Sam Bankman-Fried, Canlı Röportajda Ftx’in Düşüşüyle ​​Karşı Karşıya Kaldı

Eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, FTX’in çöküşünden bu yana ilk kez canlı olarak halka açıldı ve 3 Kasım’da New York’ta düzenlenen DealBook Zirvesi’nde bir dizi soruyu yanıtladı.

Bir saat süren röportaj, Bankman-Fried ile video konferans yoluyla konuşan New York Times muhabiri Andrew Sorkin tarafından sahnede gerçekleştirildi.

İkili, FTX ve Alameda Research’ün müşteri fonlarını bir araya getirip getirmediği, Bankman-Fried’in FTX’te her şeyini kaybetmiş müşterilere ne söyleyeceği ve FTX’in düşüşünden cezai olarak sorumlu tutulmaktan endişe duyup duymadığı gibi birçok konuyu tartıştı.

Sam Bankman-Fried, New York Times’ın DealBook Zirvesi’nde konuşuyor. Kaynak: New York Times

Fonların birleştirilmesi

Röportajın önceki bölümlerinden birinde Bankman-Fried, Alameda ile FTX’teki müşteri fonları arasında “farkında olmadan fonları birbirine karıştırdığını” iddia ediyor.

Bu örnekte, “gelen”, müşterilerin FTX’e yatırdığı ve kardeş şirketi Alameda’ya ödünç verdiği fonlara atıfta bulunuyor. Sorkin, daha önce bir izleyici tarafından gönderilen bir gönderiye atıfta bulunarak, bunun FTX’in müşterilerin sahip oldukları dijital varlıklarının kendilerine ait olmadığını ve öyleymiş gibi davranacaklarını belirten hizmet şartlarına rağmen gerçekleştiğine dikkat çekti.

Sorkin, “FTX müşterileri olan ve sizin ayrı firmanızla karıştırılmaması gereken fonların gerçek bir şekilde bir araya geldiği görülüyor.”

Ancak Bankman-Fried, karışık fonları bildiğini reddetti ve bunu yetersiz gözetimden sorumlu tuttu.

“Bilmeden fonları karıştırdım […] Alameda’nın konumunun ne kadar büyük olduğuna açıkçası şaşırdım, bu da benim açımdan başka bir gözetim eksikliğine ve bu konuda baş sorumlu olacak birini atamamış olmama işaret ediyor” dedi Bankman-Fried, şunları ekledi:

“Ama para toplamaya çalışmıyordum.”

Bankman-Fried ayrıca firmada olup bitenlerden haberdar olmadığını iddia ederek Alameda’nın eylemlerinin suçunu saptırıyor gibi görünüyordu.

“Alameda’yı yönetmiyordum, tam olarak ne olduğunu bilmiyordum. [was] devam ediyor Pozisyonlarının boyutunu bilmiyordum” dedi.

cezai sorumluluk

Sorkin, Bankman-Fried’e bu noktada cezai sorumluluğundan endişe duyup duymadığını sordu, eski CEO buna odak noktasının bu olmadığını öne sürerek yanıt verdi ve şunları kaydetti:

“Şahsen sahip olduğumu sanmıyorum, biliyorsun [criminal liability] … ama bence asıl cevap, odaklandığım şeyin bu olmaması.”

Bankman-Fried, “kötü bir ay” geçirirken kendi geleceğini düşünmediğini ve önemli olanın FTX’in müşterilerine ve paydaşlarına yardımcı olmak için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışmak olduğunu söylemeye devam etti.

Daha sonra görüşmede kendisine avukatlarının şu anda ona ne söylediği ve toplum önünde konuşması gerekip gerekmediği soruldu.

İzleyicileri kahkahalara boğan Bankman-Fried, “pek hayır” yanıtını veriyor ve kendisine hiçbir şey söylememesi şeklindeki klasik tavsiyenin verildiğini öne sürerken ekliyor:

“İnsanlarla konuşmak gibi bir görevim var, ne olduğunu açıklama görevim var ve doğru olanı yapmaya çalışmak için elimden gelen her şeyi yapmak gibi bir görevim olduğunu düşünüyorum” dedi.

Halkı yanıltmak

Bankman-Fried, FTX’te bir sorun olduğunu ne zaman anladığı sorulduğunda, “bir sorun olduğunu gerçekten anladığım zamanın 6 Kasım olduğunu” öne sürüyor.

Bununla birlikte, topluluktaki bazı kişiler, Bankman-Fried’in 7 Kasım gibi yakın bir tarihte – o zamandan beri silinen bir tweet’te “FTX iyi. Varlıklar iyi” ve bir rakibin “yanlış söylentilerle peşimize düşmeye çalıştığını” öne sürüyor.

7 Kasım’da silinen başka bir tweet’te, FTX’in tüm müşteri varlıklarını karşılamaya yeteceğini, müşteri varlıklarını yatırmadığını ve tüm para çekme işlemlerini işlemeye devam edeceğini iddia etmişti.

Sorkin, daha sonra röportajda Bankman-Fried’e bu noktada baskı yaptı ve eski CEO şunları söyledi:

“6 Kasım’a baktığınızda gergindim ama muhtemelen her şey yoluna girecekmiş gibi hissettim.”

Sorkin ayrıca Bankman-Fried’e, FTX’in Bölüm 11 iflas başvurusunda bulunmasından kısa bir süre sonra borsada kaybolan fonlar konusunda baskı yaptı ve eski FTX CEO’su bu noktada FTX’in sistemlerinden kesildiğine dair uyarıda bulunarak buna kısaca değindi. puan.

Daha sonra, “bildiğim kadarıyla yanıt” verdi, yani FTX.US ekibi ve Bahamalı düzenleyiciler, ayrıntıları sağlayamadığı bazı “gerçek uygunsuz erişimlere” ek olarak bazılarına el koydular. üzerinde.

İlişkili: FTX, MiCA’nın hızlı bir şekilde geçirilmesi gerektiğini kanıtladı, yetkililer Avrupa Parlamentosu komitesine söyledi

FTX, bu ayın başlarında bir likidite sıkışıklığının müşterilerin para çekme işlemlerini durdurmasına ve ardından 11 Kasım’da iflas başvurusunda bulunmasına yol açmasının ardından ünlü bir şekilde çöktü.

Kripto para biriminin eski “beyaz şövalyesi”, CEO olarak görevden alınmasından bu yana çeşitli medya görünümlerinde boy gösterdi.

Likidite krizinin çoğunun, Alameda’nın Terra’nın çöküşünün neden olduğu kredi sıkışıklığı nedeniyle geri çağrılan kredileri karşılamak için müşteri fonlarını kullanmasından kaynaklandığı anlaşılmaktadır.

Yorum yapın