Sbf Savcılarının Üst Düzey Abd Demokratlarına Yapılan Bağışları Araştırdığı Bildirildi

Eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’i (SBF) soruşturan savcıların, girişimci tarafından yapılan siyasi bağışlar hakkında bilgi almak için Demokrat Parti’nin üst düzey üyelerine ulaştığı bildirildi.

New York Times’ın bir haberine göre, Demokratik Ulusal Komite (DNC), Demokratik Kongre Kampanya Komitesi (DCCC) ve Kongre Üyesi Hakeem Jeffries’in demokrat üyeleri, devam eden soruşturmalarına yardımcı olmak üzere bilgi almak için SBF savcıları ile temasa geçti.

Amerika Birleşik Devletleri New York Güney Bölgesi savcılığı, Demokrat Parti seçim avukatı Marc Elias’a bir e-posta göndererek SBF tarafından yapılan bağışlarla ilgili ayrıntıları istedi. Demokrat ve Cumhuriyetçi partilerin diğer üyelerine de benzer e-postalar gönderildi.

Bahamalar Kraliyet polisi, 12 Aralık’ta ABD hükümetinin talebi üzerine, sanığın Kongre önünde ifade vermesi gereken tarihten sadece bir gün önce, SBF’yi tutukladı. Girişimci, müşteri fonlarında 1,8 milyar dolarlık hortumlama iddiası etrafında dönen sekiz adet mali ve seçim dolandırıcılığıyla suçlandı.

SBF’nin siyasi bağışlarıyla ilgili devam eden soruşturmalar, Demokratların 39,8 milyon doları harcayan ikinci en büyük bireysel bağışçısı olması nedeniyle dikkat çekti.

İlişkili: Sam Bankman-Fried, iadeye itiraz etme kararını geri almak istiyor: Rapor

17 Aralık’ta, önde gelen üç Demokrat grubun – DNC, Demokratik Senatör Kampanya Komitesi ve DCCC – birlikte 1 milyon doları aşan SBF bağlantılı bağışları FTX yatırımcılarına iade etmeye karar verdiği bildirildi.

Cointelegraph tarafından daha önce bildirildiği üzere, bir DNC sözcüsü kararı doğruladı:

“Bankman-Fried tarafından potansiyel kampanya finansmanı ihlallerine ilişkin iddialar göz önüne alındığında, 2020’den bu yana 815.000 $’lık katkı payını iade etmek için bir kenara fon ayırıyoruz. Yasal işlemlerde uygun yönlendirmeyi alır almaz geri döneceğiz.”

Diğer iki Komitenin, DSCC ve DCCC’nin de geri ödeme için sırasıyla 103.000 $ ve 250.000 $ ayırma sözü verdiği bildirildi.

Yorum yapın