Rusya Bankası, Madencilerin Ruslara Kripto Satmasını Yasaklamak Istiyor

Rus merkez bankası, yerel madencilerin yerel halka madeni para satmasını yasaklamayı önererek kripto para birimleri konusunda son derece olumsuz bir duruş sergilemeye devam ediyor.

Rusya Merkez Bankası, Kasım 2022’nin ortalarında tanıtılan bir yasa tasarısının bir parçası olarak Rusya’da kripto para madenciliğini yasallaştırma fikrini destekledi.

Bununla birlikte, yerel haber ajansı Interfax’ın 7 Aralık’ta bildirdiğine göre, Rus merkez bankası madencilerin kriptolarını yalnızca döviz borsalarında ve Rusya’da ikamet etmeyenlere satmasına izin vermek istiyor.

Bank of Russia’nın basın ofisi, “Madencilik sonucunda elde edilen kripto para biriminin yalnızca yabancı altyapı kullanılarak ve yalnızca yerleşik olmayanlara satılabileceğine inanıyoruz” dedi ve şunları ekledi:

“Genel olarak, Rusya Federasyonu topraklarında dijital para biriminin dolaşımının kabul edilemezliği konusundaki pozisyona bağlıyız.”

Pek çok yabancı kripto borsası, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşına ilişkin yaptırımlara uygun olarak Rusların platformlarını kullanmalarını yasakladığından, yeni teklif görünüşe göre Rusya’daki madencilerden pek çok soruyu tetikleyecek. Rusya Merkez Bankası, sakinlerin yalnızca yabancı ticaret platformları aracılığıyla da ticaret yapmasına izin verilmesinin uzun süredir savunucusu olmuştur.

Bank of Russia’nın önerisine göre, kendi çıkardıkları kripto para birimini Rusya içinde satmak isteyen madencilerin, “yetkili bir kuruluş” aracılığıyla operasyon gerçekleştirmesi gerekiyor.

Haber, Rusya Maliye Bakanlığı’nın Rusya Merkez Bankası’nın Rusya’daki kripto madenciliği operasyonları için katı lisanslama teklifine karşı çıkmasından kısa bir süre sonra geldi.

6 Aralık’ta, Maliye Bakan Yardımcısı Alexey Moiseev’in, Rusya merkez bankasının yalnızca “yetkili kuruluşlar” aracılığıyla madenciliğe izin verecek yeni bir plan geliştirdiğini söylediği bildirildi. Yetkiliye göre, böyle bir önlem esasen kripto madenciliği için “toplam lisanslama” getirecektir. Moiseev’in “Biz buna karşıyız” dediği bildirildi.

Daha önce bildirildiği üzere, Rus milletvekilleri 17 Kasım’da parlamentonun alt meclisine kripto para birimi madenciliği hakkında bir yasa tasarısı sundular. Yasa tasarısının orijinal versiyonu, kripto para birimi madenciliğinin Rusya’da ikamet edenlere satışına ilişkin bir yasak içermiyor. Aynı zamanda, yasa tasarısı madencilerin madeni paralarını döviz borsaları veya kripto için deneysel yasal rejim kapsamında geliştirilen devlet destekli platform dışında herhangi bir yerde satmalarına izin vermiyor.

İlişkili: Rusya’daki kripto madencileri, ASIC cihazlarını istifleyerek ayı piyasasından yararlanıyor

En son haberler, kripto karşıtı Rus merkez bankası ile daha kripto dostu Maliye Bakanlığı arasındaki kripto düzenlemesi etrafındaki uzun tartışma tarihinde bir başka değişiklik. Yıllarca süren tartışmalar, yalnızca Rusya vatandaşlarının ve sakinlerinin hala net bir kripto para birimi çerçevesine sahip olmadığı ve yerel kripto kabulünün hala arttığı bir duruma katkıda bulundu.

Rusya’nın kripto madenciliği yasası, hükümetin ithalat için sınır ötesi ödemeler için kriptoyu yasallaştırma girişiminin yanı sıra ülkede en çok beklenen yasal girişimlerden biri. Rusya parlamentosunun alt kanadındaki finans komitesi başkanı Anatoly Aksakov’a göre, ilgili değişikliklerin Şubat 2023’e kadar kabul edilmesi bekleniyor.

Yorum yapın