SIM Takas Nedir ve Saniyeler İçinde Nasıl Lakh Kaybedebilirsiniz? – apk haber

Son zamanlarda, Delhi’de bulunan bir adamın telefonunda birçok kez cevapsız arama ve hatta diğer uçta kimsenin konuşmadığı boş bir arama aldığı haberlerini okumuş olmalısınız. Ve fark ettiği bir sonraki şey, banka hesabından 50 lakh büyük bir Rs’nin çekildiğidir.

İnsanlar genellikle, SIM tabanlı kimlik doğrulamanın, kişinin cep telefonu numaralarına aldıkları tek seferlik bir şifre (OTP) aracılığıyla onaylamasını gerektirdiğini söyler. Ancak bu durumda, cevapsız arama işi bitirmek için yeterliydi.

Bu dolandırıcılığın sebebinin, polis tarafından, mağdurun kişisel bilgilerine ulaşılarak ve onları gizli bilgileri paylaşmaya ve bunları muzır amaçlarla kullanmaya zorlamakla mümkün kılınan bir SIM takası olduğundan şüpheleniliyor.

Peki, SIM Takas dolandırıcılığı tam olarak nedir, hesabınızdan para çalmak için bu teknik nasıl kullanılabilir ve bu tür eylemler nasıl önlenir? İşte bu yeni dolandırıcılık biçimiyle ilgili tüm detaylar.

Yeni Çağ Mobil Dolandırıcılığı mı?

SIM Takası dolandırıcılığının işleyiş şekli normal saldırılardan çok farklı değil, sadece daha karmaşık hissettiriyor ve insanların internetteki yaklaşımları konusunda dikkatsiz olmalarından yararlanıyor. SIM değiştirme işlemi, dolandırıcının telefon numaranıza erişmesini sağlar. Şimdi, bunu nasıl yapıyorlar?

İlk olarak, çeşitli platformlardan alınan e-posta kimliğinize kimlik avı e-postaları gönderecekler. Ayrıca sözde kurban hakkındaki tüm kişisel bilgileri almak için sahte aramalar kullanıyorlar.

Gerekli tüm ayrıntılara sahip olduklarında, telekom operatörüne ulaşarak telefonlarını kaybetme veya eski SIM’in hasar görmesi gibi nedenlerle kopya bir SIM vermelerini isterler. Telekom şirketine iletilen ayrıntılar doğruysa, dolandırıcı, bu durumda bu dolandırıcılığın kurbanı olan numaranızda bir SIM kartı etkinleştirebilir.

Şimdi, yinelenen SIM etkinse, numaradaki orijinal SIM’in, telekomünikasyon tarafından bloke edildiğinden çalışmayı durdurduğunu fark edeceksiniz. Telefonların çeşitli hesaplara erişmek için güçlü bir araç haline geldiği günümüzde, saldırgan banka hesap numaranızı alabilir, bağlı cep telefonu numarasına bir OTP alabilir ve herhangi bir şüpheye neden olmadan para çekebilir.

SIM Takas Benzeri Olaylar Nasıl Engellenir?

Her türlü siber veya mobil dolandırıcılığı önlemeye yönelik genel ipuçları, herhangi bir durumda onları kandırmak için kullanılabilecek bu saldırılara ilişkin kullanıcı farkındalığından ve bilgi birikiminden bahseder.

– Bilinmeyen gönderenlerden gelen e-postaları açmaktan kaçının ve herhangi bir eki indirmeden veya herhangi bir bağlantıya tıklamadan önce daima e-posta kimliği ayrıntılarını kontrol edin.

– Hesap detaylarınızı, e-posta kimliklerinizi veya şifrenizi, kendilerine telekom operatörü yöneticilerinin bankası diyebilecek bilinmeyen arayanlarla asla paylaşmayın. Ne bankalar ne de operatörler bu detayları asla istemez.

– Tehdit oluşturabilecek herhangi bir işlemden veya telefon görüşmesinden şüpheleniyorsanız, numaranızdan yetkilileri veya telekom operatörünü bu tür bir aktivite konusunda uyarın.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın