Saurabh Mukherjea, Zorlu Yamanın Ortasında Yatırım Stratejisine Olan Inancını Yeniden Teyit Ediyor

Ağırlıklı olarak 15-20 orta ölçekli şirkete yatırım yapan bu portföy, Aralık 2021’deki başlangıcından bu yana Ekim 2022 itibarıyla negatif %15 getiri sağladı. Bu, aynı dönemde kıyaslama tarafından üretilen yaklaşık %7 getiriye karşılık. Nifty Mid-cap 150 Index TRI bile verilen dönemde yaklaşık %6 getiri bildirdi.

Herhangi bir hisse senedi fonunun performansını değerlendirmek için bir yıldan daha kısa bir süre olsa da, Saurabh Mukherjea (popüler olarak kahve kutusuna yatırım yapma tarzıyla bilinir) tarafından kurulan PMS evinin karşılaştırmalı değerlendirmeye göre daha yüksek getiri sağlama beklentisi tüm zaman dilimlerinde, eleştirmenlerin ciddi düşük performansı not etmesini sağladı.

Marcellus, son bir ila iki yıldır tüm planlarda performansla mücadele ediyor. PMS evi, 15 Kasım 2022’de yayınlanan haber bülteninde, programın yatırım yaptığı esnek şirketlerin (yüksek sermaye getirisi, yüksek marjlı kuruluşlar) “kısa vadeli getirileri maksimize etme konusunda daha az optimize edilmiş” olduğu şeklinde geçici bir yorum yaptı. Ayrıca, bu şirketlerin değişen koşullara uyum sağlama ve gelişme, hayatta kalma ve hatta aşırı olaylardan yararlanma becerilerine daha fazla odaklandıklarını da sözlerine ekledi.

Mint ile yaptığı bir röportajda Mukherjea, “Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın bize getirdiği riskleri anladık (portföy). Ama bizim görüşümüz, savaş ve yüksek faiz senaryosunun kalıcı olmayacağı yönünde. Böylece portföylerimizde aynı yatırım tarzıyla yatırım yapmaya devam ettik.”

Burada, Rising Giant’ın portföyünün yatırım stratejisine haber bültenlerinde vurgulandığı şekliyle bakıyoruz. Fon, portföyü esneklik ve isteğe bağlılık olarak adlandırdığı iki bileşene ayırdı.

İki kategori

Dirençli şirketler, genellikle yüksek sermaye getirisi, yüksek artımlı marj, yinelenen gelir, nakit üreten işletmeler olarak tanımlanır.

Bu şirketler, bir plastik boru şirketi olan Astral, kimyasal proses ekipmanı tedarik eden GMM Pfaudler, uygun fiyatlı konut segmentinin borç verme işinde Aavas, dikey olarak Naukri.com ile Info Edge’s gibi holdinglerle portföyün temel parçası olacak şekilde tasarlanmıştır. ve bir sağlık şirketi olan Dr Lal PathLabs. PMS evi, bu şirketlerin güçlü hendeklere sahip olduğuna inanıyor ve bu, rakiplerin taklit etmesi çok zor olacak.

‘Opsiyonel’ yatırımlar söz konusu olduğunda, program, minimum yatırımla daha yüksek getiri sağlayabilen yüksek büyüme net nakit işletmelerini ifade eder. Bültene göre, bu kategorideki şirketler, yeni iş girişimlerini büyütmek için güçlü ve odaklanmış iş yöneticileriyle sorumlulukları dağıttı.

Bülten ayrıca, NS Mohan’ın MD ve yan kuruluşlar da dahil olmak üzere tüm operasyonel konulardan sorumlu Grup CEO’su olduğu Suprajit Engineering gibi birkaç örnekten alıntı yaptı.

Bülten ayrıca, “Cholamandalam Investment and Finance Co, KOBİ kredileri, tüketici ve işletme kredileri dahil olmak üzere üç yeni ürün kategorisi ekledi – grubun üst yönetimi genel strateji ve sermaye tahsisi kararlarına bakarken, her dikeyi bağımsız olarak yürütecek ayrı başkanlar var.”

Maksimum düşüş

Aşırı senaryolarda bir fon yöneticisinin kabul edilebilir düşüşünü soran Mukherjea şunları ekledi: “Ocak’tan Kasım 2008’e kadar Lehman düşüşü sırasında, yaklaşık 10 yıldır mevcut olan birçok büyük çaplı Hint yatırım fonu için düşüş %55-60 idi. o nokta. Bir düşüş yaşadıktan sonra tasfiye edilmeli miydi? Yapmadıklarına sevindim çünkü geçici bir dönem olduğu ortaya çıktı. Bir buçuk yıl içinde, ilk kareye geri döndüler. Benzer şekilde, Ocak-Mart 2020’ye bakarsak, Hindistan pazarı %35 düştü. O zaman bile, birkaç büyük sermayeli yatırım fonunun %30 ila %40 düştüğünü göreceksiniz. Bu yatırım fonları 20-25 yıldır var. Mart 2020’de çekişmeden çekilmeleri gerekir miydi? Öyle düşünmüyorum. Fon yöneticilerinin COVID gibi olaylar düşüş yarattığında uykusuz kalması gerektiğini düşünmüyorum. Aslında, bir fon yöneticisinin becerisi, düşüşte yoğun bir şekilde satın almaktır. Bu işin mahareti, düşüşler konusunda çok duygusal olmak yerine, hisse senedi düşerken daha fazla satın almaktır. Diğer insanlar duygusallaşırken biz mantıklı kalmamız için para alıyoruz.”

Zaman ver

Portföy Yönetim Hizmetlerinin dağıtımını sunan ‘Refolio Investments’ın kurucusu Santosh Joseph’e göre, bu plandaki yatırımcıların fonun kısa vadeli performansına bakarak endişelenmesine gerek yok. Fonun Hindistan’daki büyüme fırsatlarından yararlanmak için en iyi konumda olduğuna inanıyor.

“Marcellus Yükselen Dev hikayesi, esasen Hindistan’a ve borsalardaki yeni nesil liderlere ve potansiyel çoklu torbacılara büyük bahisler içeren güzel bir şekilde paketlenmiş bir orta sermaye stratejisidir. Yükselen Devler stratejisinin meyve vermesi için muhtemelen zamana ihtiyacı olacak. Mevcut yatırımcıların endişelenmesine veya paniğe kapılmasına gerek yok. Joseph, temellere sahip olduğunuzda, hisse senedi fiyat hareketi gecikebilir, ancak uzun vadede faydalarını göreceksiniz” dedi.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın