Rusya’nın Sber Bankası, Metamask’ı Blockchain Platformuna Entegre Ediyor

Eskiden Sberbank olarak bilinen Rusya’nın en büyük bankası Sber, blockchain platformunu Ethereum blockchain ile entegre ederek geliştirmeye devam ediyor.

30 Kasım’da Sber, Ethereum ağındaki akıllı sözleşmeler ve uygulamalarla uyumluluk da dahil olmak üzere tescilli blockchain platformu için yeni fırsatları resmen duyurdu. Banka, bunun, geliştiricilerin akıllı sözleşmeleri ve tüm projeleri Sber’in blok zinciri ve halka açık blok zinciri ağları arasında taşımasına izin vereceğini söyledi.

Sber’in son eklemeleri, Ethereum blok zinciriyle etkileşime geçmek için kullanılan büyük yazılım kripto para birimi cüzdanı MetaMask ile bir entegrasyon da getiriyor. Duyuru notlarına göre entegrasyon, kullanıcıların Sber’in blok zinciri platformuna yerleştirilen belirteçler ve akıllı sözleşmelerle işlem yapmasına olanak tanıyor.

Blockchain laboratuvarı başkanı Alexander Nam, “Sber Blockchain Lab, harici geliştiriciler ve ortak şirketlerle yakın bir şekilde çalışıyor ve topluluğumuzun DeFi uygulamalarını Sber’in altyapısında çalıştırabilecek olmasından memnunum” dedi. Yeni entegre edilen özelliklerin, Sber’in geliştiricileri, şirketleri ve finans kurumlarını blockchain, Web3 ve merkezi olmayan finansın pratik iş uygulamalarını keşfetmek için birleştirmesine yardımcı olacağını belirtti.

Daha önce bildirildiği üzere Sberbank, son yıllarda aktif olarak blockchain ürünleri geliştiriyor ve 2021’in başlarında kendi “Sbercoin” stablecoin’i için bir blockchain platformu başlatmak üzere Bank of Russia’ya başvuruda bulunuyor. 2022 baharında merkez bankasının onayını aldıktan sonra, Sber nihayet Haziran ayında ilk dijital para birimi anlaşmasını duyurdu. Sber’in çoğunluk hissedarı, %50 + 1 hisseye sahip olan Rusya hükümetidir.

Sber’in duyurusu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in blockchain tabanlı açık bir yerleşim ağı çağrısı yapmasından kısa bir süre sonra geldi. Küresel finansal ödeme sistemlerindeki tekeli eleştirerek, dijital para birimlerine dayalı teknolojinin bankalardan bağımsızlığı artıracağına olan güvenini dile getirdi. Aynı zamanda, Putin hükümeti vatandaşlarının ödeme olarak kripto para kullanmasına izin vermiyor ve 2020’nin başlarında Bitcoin (BTC) ile ödemelere genel bir yasak getiriyor.

İlgili: Telegram kurucusu, gücün kötüye kullanılmasıyla mücadele etmek için yeni merkezi olmayan araçlar oluşturmak istiyor

Kasım ayı sonlarında Rus milletvekilleri, hükümetin ulusal bir kripto borsası başlatması için olası yasal değişiklikleri de tartıştılar. Bu çabanın, yerel kripto piyasasını düzenleme konusunda pek çok anlaşmazlığa sahip olduğu bilinen Maliye Bakanlığı ve Rusya Merkez Bankası tarafından desteklendiği bildiriliyor.

Yorum yapın