Stablecoin’ler Ftx Kripto Piyasası Bulaşmasında Ne Kadar Istikrarlı?

Birkaç uzmanın öne sürdüğü gibi, Kasım ayı başındaki FTX çöküşü kriptonun “Lehman anı”ysa, FTX bulaşması artık stablecoin’lere sıçrayacak mı? Ne de olsa, piyasa lideri Tether (USDT), 10 Kasım’da kısa bir süreliğine ABD doları çıpasını kaybetti. Normal zamanlarda bu durum alarm zillerini çalmış olabilirdi.

Ancak bunlar normal zamanlar değil.

Aslında, FTX’in 11 Kasım’daki iflas başvurusunu takip eden günlerde, stablecoin “baskınlığı”, yani sektörün toplam kripto para piyasa değerindeki payı, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan %18’e yükseldi. Bitcoin (BTC), Ether (ETH) ve çoğu altcoin, kripto borsası FTX’in patlamasının acısını hissediyor gibi görünse de, stabilcoinler bunu hissetmiyor.

Ancak, daha uzun vadede stablecoin’leri neler bekliyor? FTX fiyaskosundan gerçekten zarar görmeden mi çıkacaklar yoksa sektör bir sarsıntı mı yaşayacak? Birçok kişinin ısrar ettiği gibi, sabit paralar (hala) yatırımcılar ve düzenleyiciler için çok opak, yetersiz teminatlandırılmış ve düzenlenmemiş mi?

Bahamalar merkezli kripto borsası FTX’in çöküşü, kripto dünyasını tropikal bir fırtına gibi vurdu ve bu nedenle bir kez daha sormakta fayda var: Stablecoin’ler ne kadar istikrarlı?

Salgın yayılıyor mu?

McDermott Will ve Emery hukuk firmasının Birleşik Krallık merkezli ortağı Arvin Abraham Cointelegraph’a verdiği demeçte, “Kripto ekosistemindeki çatlaklar artıyor ve gelecekte önemli bir depegging olayı görmek şaşırtıcı olmaz” dedi. . Özellikle risk altında olan, varlık rezervleri için avro veya ABD doları gibi itibari para birimleri yerine diğer kripto para birimlerini kullanan stabilcoinlerdir.

Calgary Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yardımcı doçent olan Ryan Clements, Cointelegraph’a verdiği demeçte, kısa USDT de-pegging olayına atıfta bulunarak, “FTX bulaşmasının stablecoin’lere sıçradığına dair bazı kanıtlar var,” dedi. “Bu, kripto piyasasının onunla ne kadar birbirine bağlı olduğunu gösteriyor.”

10 Kasım’da Tether, Bitstamp ve diğer birkaç borsada 0,97 dolara ve Kraken’de birkaç dakikalığına 0,93 dolara düştü. Tron’un USDD stablecoin’i de yalpaladı. Stablecoin’lerin asla 1,00 doların altına düşmemesi gerekiyor.

Tether, kendi payına, kripto borsası likidite eksikliğini suçladı. Nispeten az sayıda kripto ticaret platformu iyi kapitalize edilmiş durumda ve bazen “likidite için bu borsanın emir defterlerinde var olandan daha fazla talep var ve bunun Tether’in çıpayı tutma yeteneğiyle veya rezervlerinin değeri veya yapısıyla hiçbir ilgisi yok” dedi. .

Firma, 9 Kasım tarihli blog gönderisinde “Tether, Alameda Research veya FTX’e kesinlikle maruz kalmıyor” diye ekledi ve ayrıca tokenlerinin “%100 rezervlerimiz tarafından desteklendiğini ve rezervleri destekleyen varlıkların yükümlülükleri aştığını” belirtti.

En son: Tokenize edilmiş devlet tahvilleri, geleneksel finansal sistemlerde likiditeyi serbest bırakır

Central Florida Üniversitesi’nde finans bölümünde yardımcı doçent olan Buvaneshwaran Venugopal, “Şimdiye kadar Tether’i kurtaran tek şey, insanların genellikle Tether’lerini başkalarına satmış olmaları ve çoğu kullanıcının aslında para çekmemiş olmalarıdır” dedi. “Tether yakın zamanda yaklaşık 700 milyon dolar ödemek zorunda kaldı ve bunu yapabildi.”

Bununla birlikte Venugopal, Cointelegraph’a “Kriptoya yönelik genel heves eksikliği ve sabit paralar için küçülen seçenekler bu durumu değiştirebilir” dedi. CoinGecko’ya göre Tether yaklaşık 65 milyar dolar dolaşımda ve ABD Hazine bonoları rezervlerinin %58’inden fazlasını oluşturuyor. “Bu, Tether’in, özellikle artan faiz oranı ortamında, bir sıkıntı altında satış yapmak zorunda kalması durumunda etkilenecek olan büyük bir holding.”

Algos için kararan bir görünüm?

Bazen algolar olarak adlandırılan algoritmik sabit paralar ne olacak? Algoritmik bir stabilcoin olan TerraUSD Classic (USTC) Mayıs ayında çöktüğünde, bazıları bir alt sınıf olarak algoların ölüme mahkum olduğunu tahmin etti. FTX başarısızlığı, algoların beklentilerini azaltıyor mu?

Abraham, “Ölmediler ve MakerDAO’nun çalışması için gerekli olan DAI belirteci de dahil olmak üzere hala öne çıkanlar var” dedi.

Ancak, algoritmik stablecoin’ler kolayca anlaşılmadığından şüpheler devam ediyor ve “rezervlerin potansiyel olarak manipülasyona ve dolandırıcılığı kolaylaştırmaya yol açan dinamik bir temelde ayarlanabileceğine” dair endişeler devam ediyor.

Clements, teminatlandırılmamış veya büyük ölçüde yetersiz teminatlandırılmış stablecoin’lerin doğası gereği kırılgan olduğunu ekliyor. Terra’nın Mayıs ayında USTC’yi BTC ile çıpasını savunmak için kısmen teminatlandırmaya yönelik başarısız girişimi, teminatlandırılmamış veya yetersiz teminatlandırılmış bir stablecoin modelinin kırılganlığının bir başka örneği, Cointelegraph’a şunları söyledi:

“Sektör bu gerçeği kabul ediyor ve teminatlandırılmamış algoritmik stablecoin modellerinden uzaklaşıyor gibi görünüyor.”

Willamette Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yardımcı doçent olan Rohan Gray Cointelegraph’a verdiği demeçte, “Bence algoritmik stablecoin’ler, stablecoin düzenleme alanındaki kurbanlık kuzu olacak” dedi. ABD’de düzenleyicileri ve diğer karşı çıkanları yatıştırmak için “kafaları doğranacak olanlar onlar”. Yine de, Algos’un küresel sahnede hayatta kalabileceğini öne sürdü.

İleriye bakmak

Bununla birlikte, kripto destekli (yani itibari para olmayan) stablecoin’lerin, başka bir büyük kripto para birimi düşüşü durumunda mandallarını savunması çok zor olabilir. Abraham’ın görüşüne göre, “bu kripto kışının ilk günlerinde Terra stablecoin’in çöküşünde gördüğümüze benzer bir patlamaya” yol açacağını söyledi.

Madeni paraları çoğunlukla ABD doları veya hazine gibi ilgili enstrümanlar tarafından desteklenen endüstri liderleri olan Tether ve/veya Circle’ın çöküşüne ne dersiniz? Abraham, böyle bir olayın “kripto endüstrisi için felaket bir olay” olacağını söyledi, çünkü “endüstrinin büyük bir kısmı, bu tokenlerden birinin veya diğerinin bir ara takas aracı olarak kullanılmasına bağlı.” Birçok kripto işlemi, “Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin döviz kuru oynaklığından” kaçınmanın bir yolu olarak USDT’ye veya Circle’ın USD Coin’ine (USDC) dolar transferi ile başlar.

Binance’in yakın zamana kadar Sam Bankman-Fried ve FTX tarafından oynanan bir rol olan endüstri kurtarıcısı rolünü oynadığına dikkat çeken Grey, “Tether şu anda izlenmesi gereken gerçekten büyük, çünkü Tether doğası gereği Binance’e bağlı,” dedi. Bazıları, Tether ve Binance’in servetinin birbirine bağlı olduğuna inanıyor.

Yine de, FTX’in çöküşü ile 2008-2009 Büyük Durgunluğunun habercisi olan 2008 Lehman Brothers iflası arasında karşılaştırma yaparken dikkatli olunmalıdır. Gray, “Bariz farklılıklar var,” dedi, “bu noktada, kripto ekosistemi hala finansın geri kalanından nispeten ayrı. Herhangi bir hasar göreceli olarak olayların genel planında yer almalıdır, yani, 2007-2008 ABD mali krizinde olduğu gibi “ortalama insanlar” zarar görmeyecektir.

Daha fazla şeffaflık

FTX sonrası stabilcoin ihraç edenler için, özellikle rezervlerle ilgili olarak daha fazla şeffaflığın gerekli olacağı kesin gibi görünüyor. Venugopal, “Stabilcoin’in değer önerisi ‘istikrar’dır” dedi. “Bu nedenle, bir şirketin istikrar sağlamak için kullandığı her şey, kullanıcılar tarafından iyi anlaşılmalıdır.”

Mevzuatın yokluğunda, stablecoin ihraççılarının rezervleri hakkında daha fazla açıklama yapma sorumluluğunu üstlenmeleri gerekebilir. Örneğin Gray, Paxos’un Temmuz ayında Paxos Dolarını (USDP) ve BinanceUSD’yi destekleyen tüm enstrümanlar için CUSIP numaralarını (Wall Street’in menkul kıymetleri tanımlamak için kullandığı “barkodu”) içeren aylık rezerv beyanları sağlayacağını açıkladığında attığı adımı alkışladı. (BUSD) sabit paralar. Paxos, bu madeni paraların artık yalnızca “nakit, yalnızca ABD Hazineleri tarafından teminat altına alınan gecelik krediler ve 90 günden kısa vadeli ABD Hazineleri” tarafından desteklendiğini söyledi.

Stablecoin’ler uzun süredir yetersiz teminatlandırıldığı için eleştirildi ve bu sorun Mayıs ayında Terra fiyaskosu ile yeniden ortaya çıktı. Stablecoin sektörü bu konuda son altı ayda bu alanda herhangi bir ilerleme kaydetti mi?

Clements, Cointelegraph’a “Evet, teminatsız ve yetersiz teminatlandırılmış algoritmik stablecoin’ler Terra sonrası çok daha az popüler ve bu stablecoin biçimlerinin kırılganlığı daha geniş çapta kabul görüyor” dedi. “Bunun kanıtını, aşırı teminatlandırılmış bir rezerv modeli kullanacak olan ve yakında piyasaya sürülecek olan Cardano DJED projesinde ve yetersiz teminatlandırılmış NEAR algoritmik stablecoin projesinin geçen ay terk edilmesinde görebilirsiniz.”

Elbette teminat, ticari bankalar için bile geleneksel finans sektörü için bir sorun olmaya devam ediyor. Venugopal, temel olarak şirketin, bu durumda stabilcoin ihraççısının “başka bir yerde kazançlı fırsatlardan vazgeçmesi ve teminatı yağmurlu bir gün için tutması gerektiği” anlamına geldiğini belirtti. “Yüksek düzeyde denetime tabi bankalar bile kendilerine dayatılan sermaye yeterliliğinden ve diğer likidite gerekliliklerinden nefret ediyor ve atıl kalan para miktarını en aza indirmenin veya daha az gelir getirmenin yollarını buluyor.”

Bir sektör sarsıntısı mı?

Birçoğu, kripto sektöründe genellikle FTX sonrası bir konsolidasyon öngörüyor, çünkü 2018’de ilk para arz çılgınlığı azalırken olduğu gibi, daha zayıf paralar elendi. Stablecoin dünyasında benzer bir şey olabilir mi? Eylül ayında, FTX’in düşüşünden önce bile, Chicago Üniversitesi ve Stockholm Ekonomi Okulu’ndaki araştırmacılar tarafından hazırlanan bir akademik makale, kısmen teminatlandırılmış stablecoin platformlarının her zaman büyük talep şoklarına karşı savunmasız olduğunu belirterek, bir miktar elemenin beklenebileceğini öne sürdü.

Abraham, özellikle Avrupa Birliği’nin Kripto Varlık Piyasaları Yönetmeliği (MiCA) ve diğer mevzuatın stablecoin ihraççılarına yüksek uyum maliyetleri getireceğinden, bu makul bir sonuç gibi görünüyor. Denetlenebilir rezervler gibi gereklilikler “stablecoin çıkarmayı çok daha zorlaştıracak ve çöküş potansiyelini önemli ölçüde sınırlayacaktır.”

Venugopal, Cointelegraph’a “Açıklama zorunlu hale geldiğinde, daha az stablecoin göreceğiz” dedi. “Genel olarak, dünyanın, özellikle de sadece spekülatif olduklarında, menkul kıymetler veya varlıklar gibi davranan binlerce kripto para birimine/jetonuna ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Hizmet belirteçlerine ihtiyacımız olabilir, ancak güvenlik belirteçlerine ihtiyacımız olmayabilir.”

Yatırımcı güvenini artırmak

Riskler göz önüne alındığında, madeni para ihraç edenlerin ve/veya düzenleyicilerin başka bir sektör felaketinden kaçınmak için atabilecekleri adımlar var mı? Abraham’a göre “Stabilcoin’lerin rezervleri konusunda kesinlikle daha şeffaf olması gerekecek”. Bu zaten yeni mevzuatta öngörülüyor. Ekledi:

“Hem AB’nin yeni MiCA’sı hem de ABD’deki Sorumlu Finansman ve İnovasyon Yasası taslağı, stablecoin ihraç edenlere zorunlu karşılıklar getiriyor.”

MiCA söz konusu olduğunda, her altı ayda bir stablecoin rezervlerinin denetlenmesi gerekecektir.

En son: Metaverse, pasif gelir elde etmek için yeni bir sınırdır

Venugopal ayrıca, stablecoin’lerin merkezi olmayan finans dünyası için geçerli bir takas aracı ve değer deposu haline gelmek istiyorsa, daha şeffaf olmaları ve varlıklarını denetlenebilir hale getirmeleri gerektiğini kabul ederek şunları ekledi:

“Tether uzun süredir ABD doları için çok önemli olan nakit rezervleri hakkında yalan söylemekle suçlanıyor. Tether’in denetimini geciktiriyor olması da yardımcı olmuyor.”

Clements, rezerv istikrarsızlığı veya yetersizliğine ilişkin piyasa algısının, yatırımcı satışlarını katalize edebileceğini ve bu durumun bir stablecoin’in çıpasını etkilediğini ekledi. “Sonuç olarak, yatırımcı güvenini ve istikrarını artırmak için bu alanda daha fazla şeffaflığa ihtiyaç var ve bu amaçla düzenleme, rezervlerin kanıtlanmasını, denetimleri, teminat üzerindeki gözetim kontrollerini ve teminat şeffaflığını sağlamak için diğer önlemleri zorunlu kılarak stablecoin piyasasına yardımcı olabilir. yeterlilik.”

Yorum yapın