Sanata Yatırım Mı? Bu Iim Ahmedabad Endeksine Göz Atın

Farklı sanatçıların sanat eserlerinin müzayedelerde nasıl performans gösterdiğini izlemenin ve bunu Hint sanat piyasasındaki fiyat trendlerini çizelgelemek için kullanmanın bir yolu var mı? Yakın zamanda Hindistan Yönetim Enstitüsü, Ahmedabad veya IIMA tarafından başlatılan yeni bir endeks tam olarak bunu yapmayı amaçlıyor. Aralık 2021’de IIMA ve Mumbai merkezli Aura Art, IAIAI’yi (IIMA-AuraArt Indian Art Index) geliştirmek için iş birliği yapmaya karar verdi.

Hint sanat eserlerini takip etme sanatı

Tam Resmi Görüntüle

Hint sanat eserlerini takip etme sanatı

Aura Art tarafından paylaşılan ilk veri grubu, dünya çapında 11 müzayede evinde yaklaşık 9.000 Hint sanat eserinin müzayede sonuçlarını içeriyordu. Bu eserlerin 1 Nisan 2001 ile 30 Haziran 2022 arasındaki işlem değerinin yaklaşık olduğu tahmin edilmektedir. 4.500 crore.

indeksin kapsamı

Herhangi bir endeks, faaliyet gösterdiği piyasayı geniş ölçüde temsil edebilmeli ve bileşenlerinin fiyat değişkenliği için bir miktar likiditeye sahip olması gerekir. Sanat piyasası o kadar likit olmadığı için, son 21 yılda en çok eseri müzayedeye çıkarılan Hindistan’ın en iyi 25 sanatçısı endeksin bileşenleri olarak dahil edildi. Yelpazenin üst ucunda, bir sanatçının 9.000 kadar gözlemi vardır; alt uçta 100 gözlem var. Bu gözlemler temelde bu sanatçıların eserlerinin farklı müzayedelerde satıldığı fiyatlardır.

Endeks, fiyatları izlemenin yanı sıra, araç (yağ, guaj, sulu boya vb.), sanat konusu, mevsimsellik, sanat başlığı, stil (izlenimci, soyut gerçekçi), fiziksellik (ki bu en büyük etken), sanatçı kimliği, müzayede evi, pazarlama vb.

IIMA’dan Profesör Prashant Das şöyle açıklıyor: “Diyelim ki her zaman zeytinyağı yapan Hüseyin’den ve sonra her zaman suluboya yapan başka bir sanatçıdan bahsediyoruz. İşlerini karşılaştırdığımızda sanatçı etkisi mi yoksa medyum etkisi mi bilmiyoruz. Dizin metodolojimiz bu ikisini birbirinden ayırıyor ve sanatçı etkisini araç etkisinden ayırabiliyoruz. Ve sonra saf oyun sanatçısı efektinin bir sıralamasını yaparız. Hüseyin benzer özelliklere sahip bir suluboya resim yapsaydı, tablosu daha yüksek veya daha düşük fiyata satılır mıydı?

Das, “Veritabanı modellerimizi kullanarak, Hindistan’daki en iyi 25 sanatçının fiyatlarını neyin etkilediğinin %80-83’ünü açıklayabiliyoruz” diye ekliyor. IAIAI üç ayda bir güncellenecek ve altı ayda bir ücretsiz erişimle sunulacak. halka

Endeks nasıl performans gösterdi?

IAIAI, 1 Nisan 2001 ile 30 Haziran 2022 arasında %17 bileşik yıllık getiri sağlarken, Nifty 50 aynı dönemde %13 bileşik yıllık getiri sağladı.

Ancak, IAIAI bu dönemde artan oynaklık gördü. Endeks, Hindistan’daki diğer tüm varlık sınıfları gibi 2002-03’ten başlayarak güçlü bir boğa koşusu gördü. Bu aynı zamanda Hindistan’da müzayede piyasasının devreye girdiği zamandı. Önümüzdeki 5-6 yıl boyunca, IAIAI %80 bileşik yıllık getiri sağladı. Ancak 2008 mali kriziyle birlikte bu sanat endeksinde de büyük bir erime yaşandı.

Aura Sanat Geliştirme Direktörü Rishiraj Sethi, Hint sanat piyasasındaki zirve aslında daha önce görüldü. “IAAIAI’nin zirvesi 2006’daydı. Bunun nedeni, bu sıralarda sanat fonlarının piyasaya girmeye başlaması ve büyük meblağlar dağıtmasıydı. Etrafında büyüyecek ve konuşlanacaklardı 250 crore, o zamanlar tüm Hint sanat piyasasının %25’i olurdu.”

2009-13’te IAIAI diplerini test etti. Bu aynı zamanda, bu sanat fonlarının sonunda tasfiye edilmeden önce çıkış aradığı zamandı.

Bu tür bir örnek, sanat eserlerine yatırım yaparak gelir elde etmek ve sermaye artışı sağlamak amacıyla yatırımcılardan fon toplayan kapalı uçlu bir program olan Osian Sanat Fonu’dur. Ancak sanat piyasası çöktüğü için yatırımcı taahhüdünü yerine getiremez hale geldi. Fon, sermaye piyasası düzenleyicisi Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu’na (Sebi) kayıtlı değildi. Sonunda Sebi müdahale etmek zorunda kaldı ve sonunda planın tasfiyesini emretti.

Küresel sanat endeksleri

Küresel olarak, yapay zeka kullananlar da dahil olmak üzere birkaç sanat indeksi zaten var. Artnet, en eski sanat indeksi sağlayıcısıdır. 1989 yılında kurulan şirket, 1985 yılına kadar uzanan 1.800’den fazla müzayede evinden oluşan kapsamlı veri tabanını kullanarak çeşitli sanat indeksleri sunmaktadır.

Mei Moses, şu anda Sotheby’s’e ait olan bir sanat indeksi sağlayıcısıdır. Mei Moses endeksleri, müstakil evlerin tekrarlanan satışlarını kullanan Ev Fiyat Endekslerinden esinlenmiştir. Endeksin yaratıcıları olan Profesörler Jianping Mei ve Michael Moses, tekrarlanan satışların sanat gibi benzersiz nesnelerin fiyat trendlerini takip etmenin uygun bir yolu olduğu görüşündeydiler. Gerekçe: bu tür satışlar, belirli dayanak varlıkların fiyat değişikliklerini piyasanın ortalamasından veya medyanından daha iyi ifade ediyordu. Verileri çarpıtmaktan kaçınmak için böyle bir metodolojiye bakmak önemliydi.

Yapay zekanın (AI) yardımıyla Wondeur, 1900’lerden sonra doğmuş 240.000 sanatçı için fiyatlandırma modellerine bakıyor.

Gelecek

Aile ofisleri ve varlık yönetimi şirketleri, ister boğa koşusu ister konsolidasyon aşaması olsun, Hindistan sanat piyasasının mevcut aşamasını yorumlamak için bu endeksi bir referans noktası olarak kullanabilir.

IIMA’dan Das, sanat fonlarının bu endeksi gelecekte bir ölçüt olarak kullanmak için kullanabileceğini söylüyor. Alternatif yatırım fonları (AIF’ler) veya diğer yatırım araçları aracılığıyla daha fazla kurumsal katılım olursa, sanat piyasasını daha likit hale getirebilir.

Birkaç örnek olmakla birlikte, dünya çapında bile sanata yatırım yapan çok büyük fonlar yok. British Railway’in emeklilik fonunun fiziksel sanat için bir tahsisatı var.

Das, “Fon varsa, o zaman yatırımcılar sanatın kendisinden ziyade özel sermayeye maruz kalabilirler çünkü bu varlık sınıfı, bakımı ve bakımı için belirli bir uzmanlık gerektirir” diye belirtiyor.

Ancak Osian Sanat Fonu bölümünden sonra Sebi’nin sanat fonlarını yönetmek için yeterli ve uygun düzenlemelerin olmasını sağlaması gerekecekti.

Ayrıca, sanat eserlerine yatırım yapmak istiyorsanız, kısa vadeli sermaye kazançlarının gelir vergisi levha oranınız üzerinden vergilendirileceğini ve üç yıldan sonra geçerli olan uzun vadeli sermaye kazançlarının 20 oranında vergilendirileceğini unutmayın. %.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın