Sango Coin Listelemesi Orta Afrika Cumhuriyeti Tarafından Ertelendi

Orta Afrika Cumhuriyeti, mevcut piyasa koşulları ve pazarlama nedenlerinden dolayı kripto para birimi Sango Coin’in kripto borsalarında listelenmesini erteleyeceğini duyurdu. Güncelleme Sango’nun Telegram grubunda ortaya çıktı.

Sango Coin, önümüzdeki yıl yaklaşık 1 milyar dolar toplamak amacıyla Temmuz ayında piyasaya sürüldü. Bununla birlikte, Sango web sitesine göre şimdiye kadar yalnızca 1,66 milyon dolarlık kripto para satıldı.

Bu yılın Nisan ayında Orta Afrika Cumhuriyeti, Bitcoin’i (BTC) yasal ödeme aracı haline getirerek bunu yapan ilk Afrika devleti oldu. Ülke ayrıca daha önce yabancı yatırımcıların 60.000 $ değerinde Sango Coin karşılığında vatandaşlık satın almalarına izin verecek bir plan açıklamıştı. Ancak bu girişim, Ağustos ayında ülkenin en yüksek mahkemesi tarafından anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle engellendi.

Cointelegraph kısa süre önce Batı Afrika’nın Senegal kentinde düzenlenen bir konferansa katılırken Sango Coin’in gelişimini denetleyen Orta Afrikalı teknisyen Mamadou Moustapha Ly ile bir araya geldi. Bir ödeme uzmanı olan Ly, aynı zamanda Fintech şirketi Kete Cash’i de yönetiyor. Ly, Sango etiketli “para birimi değil, jeton” dediği şeyin yaratılmasına ışık tuttu. Sango, ülkenin Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak benimseme planlarına eşlik edecek token.

Moustapha, Senegal’de Cointelegraph ile konuşuyor

İlk olarak Ly, yasal ödeme yasası olarak Bitcoin’in ülkenin Bitcoin’i benimseyeceğini açıkça belirttiğini vurguladı: Diğer kripto para birimlerinden ve hatta Sango Coin’den söz edilmiyor. Sango ve Bitcoin arasında net bir ayrım çizdi:

“Yasa, yasal ödeme aracı olan dijital para biriminin bitcoin olduğunu belirtiyor. Bunu resmi para birimimiz olarak kabul ediyoruz. […] Sango coin, Orta Afrika Cumhuriyeti devleti için bir projedir.”

Yorumları OAC Başkanı Faustin-Archange Touadéra tarafından destekleniyor. Matematikçi, Bitcoin’i ve yalnızca Bitcoin’i desteklediğini dile getirdi. Bununla birlikte, ülke blockchain teknolojisi aracılığıyla “Daha Parlak Bir Geleceğe” doğru ilerleyeceğinden, Başkan Sango tokeninin yaratılmasıyla dayanışma gösterdi.

Sango Coin, yabancı yatırımcılara yatırım yoluyla vatandaşlık ve sonunda bir CAR pasaportu ve yönetişim avantajları dahil olmak üzere cazip teşvikler sunar. Bir bakıma, madeni para hızlı bir yabancı yatırım hizmeti sunduğu için El Salvador’un Bitcoin veya volkan tahvilleriyle karşılaştırılabilir.

İlişkili: Orta Afrika Cumhuriyeti mahkemesi, yeni 60.000 dolarlık kripto yatırım yoluyla vatandaşlık programının anayasaya aykırı olduğunu söyledi

Orta Afrika Cumhuriyeti ve Sango Coin’in karşılaştığı zorluklara rağmen, ülkenin Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak benimsemesinin, dünyanın en büyük kripto parasının yaygın olarak kabul edilmesinde önemli bir kilometre taşı olduğunu not etmek önemlidir.

Cointelegraph, CAR’daki uzmanlara ulaştı ve yeni bilgiler mevcut olduğunda makaleyi güncelleyecek.

Yorum yapın