Sbf’nin Kovuşturmasının Sonucu, Irs’nin Ftx Kayıplarınızı Nasıl Ele Alacağını Belirleyebilir

FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried, borsanın kabaca 1 milyon bireysel yatırımcısı için ahlaki bir zaferden daha fazlası olan kripto para borsasının çöküşünden sonra resmi suçlamalar aldı. Henüz kilitlenmemiş olsa da, SBF’nin kaderi çözülmeye devam ettikçe, bu yatırımcıların daha uygun bir vergi pozisyonu almaları için işler yolunda görünüyor.

FTX yatırımcıları vergilerinde ne tür kayıplar talep edebilir?

Bu sonbaharın başlarında, FTX çöküşünde kaybedilen varlıkların, 2022 vergi yılı için Amerika Birleşik Devletleri vergi yasası uyarınca bir sermaye kaybı olarak kabul edileceği ortaya çıktı. Bu sermaye kaybı, sermaye kazançlarını dengelemek için kullanılabilir. Ancak kripto piyasasının bir bütün olarak darbe aldığı bir yılda, çoğu yatırımcının 2022’de dengeleyecek sermaye kazancı olmayacak.

Sermaye kaybı, bir işletmeden veya işten kazanılan para gibi “sıradan geliri” yılda 3.000 dolara kadar dengelemek için de kullanılabilir. Kayıp süresiz olarak taşınır, ancak FTX çöküşündeki kaybınız önemliyse, tamamını talep etmeniz oldukça uzun sürebilir.

İlişkili: Biden 87.000 yeni IRS ajanı işe alıyor – ve onlar sizin için geliyor

Birçok yatırımcı için çok daha elverişli bir senaryo, olağan geliri herhangi bir limit olmaksızın dengeleyebilecek bir hırsızlık-kayıp indirimi talep etmek olacaktır. Bir hırsızlık zararını talep etmek, normalde İç Gelir İdaresi’nin incelemesini çekebilecek oldukça zor bir iştir. Ancak hırsızlık kayıplarına ilişkin vergi kanunu, Ponzi planları için bir “güvenli liman” içerir. Çoğunlukla, bir yatırımcı bir Ponzi planında bir kayıp gösterebiliyorsa, IRS ek belgeler talep etmeyecektir.

FTX bir saadet zinciri miydi?

Yatırımcı varlıkları yasa dışı bir şekilde SBF’nin hedge fonu Alameda Research’e yönlendirildiği için, IRS’nin FTX’i bir saadet zinciri olarak görmesi muhtemel görünüyor. Güvenli limanı etkinleştirmek için, FTX veya onun “lider figürü” SBF, vergi kılavuzundaki bu tanıma uyan dolandırıcılıkla suçlanmalıdır:

“Belirli bir dolandırıcılık düzenlemesi, bir tarafın (ana figür) yatırımcılardan nakit veya mülk aldığı bir düzenlemedir; yatırımcılara gelir sağlama amacı güden; kısmen veya tamamen hayali olan gelir tutarlarını yatırımcılara bildirir; varsa, bazı yatırımcılara diğer yatırımcıların hileli anlaşmaya yatırdıkları meblağlardan sözde gelir veya anapara ödemeleri yapar; ve yatırımcıların nakit veya mülkünün bir kısmına veya tamamına el koyar.”

SEC’in SBF’ye yönelttiği suçlamalar, perakende yatırımcılara değil, hisse senedi yatırımcılarına odaklanıyor. Ancak SEC, “FTX müşterilerinin fonlarının açıklanmayan bir şekilde Alameda Research’e yönlendirilmesinden” özellikle bahsediyor. Güvenli liman için resmi bir yeşil ışık yakılmasa da çok yakın – 2022’de görmeyi beklediğimizden daha yakın.

Cezai suçlamaların dışında, bir itirafla birleşen bir suç duyurusu da saadet zincirinin güvenli limanını harekete geçirir. FTX’in çöküşünün ardından sesini çok yükseltmiş olsa da SBF, herhangi bir şeyi itiraf etmeyi planladığına dair hiçbir işaret vermedi.

FTX yatırımcıları ve vergi uzmanları ne yapmalı?

Bireysel vergi beyannamesi son tarihi olan 18 Nisan 2023 ile FTX’te varlıklarını kaybeden yatırımcıların bunun nasıl sonuçlanacağını görmek için biraz zamanları var. SEC’in, SBF veya FTX’e karşı Ponzi şeması güvenli liman etrafındaki herhangi bir şüpheyi ortadan kaldıracak ek suçlamalar getirmesi çok olası görünüyor.

IRS, mevcut ücretlerin güvenli limanı tetiklemek için yeterli olup olmadığına da ağırlık verebilir ve umarım 2022, onu alma yılı olur. Hırsızlık zararı gelecek bir yılda da talep edilebilir, ancak çoğu FTX yatırımcısı muhtemelen kayıplarının bir kısmını vergi gelirlerini mümkün olan en kısa sürede mahsup ederek telafi etmeye istekli olacaktır.

İlişkili: ETH daha fazla düşmeden önce sürpriz vergiler için biraz para ayırın

FTX’te varlıklarını kaybeden yatırımcılar için, bu noktada sermaye kaybını talep etmeyi planlamak muhtemelen akıllıca olmayacaktır. Bir mucize eseri, bir yatırımcının 2022’den itibaren dengeleyecek sermaye kazançları olsa bile, olağan gelir üzerindeki vergi oranı çok daha yüksektir. Bunun mantıklı olabileceği tek senaryo, bir bireyin normal bir geliri olmaması ancak 2022’de sermaye kazancı elde etmesidir.

karşılaştırma temeli

Bu senaryoların her ikisinde de – sermaye kaybı veya Ponzi planı güvenli liman – izin verilen kayıp miktarının varlığın maliyet temeli olduğunu not etmek önemlidir. Çöküşün ardından FTX’ten çıkarabileceğiniz değerin sıfır olduğunu varsayarsak, varlık için başlangıçta ödediğiniz tutarın tamamını talep edebilirsiniz.

IRS açısından, hırsızlık kaybınız yalnızca ödediğiniz toplam maliyeti içermez, aynı zamanda vergi ödediğiniz gelir için bir katkı payı da alırsınız. Borsada işlem yaptıysanız veya bir gelir akışınız varsa ve bunların gelirini daha önceki vergi beyannamelerinde muhasebeleştirdiyseniz ve çöküşten önce borsadan çekilmediyseniz, bunları maliyet bazında hesaplarsınız. Yeminli mali müşaviriniz ve/veya madeni para alım satım yazılımınız muhtemelen burada işinize yarayacaktır.

Bazı yatırımcılar için, temel muhtemelen FTX alevler içinde kaldığında varlığın değerinden daha fazla – potansiyel olarak biraz daha fazla. Bu biraz umut verici olabilir. Yatırımcıların bu konuda suçlama getirilip getirilmediğini görmek için 2023’ü beklemesi gerekecek gibi görünse de, SEC onlara erken bir Noel hediyesi vermiş gibi görünüyor.

Justin Wilcox Connecticut muhasebe ve danışmanlık firması Fiondella, Milone & LaSaracina’nın ortağıdır. 2018 yılında firmanın kripto para birimi uygulamasını kurarak Web3 kuruluşlarına ve kripto yatırımcılarına vergi ve danışmanlık hizmetleri sağladı. Madencilik yapıyor ve kripto para ticareti yapıyor.

Bu makale genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal veya yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve alınmamalıdır. Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması veya temsil etmesi gerekmez.

Yorum yapın