Sdny Avukatı Sbf Iddianamesi Hakkında “Güneşte Şort Ve Tişört Giyerek Dolandırıcılık Yapabilirsiniz” Dedi

Amerika Birleşik Devletleri New York Güney Bölgesi Savcısı Damian Williams, eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried aleyhindeki suçlamalara yol açan soruşturmanın “çok, çok hızlı” olduğunu ancak savcıların tutuklamalarla “işlerinin bitmediğini” söyledi.

13 Aralık’ta canlı yayınlanan bir basın toplantısında Williams, Bankman-Fried’in tutuklanma zamanlamasının kolluk kuvvetlerinin ilerlemesine dayandığını söyledi. 7 Aralık’ta suçlamalara izin verdiler ve 9 Aralık’ta eski FTX CEO’sunu suçlayarak, 12 Aralık’ta Bahamalar’da tutuklama emrinin infaz edilmesine yol açtılar. 13 Aralık’ta yayınlanan sekiz maddelik bir iddianame, SBF’nin FTX’in müşterilerini ve yatırımcılarını dolandırdığını iddia ediyor Alameda’daki borç verenlerin yanı sıra hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi milletvekillerine katkılarla kampanya finansmanı yasalarını ihlal etti.

FBI sorumlu müdür yardımcısı Michael Driscoll aynı basın toplantısında, “Bankman-Fried, müşteri mevduatlarını farklı bir şirketin harcamalarını ve borçlarını ödemek için zimmete geçirerek FTX müşterilerini bilerek dolandırdı” dedi. “Ayrıca Bankman-Fried, müşteri fonlarının kötüye kullanıldığını gizlemek ve gizlemek için tasarlanmış kasıtlı işlemler gerçekleştirdi. Bu davanın kurbanları olan müşterilerini avladı ve sadece kendi şirketine değil, aynı zamanda o şirketin lideri olarak kendisine duyduğu güveni de suistimal etti.”

Williams, FTX’in çöküşüyle ​​ilgili soruşturmanın devam ettiğini söyledi ve gelecekte olası tutuklamalarla ilgili ek duyuruların ima edildiğini söyledi. FTX ve Alameda’da iddia edilen yasa dışı eylemlere karışmış olabilecek kişileri “biz sizi görmeye gelmeden önce bizi görmeye” çağırdı.

Williams, bir muhabirin SBF’nin bir dolandırıcı profiline uyup uymadığına ilişkin sorusuna yanıt olarak, “Güneşte şort ve tişörtlerle dolandırıcılık yapabilirsiniz” dedi. “Hazır değiliz. Bahamalar’da iade süreci devam ediyor.”

Williams ekledi:

“Bu, Amerikan tarihindeki en büyük mali dolandırıcılıklardan biriydi.”

ABD New York Güney Bölgesi Savcısı Damian Williams 13 Aralık’ta gazetecilere sesleniyor

İlişkili: SBF’nin avukatları, iade edilmeyi bekleyen Bahamalar Sulh Ceza Mahkemesi’nde kefalet talebinde bulundu

Bankman-Fried’in iddianamesini 13 Aralık’ta hem ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu hem de Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonlarından gelen şikayetler takip etti. Eski FTX CEO’sunun aynı gün Meclis Mali Komitesi’nin duruşmasından önce ifade vermesi bekleniyordu. Senato Bankacılık Komitesi’ndeki ABD milletvekilleri de 14 Aralık’ta yapılacak bir duruşmada FTX’in çöküşünü inceleyecek.

Yorum yapın