Sip’ler Geleneksel Sağlık Sigortası Planlarıyla Da Rekabet Ediyor Mu?

Evet, SIP’ler, lüks arabalarla rekabet haline gelmeden önce bile sağlık sigortası için bir tehdit olabilir. Konuşmaları analiz ettiğinizde, insanların kendi fonlarını sağlık sigortası için bir seçenek olarak görmeye başlamasının iki özel nedeni vardır.

Birincisi, sigorta, özellikle sigorta talepleri hakkında artan olumsuz tanıtım var. Çoğu insan, iddiada bulunmanın zorluğu ve zaman alıcı süreci hakkında, sinir bozucu ve stresli olabilen olumsuz yorumlar duymuştur.

Yaklaşık yirmi yıllık kendi deneyimime göre, sağlık sigortası iddialarının sigorta satıcılarının bilmenizi istediği kadar iyi ve sosyal medyada okuduklarınız veya duyduklarınız kadar kötü olmadığını kesin olarak biliyorum. Ne yazık ki, insanların bildiği şey bu değil ve dürüst olmak gerekirse, sektörden müşteri güvenini yeniden kazanmak için toplu bir çaba olmazsa, bu kısa sürede kontrolden çıkacak.

İkincisi ve bu daha ciddi, insanlar sağlık sigortası primlerinde öngörülemeyen, büyük artışlar yaşıyor. Aslında, insanların, özellikle de yaşlıların planlarını bırakmaktan bahsetmelerinde artan bir eğilim var. Genç insanlara sağlık sigortası almanın tüm amacı ve fikri, hastaneye yatma riskinin zirvede olduğu yaşlılık döneminde aileleri finansal olarak izole etmek olduğundan, insanların en çok ihtiyaç duydukları anda okulu bırakmaları, tüm yatırımı belirsiz gösteriyor. gençken

İnsanlar fiyatlandırma ve talepler üzerinde görünürlük istediklerinden, karanlıkta yaşamak yerine tamamen takip edip kontrol edebilecekleri kendi fonlarına sahip olmayı keşfetmeye başladılar.

Ancak hastaneye yatış riski için alternatif bir fona sahip olmanın uygun bir seçenek olup olmadığını anlayalım.

Buna bakmanın basit yolu, satın aldığınız sigorta tutarına eşit bir fon oluşturmaktır. Ancak, geleneksel sağlık sigortasının ömür boyu hastaneye yatış riskleri için yinelenen yıllık teminat sağladığını anlamak önemlidir. Sağlık sigortası, vadeli sigorta gibi bir kereye mahsus bir riski veya hasar oluşumunu kapsamaz. Bu nedenle, alternatif bir fon düşünmeden önce, sağlık hizmetleri enflasyonu için yeterli bir tampon da dahil olmak üzere bir ailenin ihtiyaç duyacağı ömür boyu hastanede yatış masrafları hakkında ayrıntılı bir hesaplama yapmak çok önemlidir – ki bu bence karmaşık bir iştir.

Tahmin edilemeyen fiyatları takip ederken hastaneye yatış riskine karşı korunmanın daha pratik bir alternatifi, “kendi fonu” fikrini geleneksel sağlık sigortasıyla birleştirmek olabilir.

Örneğin, iki sigorta planı satın almayı düşünün: kapsama alanına sahip bir temel plan 10 lakh ve kapsama alanına sahip süper bir kontör yükleme planı 40 lakh (üzerinde 10 lakh eşiği). Şimdi, temel plan sağlık harcamalarını karşılayacaktır. 10 lakh, süper yükleme planı şu ana kadar bu miktarın üzerindeki maliyetleri karşılayabilir. 50 lakh.

Yaşlandığınızda ve temel planın maliyeti karşılanamaz hale geldiğinde, temel planı bırakıp daha büyük maliyetleri karşılamak için süper tamamlama planıyla devam edersiniz.

Buna paralel olarak daha küçük ameliyatların maliyetini yönetmek için de bir fon oluşturuyorsunuz. Bu, karşılanamayan sağlık sigortası primleri için bir güvenlik ağına sahip olurken sağlık harcamalarınız üzerinde bir miktar kontrol sahibi olmanızı sağlar.

Ancak süper yükleme planının maliyeti de artmaz mı? Süper kontör yükleme planları genellikle temel planların maliyetinin çok altında gelir, çünkü bunlar temel planların uzantılarıdır. Bunun nedeni, yalnızca belirli bir sağlık harcaması eşiğini aştığınızda devreye girmeleridir – bu, sıklığı oldukça düşüktür ve primleri düşük tutar.

Bunu daha iyi anlamak için, temel planların fiyatlarını süper yükleme planlarıyla karşılaştırmakta fayda var. Örneğin, 30 yaşındaki biri yaklaşık ödeme yapabilir. için 20.000 40 lakh temel plan, ancak yalnızca 800-1.000, aynı kapsama sahip, ancak muafiyeti olan bir süper kontör planı için 10 lakh. Bu, temel planların her zaman süper kontörlerden nispeten daha pahalı kalacağını açıkça göstermektedir.

Sonuç olarak, fikir, yıllık sağlık harcamalarını karşılamak için bir zararı durdurma düzenlemesi olarak çalışacak alternatif bir fona sahip olmaktır. 10 lakh, bu miktarın üzerindeki maliyetleri karşılamak için süper bir kontör yükleme planıyla.

Mahavir Chopra, Beshak.org’un kurucusu ve CEO’sudur.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın