Ripple Cto, Chatgpt’nin Xrp Komplo Teorisini Kapattı

Ripple’ın baş teknoloji sorumlusu, Yapay Zeka (AI) aracı ChatGPT tarafından üretilen ve XRP Defterinin (XRPL) bir şekilde Ripple tarafından gizlice kontrol edildiğini iddia eden bir komplo teorisine yanıt verdi.

3 Aralık’a göre Twitter iplik kullanıcı Stefan Huber tarafından, Ripple’ın XRP Defterinin merkezsizleştirilmesiyle ilgili bir dizi soru sorulduğunda, ChatGPT botu, insanlar blok zincirinin yönetimine katılabilse de, Ripple’ın XRPL’nin “nihai kontrolüne” sahip olduğunu öne sürdü.

Katılımcıların mutabakatı ve halka açık kodu olmadan bunun nasıl mümkün olduğu sorulduğunda AI, Ripple’ın “kamu kaynak kodunda tam olarak açıklanmayan yeteneklere” sahip olabileceğini iddia etti.

Bir noktada AI, XRPL için “nihai karar verme gücünün” “hala Ripple Labs’ta olduğunu” ve şirketin “bu değişiklikler ağdaki katılımcıların üstün çoğunluğunun desteğine sahip olmasa bile” değişiklik yapabileceğini söyledi. ”

Ayrıca, XRPL’yi Bitcoin (BTC) ile karşılaştırdı ve ikincisinin “gerçekten merkezi olmayan” olduğunu söyledi.

Ancak Ripple CTO’su David Schwartz, bu mantıkla Ripple’ın Bitcoin ağını koddan belirlenemeyeceği için gizlice kontrol edebileceğini savunarak botun mantığını sorguladı.

Etkileşimde botun kendi ifadeleriyle çeliştiği de gösterildi ve bunun temel nedeninin “” gibi dağıtılmış bir defter kullanmasıydı. [XRPL] merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan güvenli ve verimli işlemlere olanak sağlamaktır” ifadesi, XRPL’nin merkezi olarak yönetildiği ifadesiyle çelişmektedir.

İlişkili: Ripple, dönüm noktası davası sona yaklaşırken SEC’e karşı son başvurusunu yaptı

ChatGPT, yapay zeka araştırma şirketi OpenAI tarafından oluşturulmuş, “sohbet şeklinde” etkileşim kurmak ve bir kullanıcının sorduğu hemen hemen her şey hakkındaki soruları yanıtlamak için tasarlanmış bir sohbet robotu aracıdır. Akıllı sözleşmeler oluşturma ve test etme gibi bazı görevleri bile tamamlayabilir.

Yapay zeka, OpenAI’ye göre “insanlar tarafından yazılan, konuşmalar da dahil olmak üzere internetten büyük miktarda veri” konusunda eğitildi ve bu nedenle, botun bazı yanıtlarının “yanlış, gerçek dışı ve bazen yanıltıcı” olabileceği konusunda uyarıldı.

OpenAI CEO’su Sam Altman, 30 Kasım’da piyasaya sürüldüğünde bunun “erken bir demo” ve “daha çok bir araştırma yayını” olduğunu söyledi. Araç, 5 Aralık’a göre şimdiden bir milyondan fazla kullanıcı gördü. cıvıldamak Altman tarafından.

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin de 4 Aralık’ta bir tweet’te AI chatbot’a ağırlık verdi ve AI’nın “insan önyargılarından arınmış olacağı fikri muhtemelen en zor öldü” dedi.

Yorum yapın