Silvergate, Ftx Ve Alameda Anlaşmaları Nedeniyle Toplu Davayla Karşı Karşıya

Silvergate Bank, Silvergate Capital Corporation ve Silvergate CEO’su Alan Lane aleyhine, güç durumdaki kripto şirketleri FTX ve Alameda Research tarafından tutulan hesaplarla ilgili olarak California Güney Bölge Mahkemesinde toplu dava açıldı.

Dava, Silvergate’i FTX kullanıcı mevduatlarını Alameda’nın banka hesaplarına yatırmadaki iddia edilen rollerinden sorumlu tutmayı amaçlıyor, bu da kripto pazarında paniğe neden oldu ve sonunda her iki firmanın da iflas ilan etmesine yol açtı.

Dava, kendisi ve aynı durumda olan başkaları adına davacı Joewy Gonzalez tarafından açılmıştır. Davaya göre, platform yatırımcılara “değer kazandıkça varlıkları güvenli bir şekilde saklayabileceklerini, nakde çevirebileceklerini veya başka varlıklarla takas edebileceklerini” vaat ettiğinden, davacı birikimlerini FTX borsası aracılığıyla kriptoya yatırdı.

Dava, Silvergate’in FTX’in dolandırıcılık faaliyetlerine ve borsaların mütevelli görevini ihlallerine uygunsuz transferler, kullanıcı fonlarını ödünç verme ve gelen fonlar yoluyla yardım ve yataklık ettiğini iddia ediyor. Davaya göre Silvergate, “FTX’in yatırım dolandırıcılığını ilerletmedeki” rolünden sorumlu ve davacıya ve diğer yatırımcılara olan borçlarını iade etme yükümlülüğüne sahip.

Davacı, Girard Sharp ve Hartley LLP tarafından temsil edilmektedir. Öte yandan, sanıkların avukatı bu yazının yazıldığı sırada henüz gelmemişti.

İlişkili: FTX eski çalışanı: Abartılı harcamalar ve SBF’ye kült benzeri tapınma

6 Aralık’ta üç ABD senatörü, Silvergate’e bir mektup yazarak, FTX’in çöküşü sırasında milyarlarca dolarlık kayıpta şirketin rolü hakkında yanıt istedi. Senatörler Elizabeth Warren, John Kennedy ve Roger Marshall, Lane’den firmanın FTX ile olan ilişkisi hakkında ayrıntılar vermesini istedi.

Bu arada, FTX avukatları geçtiğimiz günlerde FTX Europe, FTX Japan, türev borsası LedgerX ve bir hisse senedi takas platformu olan Embed’i satmak için izin istedi. Avukatlara göre, işletmeler düzenleyici baskı altında olduğu için varlıkların değeri risk altında ve bu, “hızlı bir satış sürecini” hak ediyor.

Yorum yapın