Sec, Ftx Hakkında “Direksiyon Başında Uyuyordu”

Temsilci Pete Sessions, 17 Aralık Cumartesi Raporunda, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), FTX Group ve yan kuruluşlarının mali ve kurumsal kontrol gerekliliklerini nasıl yerine getirdiği konusunda “direksiyon başında uyuduğunu” söyledi.

Teksas Kongre Üyesi, “Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun ne yaptığına bakmamız gerekiyor” dedi ve “SEC, yaklaşık bir yıl sonra öğrendiğimiz bu milyarlarca dolar için direksiyon başında uyuyordu” dedi.

SEC, 13 Aralık’ta FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried (SBF) aleyhine, Bankman-Fried’in 1933 Menkul Kıymetler Yasası ve 1934 Menkul Kıymetler Borsası Yasası’nın dolandırıcılıkla mücadele hükümlerini ihlal ettiğini iddia ederek dava açtı. Şikayetin ardından SEC, Bankman-Fried’in kendi hesabı dışında herhangi bir menkul kıymetin ihraç edilmesi, satın alınması, teklif edilmesi veya satılmasına katılmasının yasaklanması için bir ihtiyati tedbir talebinde bulunur.

İlgili: Demokratların FTX kurbanlarına SBF’nin 1 milyon dolardan fazla fonunu iade edeceği bildiriliyor

SEC Başkanı Gary Gensler, Bankman-Fried’in “yatırımcılara bunun kriptodaki en güvenli binalardan biri olduğunu söylerken bir aldatma temeli üzerine bir kart evi inşa ettiğini” söyledi. Suçlamalar, ABD’nin talebi üzerine Bahamalı yetkililer tarafından tutuklanmasından bir gün sonra geldi.

Temsilci Oturumlar ayrıca, Bankman-Fried’in bir yıl önce bir kongre komitesi oturumunda ifade verdiğini ve burada kendisine kripto para birimlerinin düzenleyici gözetimine duyulan ihtiyacın sorulduğunu belirtti. Sessions’a göre Bankman-Fried, “bu sadece bir şeffaflık meselesi” yanıtını verdi.

Kongre üyesi ayrıca, Bankman-Fried’in “Kongre üyelerine ve ABD Senatosuna tam erişimi” olduğunu da kaydetti.

Oturumun yorumları, Gensler’ı kusurlu “kripto bilgi toplama çabaları” nedeniyle eleştiren Senatör Tom Emmer’in “düzenleyici başarısızlıkları” açıklamak için Kongre huzuruna çıkmaya çağıran yorumlarını takip ediyor.

Emmer ayrıca Gensler’in Ekim 2021’den bu yana Meclis Mali Hizmetler Komitesi huzuruna çıkmadığını ve SEC’in soruşturmadaki başarısızlıklarının boşluğunu kripto medyasının doldurmasına izin verdiğini de belirtti.

Yorum yapın