Sbf, Kendisi Dışında Herkesi Suçlamayı Planladı, Kongre Ifadesinin Sızdırıldığını Gösteriyor

SBF olarak da bilinen eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, Kongre önünde uzaktan ifade vermeye hazırlanmadan bir gün önce, 12 Aralık’ta tutuklandı. Forbes tarafından elde edilen ifadesinin bir kopyası, gözden düşmüş CEO’nun 32 milyar dolarlık imparatorluğunun hayali çöküşünden kendisi dışında herkesi sorumlu tutmayı planladığını vurguluyor.

SBF, verdiği ifadede küresel kripto para borsasının kardeş şirketi FTX.US için de aynı söylemi sürdürdü. Amerika Birleşik Devletleri merkezli kuruluşun, 11 Kasım’da açılan Bölüm 11 iflasının bir parçası olmasına rağmen hala “tamamen ödeme gücüne sahip” olduğunu iddia etti. Bankman-Fried şunları yazdı:

“Keşke sabah 4:30’da Docusign’da bir düğmeye basarak FTX’in bir kısmını yıkıcı bir liderlik altında bırakmasaydım.”

FTX.US’un Bölüm 11 iflasına dahil edilmesinden, iflas başvurusunun ardından FTX CEO’su rolünü üstlenen yeniden yapılandırma avukatı John J. Ray III’ü sorumlu tuttu. SBF, “Amerikalı müşterilerin en azından Bay Ray’in ekibi devralana kadar korunduğunu” iddia etti.

Ray ise eski FTX CEO’sunu ve yönetim becerilerini çok eleştirdi. Ray, FTX soruşturması duruşmasında verdiği ifadede, yeniden yapılandırma avukatı olarak çalıştığı tüm yıllar boyunca, “mali tabloların yokluğundan, finansal tabloların yokluğuna kadar bir organizasyonun her seviyesinde kurumsal kontrollerde böylesine mutlak bir başarısızlık” görmediğini söyledi. herhangi bir iç kontrol veya yönetişimin tamamen başarısızlığı.

Sızan belgede SBF, FTX.US’un Bölüm 11’e dahil edilmesinden iflas hukuku firması Sullivan & Cromwell’i de sorumlu tuttu. Bankman-Fried iflas belgelerini kendisi imzalarken, hukuk firmasının kendisine Bölüm 11 belgelerini sunması için baskı yaptığını iddia etti ve şunları yazdı:

“Sullivan & Cromwell, Bay Miller ve onlardan etkilendiğine inandığım diğerlerinin 19 sayfalık ekran görüntüleri var elimde, hepsi iki günlük bir süre içinde gönderildi ve bana hızla 11. Bölüm’e başvurmam için baskı yaptı.”

SBF, FTX.US Ryne Miller’ın baş danışmanına da saldırdı ve onu ABD merkezli varlığı iflas başvurusuna dahil etmek isteyen baskı grubunun bir parçası olmakla suçladı.

İlişkili: SBF, tutuklanmasından saatler önce ‘Wirefraud’ sohbet grubunun bir parçası olduğunu yalanladı

SBF, Ray ve adli yardımcılarının yanı sıra Binance CEO’su Changpeng Zhao’yu da “FTX’te bir aydır devam eden olumsuz PR” olduğunu iddia ettiği şey için suçlayacaktı. Binance’in FTX’i satın almak için niyet mektubunu bilerek imzaladığını, ancak “anlaşmayı asla gerçekleştirmeyi düşünmediklerini” iddia etti.

Yorum yapın