Sip’ler, Etf’ler, Fiziksel Veya Tahviller? Altın Almanın Farklı Yollarının Artıları Ve Eksileri

Şu anda altına yatırım yapabileceğiniz beş farklı seçenek bulunuyor. Bunlar altın ETF’leri, altın yatırım fonları, egemen altın tahvilleridijital altın ve fiziksel altın.

Tercih ettiğiniz altın türünü belirlemek için yatırımbu seçeneklerin artılarını ve eksilerini tartın.

Örneğin Fintoo’nun Kurucusu CA Manish P. Hingar’a göre, konu bir Demat hesabına sahip olmak olduğunda, yalnızca altın ETF’ler yatırımcıların yatırım yapmadan önce bir Demat hesabı açmasını zorunlu kılıyor. Hırsızlık veya saflık riski, yalnızca fiziksel altına yatırım yaptığınızda sizi ilgilendirecektir, çünkü bunlar yalnızca fiziksel olarak tutabileceğiniz altınlardır. Altın külçeleri, külçeler, mücevherat vb. içerir. Bununla birlikte, dijital altın için, belirli bir süre sonra, örneğin 5 yıl sonra zorunlu olarak fiziki teslim almanız veya altın satmanız veya ekstra ücretler ödemeniz gerekebilir.

Ayrıca Fintoo kurucusu, tüm bu altın yatırımlarının da yüksek likidite sunduğunu açıkladı. Bununla birlikte, ülke altın tahvillerinin 5 yıllık bir kilitlenme süresi vardır. Devlet altın tahvilinin 8 yıl vadeye kadar elde tutulması durumunda değer artış kazancı üzerinden vergi alınmayacaktır. Bu tahviller altı ayda bir %2,5 faiz oranı sağlamaktadır. Geri kalan altın yatırım seçenekleri için STCG, levha oranınıza göre vergilendirilirken, LTCG, endeksleme avantajı ile %20 oranında vergilendirilecektir. %3 KDV sadece fiziki altın ve dijital altın için geçerli olacaktır.

Devlet adına RBI tarafından ihraç edilen devlet altın tahvilleri, yerleşik bireyler, HUF’ler, Tröstler, Üniversiteler ve Hayır Kurumları tarafından kullanılabilir. Programın kullanım süresi sekiz yıl olup, nominal değer üzerinden altı ayda bir ödenecek yıllık %2,50’lik sabit bir oran sunmaktadır. Bu altın tahvilleri de alım satıma uygundur. Ayrıca, krediler için teminat olarak kullanılabilirler.

Devlet altın tahvilinin muadillerine karşı avantajlarından birini açıklayan Manish, herhangi bir masrafının bulunmadığını söyledi. Bu arada, fiziksel altın yaklaşık %20-25 oranında ücretlendiriyor. Altın ETF’lerinin yaklaşık %1’lik bir aracılık ücreti vardır. Altın yatırım fonlarının da gider oranı yaklaşık %1’dir. Dijital altın, depolama, sigorta ücreti vb. için %3’lük ek ücretler içerir.

Ayrıca Manish, fiziksel ve dijital altının, altın ETF’leri ve altın yatırım fonlarının aksine SEBI tarafından düzenlenmediğine dikkat çekti.

Altın ETF’leri fiziksel altının alternatifleri gibidir, ancak fiziksel forma yatırılırlar. Altın ETF’leri, hisse senedi yatırımının esnekliği ile altın yatırımlarının basitliğini birleştirir.

Altın yatırım fonları ise Sebi tarafından regüle edilmekle birlikte, altın ve külçe, madeni para gibi altınla ilgili enstrümanlara yatırım yapan açık uçlu fonlardır. Bu fonlar, altının bir araç olarak kullanıldığı ekonomik şokların ortasında yatırımcılara servet yaratmak için kullanılmaktadır. emtia. Sistematik Yatırım Planı (SIP) ile altın yatırım fonlarına yatırım yapabilirsiniz ve diğer normal SIP’lerde olduğu gibi, yatırımcılar gelecek hedefleri için aylık olarak sabit bir miktar yatırım yapabilirler.

Böylelikle bu alternatiflere gönül rahatlığıyla yatırım yapabilirsiniz” dedi. Yalnızca SGB’ler aboneliğe açık olduğunda (genellikle yılda yaklaşık 3-4 kez) yatırım yapmanıza izin verdiği için devlet altın tahvilleri hariç. Ve bir SIP yatırımı arıyorsanız, altın yatırım fonları sizin için doğru seçim olabilir.

Good Getiri verilerine göre 10 gram 22 ayar altın, Pazar günü 49.950 arttı Bir önceki günden 250. Aynı gramda 24 ayar altın da yükseldi. 270 ila önceki güne karşı 54.490.

Sorumluluk Reddi: Yukarıda belirtilen görüşler ve tavsiyeler bireysel analistlere veya aracı kurumlara aittir ve Mint’e ait değildir.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın