SpaceX’in Axiom Mission 2, Ülkenin Uzaydaki 1. Kadını da Dahil Olmak Üzere Suudi Astronotlarıyla Başladı – apk haber

Suudi Arabistan’ın on yıllardır ilk astronotları, Pazar günü multimilyon dolarlık kiralık bir uçuşla Uluslararası Uzay İstasyonuna doğru roket yaptı.

SpaceX, şu anda seyahati düzenleyen şirket için çalışan emekli bir NASA astronotu liderliğindeki bilet tutma ekibini başlattı. Ayrıca gemide: şu anda bir spor araba yarışı takımına sahip olan ABD’li bir iş adamı.

Dördü, Pazartesi sabahı kapsülleriyle uzay istasyonuna ulaşmalıdır; Florida kıyılarında bir su sıçramasıyla eve dönmeden önce orada bir haftadan biraz fazla zaman geçirecekler.

Kök hücre araştırmacısı Rayyanah Barnawi, Suudi Arabistan hükümetinin sponsorluğunda, krallıktan uzaya giden ilk kadın oldu. Suudi Kraliyet Hava Kuvvetleri’nde savaş pilotu olan Ali al-Qarni de ona katıldı.

Onlar, 1985’te bir Suudi prensin Discovery mekiğine fırlatılmasından bu yana ülkelerinden rokete binen ilk kişiler. Tuhaf bir zamanlamayla istasyonda Birleşik Arap Emirlikleri’nden bir astronot tarafından karşılanacaklar.

Barnawi uçuştan önce “Bu, herkes için gerçekleşen bir rüya” dedi. “Sadece bunun mümkün olduğunu anlayabilmek. Ben ve Ali yapabiliyorsak onlar da yapabilir.”

Ziyaretçi ekibi tamamlıyor: Knoxville, Tennessee’den John Shoffner, Avrupa’da yarışan bir spor araba yarışı takımının eski sürücüsü ve sahibi ve refakatçi Peggy Whitson, uzayda en fazla birikmiş süre için ABD rekorunu elinde tutan istasyonun ilk kadın komutanı: 665 günler ve sayım.

Bu, Houston merkezli Axiom Space tarafından uzay istasyonuna düzenlenen ikinci özel uçuş. İlki, geçen yıl üç iş adamı tarafından, başka bir emekli NASA astronotuyla yapıldı. Şirket, birkaç yıl içinde istasyona kendi odalarını eklemeye başlamayı planlıyor ve sonunda bunları kaldırarak kiralık bağımsız bir karakol oluşturacak.

Axiom, planlanan 10 günlük görev için Shoffner ve Suudi Arabistan’ın ne kadar ödediğini söylemeyecek. Şirket daha önce her biri için 55 milyon dolarlık bir bilet fiyatı belirtmişti.

NASA’nın en son fiyat listesi, kişi başı, günlük yemek için 2.000 $ ve uyku tulumları ve diğer gereçler için 1.500 $’a kadar ücretleri gösteriyor. Eşyalarınızı önceden uzay istasyonuna götürmeniz mi gerekiyor? Pound başına kabaca 10.000 $ (kilogram başına 20.000 $), daha sonra çöpe atmak için aynı ücret. Eşyalarınızın sağlam bir şekilde geri alınmasına mı ihtiyacınız var? Fiyatı ikiye katlayın.

En azından e-posta ve video bağlantıları ücretsizdir.

Misafirler, deneyler yaparken, Dünya’yı fotoğraflarken ve okul çocuklarıyla evlerinde sohbet ederken istasyonun çoğuna erişebilecekler ve uçurtmaların bir fana bağlandığında uzayda nasıl uçtuğunu gösterecekler.

Uzay turizminden onlarca yıl uzak durduktan sonra, NASA şimdi her yıl planlanan iki özel görevle onu kucaklıyor. Rus Uzay Ajansı bunu onlarca yıldır aralıklarla yapıyor.

NASA’nın uzay istasyonu program yöneticisi Joel Montalbano, “İşimiz, alçak Dünya yörüngesinde yaptıklarımızı tüm dünyaya yaymak” dedi.

(Bu haber News18 personeli tarafından düzenlenmemiştir ve bir sendikasyon haber ajansı beslemesinden (Associated Press) yayınlanmıştır)

Yorum yapın