Sabit Mevduatların Erken Çekilmesine Ilişkin Kuralları Bilin

kategoriler: Genel olarak, iki FD kategorisi vardır: kümülatif ve kümülatif olmayan. Kümülatif FD’ye yatırım yapmayı seçtiğinizde, bankalar veya bankacılık dışı finansal şirketler (NBFC’ler) mevduat dönemi boyunca herhangi bir faiz ödemezler. Biriken faiz, vade sonunda anapara tutarı ile birlikte yatırılır. Ancak, kümülatif olmayan bir FD ile faiz ödemesini aylık, üç aylık, altı aylık ve yıllık bazda alabilirsiniz. FD’lerin görev süresi 7 günden 10 yıla kadar değişebilir.

Vergi avantajlarından yararlanmak isteyenler, beş yıllık zorunlu kilitleme süresi ile vergi tasarrufu sağlayan FD’leri seçmelidir. Bunlar bir teklif 1,5 lakh vergi tasarrufu indirimi avantajı. Ancak, bu tür FD’lerden paranızı zamanından önce çekemez veya kredi için rehin veremezsiniz.

Erken para çekme kuralları: FD’ler erken para çekme seçeneği sunar, ancak borç verenler mevduatı vaktinden önce kapatmanız için sizden bir ceza talep eder. Ceza ücretleri tipik olarak faiz oranının %0,5 ila %3’ü arasında değişir. Ancak bazı bankalar, çekilen tutarın kendileri tarafından sunulan başka bir yatırım seçeneğine yatırılması durumunda herhangi bir ceza uygulamamaktadır. FD’nizi bankanın veya NBFC’nin mobil uygulamasını kullanarak veya net bankacılık yoluyla veya ilgili borç verenin en yakın fiziksel şubesini ziyaret ederek çevrimiçi olarak kapatabilirsiniz. İşte önde gelen kamu bankaları, özel bankalar ve NBFC’lerdeki sabit mevduatların erken çekilmesine ilişkin kurallar ve ceza ücretleri.

Hindistan Devlet Bankası (SBI): Banka, Rs5 lakh’a kadar FD’lerin erken çekilmesi durumunda sizden %0,50’lik bir ceza alır. Ancak, yatırım aşarsa 5 lakh, SBI, hesabın önceden kapatılması durumunda sizden %1 ceza alır. Banka ayrıca yedi günden az vadeli mevduatlara faiz ödememektedir.

Pencap Ulusal Bankası (PNB): Banka, tüm vadeler için FD’lerin erken iptali veya kısmen geri çekilmesi sırasında %1’lik bir faiz cezası uygular. Böyle bir durumda ödenecek faiz oranı, akdi faiz oranı eksi %1 olacaktır.

HDFC Bankası: FD’lerin erken kapatılması için geçerli olan faiz oranı, orijinal kullanım süresi oranından veya yatırımcının bankaya para yatırdığı kullanım süresinin taban oranından düşük olacaktır. Ayrıca, FD hesabının erken kapatılması durumunda (süpürme ve kısmi dahil), banka %1’lik bir ceza alır.

ICICI bankası: Daha az mevduat için 5 crore, banka hesabı bir yıldan az bir süre içinde erken kapatırsanız %0,5 ve tutar bir yıl sonra çekilirse %1 ceza kesiyor. Yukarıdaki mevduatlar için 5 crore, hesap beş yıldan sonra kapatılırsa %1,5, beş yıldan daha kısa bir süre içinde erken para çekilirse %1 ceza alır.

Bajaj Finans: Hesap 3 ile 6 ay arasında kapatılırsa FD’ler faiz getirmez. Altı ay sonra, NBFC, hüküm ve koşullara bağlı olarak erken para çekme durumunda %2-3 faiz cezası uygulayacaktır. NBFC, ilk üç ayda para çekme işlemine izin vermez.

Mahindra Finans: FD’lerin erken kapatılmasına ilişkin kurallar, Bajaj Finance ile aynıdır.

Doğru FD’yi seçmek: Bunun için belirli faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. BankBazaar.com CEO’su Adhil Shetty, önce farklı kullanım süreleri için FD’lerde sunulan faiz oranlarını kontrol etmeniz gerektiğini söylüyor. Ardından, oranların üç ayda bir mi yoksa aylık olarak mı bileşikleştirildiğini öğrenin – Aylık faiz bileşikli FD’ler daha yüksek getiri sağlar. Bir FD hesabı açmadan önce finansal kuruluşun güvenilirliğini değerlendirin. FD getirilerinizi en üst düzeye çıkarmak için merdiven stratejisini de kullanabilirsiniz. Laddering, sermayenizi farklı vadelere yaymanıza ve bir yatırım döngüsü oluşturmak için getirileri farklı faiz oranlarında yeniden yatırmanıza olanak tanır. “Yalnızca sundukları getirilere dayalı olarak daha uzun FD görev süreleri seçmekten kaçının. Bunun yerine, yarı yolda kırmamak için likidite ihtiyacınıza uygun bir FD seçin,” dedi Shetty.

Sweep-in FD’ler ayrıca, FD’ye eşdeğer bir faiz oranı ve bir bankanın tasarruf hesabınınkine benzer likidite sağladıkları için daha iyi bir seçenektir. Scripbox’ın baş işletme sorumlusu Anup Bansal, “Erken para çekme işlemleri için kapsamlı bir FD hesabına uygulanan herhangi bir ceza yoktur. Ancak, tasarruf hesaplarında minimum bir bakiye tutmanız gerekebilir.”

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın