Sec, Grayscale Bitcoin Etf Inceleme Teklifini Engellemeye Çalışıyor

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Grayscale Investments’in bir Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu (ETF) başlatma çabalarını durdurmak için daha fazla adım atıyor. Grayscale, Haziran 2022’de SEC’in önerilen yatırım ürününe ilişkin ret kararına yönelik yasal itirazına başladı.

9 Aralık’ta Columbia Bölgesi için ABD Temyiz Mahkemesi’ne sunulan 73 sayfalık bir özette, SEC’in Grayscale’in mevcut Bitcoin Trust’ını spot Bitcoin ETF’ye dönüştürme talebini engelleme kararının gerekçesini ortaya koyduğu görüldü.

SEC, önerilen fonun geçmişte onayladığı vadeli ETF’lerden doğası gereği farklı olduğunu iddia eden Grayscale’in itirazını reddetmek için DC Circuit’i arıyor.

Grayscale, SEC’in onaylamama kararının, Amerikan federal kurumlarının yönetmelikler geliştirip yayınladığı yönergeler olan İdari Usul Yasasını ihlal ettiğini savunuyor. Yatırım fonu, SEC’in Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini listelemek ve ticaretini yapmak için önceki onaylarına atıfta bulundu.

İlgili: Gri tonlama, Bitcoin ETF’nin reddi üzerine SEC’e karşı açılan davada ilk salvoyu ateşledi

SEC, daha önce onaylanan ürünlerin yalnızca Chicago Ticaret Borsası’nda (CME) işlem gören vadeli işlem sözleşmelerini içerdiğini belirterek bu noktaya itiraz etmişti. Borsa, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) bir sicil memuru ve SEC’e göre “sağlam gözetim” altında çalışıyor.

Düzenleyici kurum, Bitcoin spot piyasasının diğer yatırım araçlarına kıyasla parçalanmış ve düzensiz olduğuna inanıyor. Ayrıca Grayscale’in, CME’nin vadeli işlem ticaretini izlemesinin “Bitcoin spot piyasasını hedef alan dolandırıcılığı ve manipülasyonu yeterince tespit edip caydıracağına” dair destekleyici bir argüman sağlayamadığını da savunuyor.

Bu arada Grayscale, SEC’in Bitcoin vadeli işlemlerine ve Bitcoin borsasında işlem gören ürünlere yönelik farklı muamelesini haklı çıkarmakta başarısız olduğunu savunuyor. Fon, bu ürünlerin BTC’nin fiyatını daha doğrudan takip ettiğini ve düzenleyicinin ret emrini yatırımcılar için ayrımcı ve zararlı olarak etiketlediğini savunuyor.

Grayscale Bitcoin Trust, 2013’ten beri faaliyet gösteriyor ve akredite yatırımcılara fonda hisse sunuyor. Fon, BTC’ye yatırım yaparak, yatırımcılara BTC’yi doğrudan satın almak, yönetmek ve depolamak zorunda kalmadan bir menkul kıymet şeklinde kripto para birimine maruz kalma imkanı veriyor.

Grayscale, 2016’dan beri fonu bir ETF’ye dönüştürmek istiyor. ETF’nin BTC’ye daha geniş erişim sağlayacağını ve yatırımcı korumasını artıracağını söyleyerek, SEC ile yasal mücadelesini başlatırken bu hareketin arkasındaki mantığı yineledi.

Yorum yapın