Sam Bankman-Fried Iade Için Havaalanına Gidiyor: Rapor

Bahamalar’da gözaltına alınan eski FTX CEO’su Sam “SBF” Bankman-Fried’in, ABD’li yetkililere teslim edilerek New York’a götürülmek üzere havalimanına doğru yola çıktığı bildirildi.

Bankman-Fried’in bildirilmesinden sonra geldi Bahamalar Sulh Ceza Mahkemesi’nin 21 Aralık’ta – tutuklanmasından bu yana üçüncü kez – haftalar sürebilecek resmi bir iade süreci hakkından feragat ettiği bir duruşmaya katıldı.

ABD Büyükelçiliği, Federal Soruşturma Bürosu ve US Marshals Service’ten yetkililerin, Bankman-Fried’in ilk kez 20 Aralık’ta evrakları imzaladığı devir teslimini kolaylaştırmak için hazır bulunduğu bildirildi. Duruşmanın ardından Nassau’daki mahkeme salonundan sürüldü.

Bahamalar Başsavcısı Ryan Pinder’den daha sonra yapılan bir açıklama, Bankman-Fried’in “bu gece Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek üzere Bahamalar’dan ayrılacağını” doğruladı.

Reuters, SBF’nin hukuk ekibinin eski CEO’nun Bahamalar’dan “ayrılma konusunda endişeli” olduğunu söylediğini bildirdi. Bankman-Fried’in hukuk ekibinde yer alan Jerome Roberts’ın, 19 Aralık’ta SBF’nin kararının “müşterileri doğru yere koyma” isteğinden kaynaklandığını söylediğini duyduğu bildirildi. FTX’ten 1 milyondan fazla alacaklı, haftalardır fonlarına erişemedi.

Bahamalar’daki yetkililer, Bankman-Fried’i 12 Aralık’ta ABD’ye iade işlemleri kapsamında tutukladı ve burada Adalet Bakanlığı tarafından yatırımcıları ve borç verenleri dolandırmakla ilgili suçlamaların yanı sıra Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu ve Menkul Kıymetler ve Borsa’dan gelen şikayetlerle karşı karşıya. Komisyon. SBF’nin 11 Kasım’daki istifasından önce, FTX ve ilgili kişilerin “kara para” bağışlarıyla kampanya finansman yasalarını ihlal ettikleri ve Alameda Research’teki yatırımları finanse etmek için müşteri varlıklarını kullandıkları iddia edildi.

İlişkili: SBF’nin kovuşturmasının sonucu, IRS’nin FTX kayıplarınızı nasıl ele alacağını belirleyebilir

Kefaletle serbest bırakılmasının reddedilmesinden bu yana, eski CEO, daha önce mahkumlara karşı fiziksel taciz vakaları ve “sert” koşullar bildirilen bir tesis olan Bahamalar’daki Fox Hill Hapishanesinde gözaltında bir haftadan fazla kaldı. İadesi tamamlandıktan sonra ABD’deki mahkeme işlemlerinin bir parçası olarak muhtemelen başka bir kefalet duruşmasına hak kazanacaktı.

Güncelleme 21 Aralık, 22:09 UTC: Sam Bankman-Fried’in havaalanına götürüldüğünün bildirilmesi eklendi.

Güncelleme 21 Aralık 23:45 UTC: Bahamalar Başsavcısı’ndan açıklama eklendi.

Yorum yapın