Sağlık Sigortası Neden Standart Dışı Ücretler Için Ödeme Yapmıyor?

Hindistan Sigorta Düzenleme ve Geliştirme Kurumu (Irdai) tarafından sağlık sigortasının sağlık sigortası poliçesinin bir parçası olarak ödemediği yaklaşık 199 maddelik bir liste bulunmaktadır.

Bu kalemler arasında cerrahi bıçaklar, nabız oksimetresi, gazlı bez, pamuk ve bandaj gibi aletler, çarşaf, eldiven, el yıkama, temizlik kağıtları, hastanede yatış sırasında kullanılan önlükler ve temizlik ücretleri yer almaktadır. tıbbi faturada kabul edilemeyen harcamalar.

Bu ödenmeyen masraflar genellikle sağlık faturasının %5-10’unu oluşturur. Örneğin, sağlık faturası yakınlardaysa 10 lakh, bu arasında değişebilir 50.000 ila 1 lakh.

Policybazaar.com Sağlık Sigortası İş Başkanı Siddharth Singhal, “Irdai’nin bir sağlık sigortası poliçesinden bazı kalemleri hariç tutmasının birkaç nedeni var. Birincisi, tıbbi olmayan ürünler genellikle uygun fiyatlıdır ve bu tür faturaları cebinizden ödeyebilirsiniz. Ayrıca Irdai, sağlık sigortası şirketlerini aşırı taleplerden korumak için bu kalemleri belirledi. Tıbbi olmayan malzemelerin kullanımını tespit etmek kolay değildir, örneğin doktorların tedavi sırasında kaç eldiven veya önlük kullandığı, bu eldiven veya önlüklerin maliyeti vb. aşırı talepler ve dolayısıyla görüş başına sağlık sigortası poliçesinin dışında tutulur.”

Poliçe sahipleri ne yapabilir?

Daha önce, sigortalılar bu ödenmeyen kalemlerle ilgili masrafları ödemek zorunda kalıyorlardı. Bununla birlikte, pandemiden sonra birçok sigorta şirketi, bu tıbbi olmayan harcamaların bir parçası olan sarf malzemelerinin bir listesini kapsayan sürücüler buldu.

Ekstra %7-10 prim ödeyerek bu sürücüyü satın alabilir ve standart dışı maliyetlere karşı kendinizi güvence altına alabilirsiniz. Singhal, poliçe sahibinin cepten yapılan harcamaları azaltma seçenekleri olduğunu söyledi.

“Konsültasyon, teşhis, eczane vb. giderlerinizi teminat altına aldığınız sağlık sigortası ile birlikte OPD teminatı sağlayan sigortacıları tercih edebilirsiniz. Sigortacı OPD masraflarını tamamen karşılayabilir veya belirli bir tür sigorta sağlayabilir” dedi. Cepten yapılan harcamaları azaltmak için indirim.”

Nane almak: Liste sigortacıya göre değişiklik gösterebileceğinden, sağlık sigortası sürücüsü satın alırken sigorta şirketlerinin kapsadığı kalemlerin listesini okumalısınız. Ayrıca, ödenmeyen kalemlerin etkisi genellikle sağlık faturanızın yaklaşık %5-10’una mal olacağından, bir poliçe sahibi oda kirası, hastalık vb. konusunda alt limitleri olmayan bir poliçe seçmelidir. Bununla birlikte, bir alt limit çok maliyetli olabilir.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın