Sbf Tutuklanmasının Ardından Abd’li Politikacıların Menüsünde Kripto Suçlama Oyunu Geri Döndü

Eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’in Bahamalı yetkililer tarafından tutuklanması, kripto karşıtı savunucuların kripto para birimlerinin tehlikeleri hakkındaki tartışmaları yeniden alevlendirmeleri için bir işaret görevi gördü. Bazı siyasi liderler, SBF’nin iddia edilen dolandırıcılığından kripto ekosistemini sorumlu tutarken, diğerleri tek bir adamın eylemi için tüm sektörü suçlamanın bir anlamı yok.

Meclis Mali Hizmetler Komitesi’nin FTX hakkındaki duruşması sırasında Kongre Üyesi Brad Sherman, SBF ile bir zamanlar 2 trilyon dolarlık piyasa değerine sahip bir sektör arasında bir fark görmediğini belirterek şunları söyledi:

“Korkarım, Sam Bankman-Fried’i kripto bir Cennet Bahçesi’ndeki büyük bir yılan olarak görmemiz. Gerçek şu ki, kripto bir yılan bahçesidir.”

Kripto para birimlerinin ve değiştirilemez tokenlerin (NFT’ler) daha yüksek bir fiyata satma umuduyla satın alındığını söyledi.

Temsilci Brad Sherman, ABD Mali Hizmetler Meclisi Komitesi önündeki FTX duruşması sırasında. Kaynak: YouTube

Ayrıca, “Sam Bankman-Fried” gibi girişimcilerin iflas mahkemesinden kaçmak için cehennem gibi bir pazar olduğunu söylerdi “nin altını çizdi ve kripto paranın kötü aktörlerin vergi kaçırma çabalarına yardımcı olduğunu savundu.

Öte yandan Kongre Üyesi Tom Emmer, duruşmada konuşurken FTX serpintisini kripto para birimi kurumundan uzaklaştırdı. Bunun yerine Emmer, blockchain teknolojisinin değişmez doğasının, kripto topluluğunun FXT Token’daki (FTT) tutarsızlıkları ortaya çıkarmasına yardımcı olduğunu ve bunun da sonuçta SBF’nin tutuklanmasına yol açtığını savundu.

Emmer’e göre, halka açık blok zincirinde depolanan bilgiler, yasa uygulayıcıların olası suçların nüanslarını araştırmasına yardımcı olacaktır.

“Meslektaşlarımı, Sam Bankman-Fried’in dolandırıcılığının ne olduğunu anlamaları için cesaretlendiriyorum – merkezileşmedeki başarısızlık, iş etiğindeki başarısızlık ve suç. Teknolojik bir başarısızlık değil.”

Muhalifler SBF’nin eylemlerini kripto ve blok zinciri fikriyle ilişkilendirmeye çalışırken, ademi merkeziyetçilik durumu güçleniyor. Halka açık blok zinciri tabanlı kripto ekosistemleri, yalnızca izlenebilirliğe izin vermekle kalmaz, aynı zamanda kara para aklamayı önleme girişimlerinde yetkililere yardımcı olabilir.

İlişkili: ABD’li senatör: Kripto paranın var olması için hiçbir neden yok

Kriptoya yönelik on yıllık federal dirence rağmen, ABD Senatosunda hala kriptoya bir miktar destek var. Kripto yanlısı Senatör Cynthia Lummis, Bitcoin’in (BTC) pozisyonunun 401(k) emeklilik planlarına uygulanabilir bir katkı olduğuna inanıyor ve uzun süreli ancak geçici ayı piyasasına aldırış etmediğini ortaya koyuyor:

“İnsanların emeklilik fonlarına Bitcoin’i ekleyebileceklerinden emin olmak konusunda çok rahatım çünkü o diğer kripto para birimlerinden farklı.”

Lummis, “kişisel bir inanışa” göre varlığın zaman içinde değerini artırmaya yardımcı olacak Bitcoin’in kıtlığına bahse girer.

Yorum yapın