Senato Bankacılık Komitesi Başkanı, Hazine Ile Kripto Konusunda Koordinasyon Çağrısında Bulundu

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu Bankacılık Komitesi başkanı Sherrod Brown, Hazine Bakanı Janet Yellen’ı “FTX’in çöküşünün ardından” kapsamlı kripto mevzuatı üzerinde mali düzenleyiciler ve milletvekilleri ile birlikte çalışmaya çağırdı.

Brown, Yellen’a 30 Kasım’da yazdığı bir mektupta, Mali İstikrar Gözetim Komitesi veya FSOC’nin tavsiyelerine dayanarak kripto konusunu ele almak için düzenleyicilerle koordineli bir şekilde Hazine sekreterinden talepte bulundu. Komite başkanı, kripto borsası FTX’in “endişe verici dolandırıcılığını”, likidite sıkışıklığını ve iflasını “geleneksel finansal piyasalara ve kurumlara yayılmaması” gereken finansal risklere örnek olarak gösterdi.

“Düzenleyicilerin bağlı kuruluşlarının ve yan kuruluşlarının faaliyetlerini görebilmesi ve başka bir şekilde denetlemesi için yetkiler oluşturacak mevzuatın geliştirilmesi de dahil olmak üzere, FSOC Raporundaki tavsiyeler üzerinde daha fazla çalışmak için diğer mali düzenleyicilerle koordinasyon içinde olmanızı rica ediyorum. kripto varlık varlıkları, ”dedi Brown. “FSOC Raporunda belirtildiği gibi, tek düzenleyici kurumlar şu anda genellikle kripto varlık varlıklarının faaliyetleri hakkında kapsamlı bir görüşe sahip değil.”

Ekledi:

“FTX başarısızlığının açıkça ortaya koyduğu gibi, kripto varlık varlıklarının şeffaf olmayan finansal düzenlemelerle birlikte özel kripto tokenlerini geniş kullanımı ve keyfi değerleme ve veri kaynaklarına bağlılığı göz önüne alındığında, finansal düzenleyici kurumlar varlık ve kripto varlık açıklamalarını geliştirmenin yollarını bulmaya devam etmelidir. , pazar bütünlüğü ve şeffaflık.”

Ekim ayında FSOC, ABD Başkanı Joe Biden’ın kripto ile ilgili yürütme emri uyarınca, dijital varlıkların potansiyel yasal boşluklarını ve finansal istikrar risklerini keşfetmeyi amaçlayan bir rapor yayınladı. Konsey, milletvekillerine kripto spot piyasasının bölümlerini düzenlemekten hangi “kural koyucu otoritenin” sorumlu olacağını belirlemek için yasa çıkarmalarını tavsiye etti – yani Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu veya Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu. O sırada Yellen, raporun “politika yapıcılar için güçlü bir temel” sağladığını ancak eylem için bir zaman çizelgesi vermediğini söyledi.

İlişkili: Senato Bankacılık Komitesi Demokratları, SoFi’yi uygunluk son tarihini karşılaması konusunda uyardı

Brown’ın yanıtı, FTX’in iflası ve olası düzenleyici ve yasal işlemler konusunda iki sent teklif etmek için atlayan ABD’li milletvekillerinin en son yanıtıydı. 23 Kasım’da Senatörler Elizabeth Warren ve Sheldon Whitehouse, FTX’te görevi kötüye kullanan kişileri potansiyel olarak kovuşturmak ve borsanın düşüşünü “en üst düzeyde inceleme” ile araştırmak için Adalet Bakanlığı’na bir mektup yazdılar. Hem Temsilciler Meclisi hem de Senato’daki komiteler, kripto borsasının çöküşünü ele almak için Aralık ayında ayrı duruşmalar yapacak.

Yorum yapın