

Bu ayın başlarında, 2 Aralık’ta Partia Blockchain Foundation, Uluslararası Kızıl Haç Komitesi ile işbirliği içinde bir “hackathon” düzenledi. Etkinliğin amacı, Partia ağının Kızıl Haç insani yardım ödemelerini daha verimli hale getirmek için kullanılabileceği yolları bulmaktı.

‘İnsani blok zincirinin’ tarihi

Blok zinciri kullanmaya yönelik bu girişimler değerli olsa da, sektörün inişli çıkışlı bir geçmişi var.

Ağustos ayında “İnsani Blockchain: Envanter ve Öneriler” başlıklı bir makalede, Digital Humanitarian Network’ten araştırmacılar, yardım alanların yararına blockchain’den yararlanmaya yönelik geçmişteki girişimleri incelediler. Blockchain’in bazı kuruluşların yardım sağlamada daha verimli olmasına yardımcı olduğunu keşfettiler, ancak diğer durumlarda, değer katmadığı için teknolojinin atılması gerekiyordu.

Başarılı bir proje örneği olarak Dünya Gıda Programı tarafından başlatılan bir blockchain girişimi olan Building Blocks’u gösterdi. Mükerrer yardım ya da birden fazla yardım hizmetinin aynı kişilere aynı yardımı sağlaması sorununu çözmeyi amaçladı.

İlgili: Rusya-Ukrayna savaşının kripto hakkında ortaya çıkardığı şey

Proje, farklı yardım kuruluşlarının birbirleriyle işbirliği yapmasına ve veri paylaşmasına izin veren izin verilen bir blok zinciri ağını içeriyordu. Bu, insani yardım grupları arasındaki siloları ortadan kaldırdı ve yardımlarını en etkili olduğu yere etkili bir şekilde hedeflemelerine yardımcı oldu. Building Blocks bugün hala çalışıyor.

Öte yandan, 121 farklı insani yardım grubundan oluşan bir konsorsiyum tarafından oluşturulan bir program olan Direct Cash Aid, teknolojinin hedeflerine yardımcı olmadığı anlaşıldıktan sonra blockchain’i terk etmek zorunda kaldı. Doğrudan Nakit Yardımı, kendi kimlik kanıtını oluşturamayan Etiyopya, Malavi, Kenya ve Hollanda’daki alıcılara yardımcı olmak için blok zincir tabanlı bir kendi kendini yöneten kimlik (SSI) kullanmayı amaçlıyordu.

Program yöneticileri, SSI ile deney yaptıktan sonra, çoğu alıcının akıllı telefonu olmadığını ve yeterli internet erişimi alamadıklarını fark etti. Ayrıca birçok yardım kuruluşu işbirliği yapmak istemedi veya diğer kuruluşlar tarafından yapılan kimlik doğrulama işlemine güvenmedi. Sonuç olarak, program tarafından oluşturulan SGK’ların “şu anda hiçbir değeri olmadığı kanıtlandı.” Program, blockchain özelliklerini daha merkezi kimlik doğrulama sistemleri lehine rafa kaldırdı.

Yorum yapın