Sanchar Saathi Google ve Apple’ın Find My Device’ına Benzer mi? Vatandaş Merkezli Portalda Ashwini Vaishnaw – apk haber

Birlik Demiryolları, İletişim, Elektronik ve BT Bakanı Ashwini Vaishnaw Salı günü Hindistan’da kullanıcı güvenliğine odaklanan Sanchar Saathi portalını başlattı.

Portal, cihaz tespiti ve takibi için Google ve Apple tarafından sağlanan hizmetlere alternatif olarak da karşımıza çıkabilir. Android telefonlar için Google, bir iOS aygıtının yerini tespit etmek için “Kayıp bir Android aygıtı bul, kilitle veya sil” seçeneği sunarken, kullanıcının iCloud.com/find adresine giriş yapması veya başka bir Apple aygıtında Bul uygulamasını kullanması gerekir. .

Ancak bakan, News18 tarafından yapılan bir soruyu yanıtlarken, bir cihazın konumunu izlemenin ve harekete geçmenin iki farklı şey olduğunu ve çalınan veya kaybolan bir cihazı kimsenin kullanmaması için devre dışı bırakmanın ana sebep olduğunu söyledi.

“Sadece kolluk kuvvetleri cihazı devre dışı bırakabilir ve bu yasal bir prosedürle yapılmalıdır. Üç reformla, kaybolan veya çalınan cep telefonlarının fiilen devre dışı bırakılabileceği uygun bir yasal düzenleyici prosedür oluşturduk” diye ekledi bakan.

Vaishnaw, söz konusu basın toplantısında, bu portalın geniş çerçevesinde gerçekleştirilen üç reformdan söz etti. Bunlar, Merkezi Ekipman Kimlik Kaydı (CEIR), Cep Telefonunuzu Tanıyın (KYM) ve ASTR’dir.

Sanchar Saathi portalı, Telekomünikasyon Departmanının mobil müşterileri güçlendirmeye ve güvenliklerini artırmaya yönelik vatandaş merkezli bir projesidir. Kişilerin kendi adlarına verilen mobil bağlantıları görmelerine, artık ihtiyaç duyulmayanların bağlantılarını kesmelerine, kayıp cep telefonlarını engellemelerine veya izlemelerine ve yeni veya kullanılmış bir cep telefonu satın alırken cihazların orijinalliğini doğrulamalarına olanak tanıyarak onları güçlendirir.

CEIR, telekom bakanlığının bazı telekom çevrelerinde yürüttüğü pilot sistem olsa da, portal ayrıca Dolandırıcılık yönetimi ve Tüketiciyi Koruma için Telekom Analitiği (TAFCOP) adlı başka bir modülü de içeriyor.

CEIR modülü, kaybolan veya çalınan mobil cihazların kurtarılmasına yardımcı olur. Bu aynı zamanda, tüm telekom taşıyıcılarının ağlarında kaybolan veya çalınan mobil cihazların engellenmesini sağlayarak, bunların ülkede kullanılmasını engeller. Kısıtlanmış cep telefonunu kullanmaya yönelik herhangi bir girişim izlenebilirlik oluşturur.

TAFCOP, bir mobil kullanıcının kendi adına alınan mobil bağlantıların sayısını kontrol etmesine olanak tanır. Gereksiz olan veya abone tarafından kullanılmayan mobil bağlantıların bildirilmesini de kolaylaştırır.

Şimdiye kadar CEIR aracılığıyla 4.80.000’den fazla cep telefonu engellendi ve 2.40.000’den fazla cep telefonu başarıyla izlendi. Aynı şekilde TAFCOP aracılığıyla Telekomünikasyon Bakanlığı’na 80.000’in üzerinde talep gelmiş ve 1.600’den fazla talep çözüme kavuşturulmuştur.

Portalda verilen KYM seçeneği ile bir kullanıcı, başka birinin yeni bağlantıları etkinleştirmek için kendi adını kullanıp kullanmadığını araştırabilir. Yalnızca portaldaki numarayı ve ardından bir captcha ve OTP sağlamaları gerekir.

Daha sonra, kişi “adınıza kayıtlı cep telefonu numarası” bölümünün altındaki tüm numaraları görecek ve numaraları kendi başına doğrulayabilecektir.

Bu üç reform arasında ASTR, telekom SIM abone doğrulaması için Yapay Zeka ve yüz tanıma destekli bir çözümdür. Bu, bir dolandırıcının kaç bağlantı kullandığını belirlemeye yardımcı olacaktır.

“Dolandırıcılar ya başkasının kimliğini kullanarak cep telefonu bağlantısını alıyorlar ya da bir kimlik belgesini kullanıp başkasının resmini koyuyorlar. Bu tür suçları önlemek için ASTR’yi oluşturduk,” diye ekledi Vaishnaw.

Yorum yapın