Sbf, Tutuklanmasından Saatler Önce ‘Wirefraud’ Sohbet Grubunun Bir Parçası Olduğunu Yalanladı

Bahama polisi tarafından tutuklandığı haberinden sadece saatler önce, Sam Bankman-Fried Twitter’a giderek eski FTX ve Alameda üst düzey yöneticilerinin dahil olduğu iddia edilen “Wirefraud” adlı gizli bir grup sohbetine karıştığını veya bu sohbetten haberdar olduğunu yalanladı.

Bankman-Fried, Australian Financial Review’den (AFR) gelen bir habere 12 Aralık’ta verdiği bir yanıtta, Bankman-Fried’in iç gruplarının üyelerinin de dahil olduğu bildirilen mesajlaşma uygulaması Signal’deki bir “Wirefraud” grup sohbetine karıştığını veya bu grup sohbetinden haberdar olduğunu Twitter’dan inkar etti. FTX kurucu ortağı Zixiao “Gary” Wang, FTX mühendisi Nishad Singh ve eski Alameda CEO’su Caroline Ellison da dahil olmak üzere çevre.

AFR raporu, sohbetin FTX ve Alameda’nın başarısızlığına giden operasyonları hakkında gizli bilgiler göndermek için kullanıldığını söyledi.

Ancak Bankman-Fried, Twitter’da grup sohbeti “doğruysa” “üye olmadığını” ve “böyle bir grubu hiç duymadığı” için “yanlış olduğundan kesinlikle emin olduğunu” söyledi.

Çok yakın zamana kadar, Bankman-Fried’in FTX borsasının çöküşünü açıklamak için 13 Aralık’ta Amerika Birleşik Devletleri Meclis Komitesi duruşmasına uzaktan katılması bekleniyordu. Ancak 12 Aralık’ta Bahama makamları tarafından, havale ve menkul kıymet dolandırıcılığı ve kara para aklamayı da içerdiği bildirilen ABD suçlamalarıyla yüzleşmek üzere gözaltına alındı.

Komite Başkanı Maxine Waters daha sonra 12 Aralık’ta panelin tutuklanma nedeniyle SBF’nin ifade duruşmasını “duyamayacağını” doğruladı.

Bankman-Fried’den ayrıca 14 Aralık’ta Senato Bankacılık Komitesi ile ayrı bir duruşmaya katılması istendi, ancak Senatörlerin 12 Aralık’ta yaptığı ortak açıklamaya göre, avukatlarının ifadesini zorunlu kılan bir mahkeme celbini kabul etmeyi reddettiği bildirildiğinden, katılımını hiçbir zaman doğrulamadı. Sherrod Brown ve Pat Toomey.

İlişkili: FTX’in 75 milyon dolar değerindeki siyasi bağışları iflas nedeniyle geri çağrılma riskiyle karşı karşıya: Rapor

Yeniden yapılandırma başkanı ve FTX CEO’su John Ray, Meclis Komitesi duruşmasına katılmadan önce yayınlanan yazılı ifadesinde, FTX müşteri varlıklarının Alameda’nın fonlarıyla “karıştırıldığını” söyledi.

Ray, Alameda’nın “müşteri fonlarını, müşteri fonlarını büyük kayıplara maruz bırakan marj ticaretine girmek için kullandığını” ve ticaret firmasının iş modelinin, bu fonları “çeşitli […] doğası gereği güvensiz olan borsalar.

Yorum yapın