Sektör Yöneticileri, Güvenlik Kusurlarına Rağmen Defi’nin Benimsenmesine Olan Güvenini Dile Getiriyor

Merkezi olmayan finans (DeFi) çeşitli saldırılar ve istismarlar için bir merkez olduğundan, bazıları bu alana girmek konusunda cesaretini kırabilir veya temkinli davranabilir. Bununla birlikte, kripto alanındaki profesyoneller, DeFi’nin gelecekte daha geniş bir şekilde benimseneceğinden emin.

Web3 yöneticileri, kurumsal yatırımcıları eğitmekten perakende yatırımcılar için kullanıcı deneyimi engellerini ortadan kaldırmaya kadar, DeFi’nin daha geniş bir şekilde benimsenmesinin nasıl sağlanabileceğine dair düşüncelerini paylaştı.

Cointelegraph’a konuşan 1inch Network’ün kurucu ortağı Anton Bukov, merkezi finanstaki (CeFi) son olayların DeFi’nin önemini vurguladığına inanıyor. Yönetici, finansal sistemin Web3 çözümlerine geçmesinin “an meselesi” olduğuna inanıyor. Kurumsal DeFi’nin benimsenmesi açısından Bukov, derin bir anlayışa sahip olmanın gerekli olduğunu belirtti. O açıkladı:

“Kurumsal yatırımcılar arasında DeFi’yi benimsemenin anahtarı, şeffaflık avantajları, güvene dayalı olmayan yaklaşım ve kendi kendini koruyan teknolojiler hakkında derin bir anlayıştır.”

Yönetici, güvenlik konuları açısından da DeFi projelerine tavsiyelerde bulundu. Bukov’a göre güvenlik denetimleri yapmak son derece önemli. “Herhangi bir DeFi projesine tavsiyem basit – herhangi bir güncelleme yayınlamadan önce birkaç güvenlik denetimi yapmak için tembel olmayın, bu sizi bir ton sinirden kurtaracak ve büyük olasılıkla – kullanıcıların parasını kurtaracaktır” dedi.

Primex Finance’in kurucu ortağı Dmitry Tolok da DeFi güvenliği konusu hakkında yorum yaptı. Tolok’a göre, daha fazla sigorta protokolü, DeFi’nin benimsenmesine yardımcı olabilir. O açıkladı:

“Potansiyel bilgisayar korsanlığıyla ilgili endişeleri azaltmak için daha fazla sigorta protokolüne de ihtiyaç var. Bu tür protokollerin büyümesi, DeFi’nin organik gelişimine ve büyümesine yol açacaktır.”

Tolok ayrıca Cointelegraph’a güvenlik açıklarıyla başa çıkan daha fazla mekanizmaya sahip daha olgun bir pazarın sonunda daha fazla yatırımcı güvenine yol açacağını söyledi.

İlişkili: Taproot’tan bir yıl sonra, Bitcoin topluluğu DeFi potansiyelini ortaya çıkarmak için çalışıyor

Bu arada, BNB Chain yöneticisi Alvin Kan, DeFi’nin daha geniş çapta benimsenmesini sağlamak için eğitimin önemini vurguladı. Kan, Cointelegraph’a kullanıcılar için daha fazla eğitim verilmesi gerektiğini söyledi. O açıkladı:

“DeFi’nin izinsiz ve dijital doğası göz önüne alındığında, riskler her zaman mevcut olacak ve kullanıcıların üstlendikleri riski en aza indirmek için kendi durum tespitlerini nasıl yapacaklarını anlamaları gerekiyor.”

XSwap Protocol’ün kurucusu Jay Sullivan da aynı duyguyu tekrarladı. Sullivan, alanı güvenli tutmak için eğitimin hayati önem taşıdığını kabul ediyor. Sullivan, “yatırımcılara fonlarını nasıl güvende tutacaklarını öğretmenin” önemini vurguladı. Yönetici, depolama dışında, yatırımcılara yatırım yaparken “neye bakmaları gerektiğini” öğretmenin de önemli olduğuna inanıyor.

Yönetici, eğitimin yanı sıra düzenlemenin DeFi’nin daha geniş bir şekilde benimsenmesinde nasıl bir rol oynayacağına da dikkat çekti. “Bu yıl birkaç merkezi borsanın çökmesiyle, yatırımcılar DeFi’nin önemini gördü. Ancak kurumsal yatırımcıların girmesi için sektörün geliştiğini görmemiz gerekiyor” dedi.

World Mobile yöneticisi Zachary Vann, kullanıcı deneyimini geliştirmenin önemini vurguladı. Vann’a göre, DeFi’de gezinmek yeni başlayanlar için zorlayıcı ve bunaltıcı olabilir. “Kullanıcı deneyimi iyileştiğinde ve giriş engeli azaldığında, bu, DeFi’ye gelen perakende satış miktarının katlanarak artmasına yardımcı olacaktır” dedi.

Yorum yapın