Sip’ler Lüks Araba Satışlarının Olmamasından ‘Gerçekten’ Sorumlu Mu?

Iyer’in işaret ettiği nokta, insanların pahalı arabalar satın almak yerine SIP’ler aracılığıyla MF’lere yatırım yapmaya devam etmeyi seçmesidir. Iyer, “Onlar (SIP’ler) bizim rakibimiz” dedi.

Iyer’in mantığı muhtemelen SIP’lerin popülaritesinin büyük bir hızla artmasından kaynaklanıyor. Ekim ayında toplam SIP rotası üzerinden MF’lere 13.041 crore yatırım yapıldı. Nisan 2016’daki girişler 3.122 crore ve o zamandan beri sürekli büyüdü. Mart ayı sonunda 52,7 milyon olan açık SIP hesap sayısı, Ekim ayı itibarıyla 59,3 milyon olarak gerçekleşti. Peki, insanlar SIP’ler aracılığıyla yatırım yapıyor ve bu süreçte pahalı arabalar almıyor mu?

Binek araç satışı ile başlayalım. Binek otomobiller içinde, önce mini ve kompakt otomobillere (3.201 mm ila 4.000 mm) bakalım. Bunlar, ilk kez alıcıların çoğunun satın alma eğiliminde olduğu arabalar.

Hindistan Ekonomisini İzleme Merkezi’nden (CMIE) elde edilen veriler, Nisan’dan Ekim’e kadar olan satışlarının 952.298 adet olduğunu gösteriyor. Buna karşılık, ekonomik yavaşlama Hindistan ekonomisini vurmadan ve covid salgını patlak vermeden önce, Nisan-Ekim 2018 dönemindeki satışlar 1,24 milyon adet olarak gerçekleşti. Bu yılın Nisan-Ekim ayları arasındaki CMIE verilerinin Tata Motors’un satışlarını içermediğini burada belirtmemiz gerekiyor. 2018 verileri yaptı. 2022 Tata Motors satış verilerini eklesek bile, 2018’deki satışlar 2022’deki satışlardan önemli ölçüde daha yüksek olacaktır. Ayrıca, bu arabaların satışları 2021’deki satışlardan yaklaşık %30 daha fazladır.

Şimdi yönetici arabalarına bakalım (4.501 mm ila 4.700 mm). Bu arabalar giriş seviyesi arabalardan çok daha pahalıdır. Satışları Nisan-Ekim döneminde 14.684 adet olarak gerçekleşti. Bu, son dört yılın aynı dönemindeki toplam satışlardan çok daha fazla. Nisan-Ekim döneminde premium otomobil satışları (4.701 mm – 5.000 mm) 1.556 adet olarak gerçekleşti ve bu, Nisan-Ekim 2018 dönemindeki veya o zamandan bu yana herhangi bir yılın aynı dönemindeki satışlardan çok daha fazla.

Şimdi giriş seviyesi arabalardan çok daha pahalı olma eğiliminde olan çok amaçlı araçlara bir göz atalım. Nisan-Ekim dönemindeki toplam satışları, 2018’e göre iki kattan fazla artarak ve 2021’e göre %47’ye yakın artışla 1,12 milyon adede ulaştı. Aslında, bu araçların çoğu için çok büyük bir bekleme süresi var.

Ayrıca, çok maksatlı araçlar daha yüksek fiyatlı 30 lakh, bu mali yılda 23.001 adet satış gördü ve bu, Nisan-Ekim 2018 dönemindeki satışların 10 katından fazla.

Bütün bunlar bize ne anlatıyor? Bize pahalı arabalara olan talebin bu yıl çok arttığını söylüyor. Bu, ekonomistlerin sözünü etmeye devam ettiği, zenginlerin daha da zenginleştiği ve zenginliklerini daha pahalı arabalar satın alarak ifade ettikleri K şeklindeki toparlanmadır. Açıkçası, SIP’lere para tahsis etmek onları engellemiyor.

Aynı şey, giriş seviyesi araba satın almak isteyenler için geçerli olmayabilir. Daha önce de belirtildiği gibi, giriş seviyesi otomobiller olan mini ve kompakt otomobillerin bu mali yıldaki satışları, 2021’in aynı dönemine göre daha iyi olsa da, 2018’in aynı dönemine göre önemli ölçüde düşüktü.

Hindistan’daki en büyük MF distribütörlerinden bazılarının ortalama SIP boyutunun şu aralıkta olduğu iyi bilinmektedir: 2.000-3.000. Bu nedenle, giriş seviyesi bir araba satın almak isteyen ve yaklaşık SIP’leri olan kişiler için Ayda 10.000-15.000, gerçekten bir araba satın almak veya SIP’yi durdurmak arasında bir seçim olabilir. Aslında bu, yeni bir iki tekerlekli araç satın almak isteyenler ve SIP’lere sahip olanlar için de geçerli olabilir. 2.000-3.000. Nisan-Ekim döneminde iki tekerlekli araç satışları, 2018 ve 2019’un aynı dönemine göre daha düşük olan 9,81 milyon adet oldu.

Sonuç olarak, SIP’ler, pahalı araba satın alma söz konusu olduğunda açıkça fırsat maliyeti değildir. Ancak, bu konuda giriş seviyesi bir araba veya başka bir iki tekerlekli araç satın almak isteyenler için bir fırsat maliyeti olabilir.

Vivek Kaul ekonomi yorumcusu ve yazardır.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın