Senatör Warren Ve Marshall, Kripto Için Yeni Kara Para Aklama Yasasını Getiriyor

Kripto dünyası FTX etrafında gelişen dramaya odaklanırken, Amerika Birleşik Devletleri Senatörleri Elizabeth Warren ve Roger Marshall 14 Aralık’ta 2022 tarihli Dijital Varlık Kara Para Aklamayı Önleme Yasasını çıkardılar. MSB), finansal kurumların dijital varlık karıştırıcıları gibi teknolojileri kullanmasını yasaklar ve otomatik para çekme makineleri veya ATM’ler olarak da bilinen dijital varlık kiosklarını düzenler.

Kripto eleştirmeni Warren, Senato Bankacılık Komitesi’nde “Kripto Çöküşü: Neden FTX Balonu Patlıyor ve Tüketicilere Zarar Veriyor” başlıklı duruşmada tasarının sunulacağını duyururken şunları söyledi:

“Senatör Marshall ve ben bugün, kripto para biriminin bugün her bankanın, her komisyoncunun ve Western Union’ın uyması gereken aynı kara para aklama kurallarına uymasını gerektiren iki partili bir yasa tasarısı çıkardık.”

Mevzuata göre, Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) tarafından oluşturulan bir sınıflandırma olan para hizmeti işletmeleri, “üçüncü taraf işlemlerini doğrulamak veya güvence altına almak için hareket edebilecek saklama ve barındırılmayan cüzdan sağlayıcıları, kripto para madencileri, doğrulayıcılar veya diğer düğümler” olacaktır. MEV dahil olmak üzere bağımsız ağ katılımcıları [maximum extractable value] ağ protokolleri üzerinde kontrole sahip arama yapanlar ve diğer doğrulayıcılar.”

Barındırılmayan cüzdanlar, madenciler ve doğrulayıcılar daha önce MSB olarak kabul edilmiyordu.

Para hizmeti işletmelerinin Kara Para Aklamayı Önleme politikaları yazmaları ve bunları uygulamaları istenecektir. Tasarı, FinCEN tarafından hali hazırda önerilen raporlama gerekliliklerini sonuçlandıracak ve Banka Gizliliği Yasası uyarınca 10.000 $’ın üzerindeki işlemlerin raporlanması dahil olmak üzere yeni gereklilikler getirecektir.

Tasarı ayrıca Hazine Bakanlığına finansal kurumların “dijital varlık karıştırıcıları, gizlilik paraları ve diğer anonimlik artırıcı teknolojilerle” etkileşim kurmasını yasaklayan bir kural oluşturması talimatını veriyor.

Hazine Bakanlığı, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu’nun her birinin düzenlediği kuruluşlar için inceleme süreçleri oluşturmasını gerektirecektir.

Son olarak, tasarı, dijital varlık kioskları sahipleri ve FinCEN ve Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi için raporlama gereklilikleri yaratacaktır.

İlgili: Kurumsal kripto benimseme, kara para aklama için sağlam analitik gerektirir

Sorumlu Mali İnovasyon Yasasını yazan yasama ikilisi Cynthia Lummis ve Kirsten Gillibrand gibi, Warren ve Marshall da ABD siyasi yelpazesinin zıt uçlarını temsil ediyor. Warren, Massachusetts’ten liberal bir Demokrat, Marshall ise muhafazakar bir Kansas Cumhuriyetçisidir.

Foley & Lardner’ın dijital varlık uygulama başkanı ve Cornell Hukuk Fakültesi’nde dijital varlıklar yardımcı profesörü olan Patrick Araugherty, Cointelegraph’a şunları söyledi: “Senatör Warren’ın bu yasa tasarısının sunulmasında Senatör Marshall’a katılarak iki partili bir şekilde hareket ettiğini görmekten çok memnunum.” Bir açıklamada.

Daugherty, tasarının “dijital varlıkların suç için kötüye kullanılmasını daha kapsamlı bir şekilde engellemenin yararlı etkisini” kabul etti, ancak “suçlu olmayan milyonlarca dijital varlık alıcısı ve satıcısı için mali mahremiyet kaybı” konusundaki endişelerini dile getirdi.

Seward & Kissel danışmanı ve eski Tüketici Mali Koruma Bürosu çalışanı Casey Jennings, Cointelegraph’a tasarının MSB’ler için “geniş kapsamlı sonuçları” olabileceğini söyledi. Yasa tasarısında “dijital varlık işlemlerinin kaynağını, hedefini ve karşı taraflarını gizlemek veya şaşırtmak için tasarlanmış bir web sitesi, yazılım veya başka bir hizmet” olarak tanımlanan dijital mikserlerle kurumların etkileşime girmesinin yasaklanması, mikserlerin yasaklanması anlamına gelir ve gizlilik paraları.

Madencilerin ve doğrulayıcıların gerekli özeni gösterme gerekliliği de potansiyel olarak sorunludur. “Madenciler ve doğrulayıcılar, bu mevzuatın kendilerine dayatacağı yeni görevleri yerine getirecek donanıma sahip değiller. Onlar, halihazırda bu görev için görevlendirilen bankalar veya komisyoncular değiller,” dedi Daugherty.

Jennings, tasarının “son dakikada bir araya getirilmiş” gibi göründüğünü ve Kongre’de daha fazla tartışma için “tonu belirlemeyi” amaçladığını söyledi. Bu oturumda değerlendirilme şansı yoktur.

Warren ayrıca, düzenleyici rolünde SEC’i tercih edeceği bildirilen kapsamlı kripto düzenleme mevzuatı yazma sözü verdi.

Yorum yapın