Rbi’nin 35 Baz Puanlık Faiz Artışından Sonra Emi’leriniz Ne Kadar Yükselebilir?

Üç kez üst üste 50 baz puanlık artışın ardından, RBI Aralık ayında politikayı yumuşattı ve repo faizini 35 baz puan artırarak %6,25’e çıkardı. Dolayısıyla, şimdiye kadar MY23’te repo oranı 225 baz puan artırıldı. Sonuç olarak, vadeli mevduat kredisi (SDF) oranı %6’ya ve marjinal vadeli kredi oranı (MSF) ve Banka Oranı %6,50’ye ayarlanmıştır.

Bununla birlikte, MPC, büyümeyi desteklerken enflasyonun hedef dahilinde kalmasını sağlamak için genişlemenin geri çekilmesine odaklanmaya devam etti.

Çarşamba günü RBI, ortalama borç verme oran Mayıs-Ekim döneminde 117 baz puan yükseldi ve merkez bankası sisteme likidite vermeye hazır. Yıllık bazda, para arzı (M3) 18 Kasım 2022 itibariyle %8,9 artarken, banka kredisi %17,2 arttı.

Genel likidite fazlada kalır. Likidite ayarlama tesisi (LAF) kapsamındaki ortalama günlük emilim, Ekim-Kasım döneminde 1,4 lakh crore ile karşılaştırıldığında Ağustos-Eylül aylarında 2,2 lakh crore.

35 baz puanlık faiz artışı EMI’leri nasıl etkiler?

Tailwind Financial Service’in Kurucu Ortağı ve Ortak Yönetim Direktörü Vivek Goel, “Acil kısa vadeli endişe, konut talebi ve daha yüksek EMI’lerin genel tüketici isteğe bağlı harcamaları üzerindeki etkisi olacaktır” dedi.

SEBI Kayıtlı Portföy Yönetimi Hizmeti sağlayıcısı Right Horizons’ın kurucusu ve fon yöneticisi Anıl Rego, tipik olarak, yükselen bir faiz oranı senaryosunda, bankacılık sektörünün faiz artışlarını değişken faizli krediler yoluyla aktarırken mevduat için oran artışlarını ertelediğini açıkladı. spreadlerden yararlanma ve marjları genişletme.

Rego, bankaların sağlıklı ödemeler, daha yüksek kredi oranları ve gelecek vaat eden ilerlemeler sayesinde güçlü kazanç büyümesi nedeniyle güçlü bir gelir artışı bildirdiklerini belirtti. RBI’nin ileriye dönük olarak güvercin bir duruş değişikliği, bankacılık segmentinde bir ralliye yol açarken, uzun süreli bir şahin duruş, mevduat faizlerini etkileyecek ve daha çok PSB’ler için olmak üzere, NIM’lerin daralmasına yol açacaktır.

35 baz puanlık oran artışında, IMGC (Hindistan Mortgage Garanti Kurumu) Baş Risk Sorumlusu Shrikant Shrivastava, EMI’lerin ~%3-5 oranında daha da artmasını bekliyor. “Kredi vadesi artışı söz konusu olduğunda, önceki 190 baz puanlık artışlar nedeniyle, bugüne kadar yapılmış olan 13 yılın ötesinde kredi vadesi artışı için fazla yer olduğunu düşünmüyorum” dedi.

IMGC CRO’ya göre, ev kredisi orijinal faiz oranı %10-11’de olan ve ilk kredi vadeleri 25 yılın üzerinde olan Ev kredisi borçlularının EMI’lerini artırmaktan başka seçenekleri olmayacaktı çünkü kredi vadelerini artırmaya yönelik herhangi bir girişim sonuçlanacaktı. kredi negatif amortize oluyor. Yani, orijinal EMI, mevcut EMI ile ödenecek aylık faizi karşılamak için yeterli olmayacak ve bu da kredi anaparasının her ay azalmak yerine artmasıyla sonuçlanacaktır.

Çoğu bankanın bugüne kadar 190 baz puanlık repo faiz artışını konut kredisi tüketicilerine tam olarak yansıttığını belirtmek gerekir. Shrivastava sözlerine şöyle devam etti: “190 baz puanlık bu oran artışı, başlangıçta 20 yıllık kredi dönemini seçmiş olan borçlular için, ev satın aldıklarında %6 oranında konut kredisi kullandıkları varsayılarak ~ 13 yıllık bir kredi vade artışına neden oldu. Alternatif olarak, kredi vadesi artışı yerine EMI artışını seçen borçlular, EMI’lerinin şimdiden ~%20 arttığını gördüler.”

Ayrıca Knight Frank India Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Shishir Baijal, Mayıs 2022’deki faiz artırım döngüsünden bu yana ev kredisi ürünlerinin bugünkü zamdan önce yaklaşık 150 baz puan pahalılaştığını ekledi. Borç verme oranları, özellikle %100 repo faiz oranı iletiminin olduğu Harici Ölçüt Bazlı Borç Verme Oranına (EBLR) bağlı krediler için önemli ölçüde artmıştır. MCLR oranına bağlı kredi ürünleri de bu dönemde yaklaşık 108 baz puan arttı.

Baijal, bu artışın EMI’leri daha fazla etkileyeceğini ve konut satın alınabilirliğini azaltacağını söyledi, basitçe bu oran döngüsündeki faiz oranı etkisine dayanarak, Knight Frank Uygun Fiyatlılık Endeksi ülke çapında ortalama %3’lük kümülatif bir bozulma kaydetti.

Bununla birlikte, Dr. Knight Frank ayrıca, “Faiz artırım döngüsünün başlangıcından bu yana gördüğümüz gibi, faiz artırım döngüsünün başlangıcından bu yana kümülatif konut satışlarında gizli talep biraz ılımlı da olsa devam etti. 35 baz puanlık oran RBI tarafından yapılan zam, mevcut bağlamda ılımlı olarak kabul edilebilir ve bu nedenle memnuniyetle karşılanan bir hareket olarak kabul edilebilir.”

NBFC ile ilgili olarak, LivFin’in (Fintech NBFC) Başkanı ve CEO’su Rahul Chander, “Sektör, yıl içindeki oran artış döngüsünden zaten olumsuz etkilendi ve NBFC’lerin yakın vadeli görünümü bundan daha da olumsuz etkilenecek” dedi. Borçlanma maliyeti daha da artacak, özellikle de NBFC’lerin finansmanının çoğunluğunun artık Bankalardan geldiği düşünülürse, bunun büyümeleri üzerinde açıkça olumsuz bir etkisi olacak ve her ikisi de kredi açısından sonraki borçluları (büyük ölçüde MSME sektörü) etkileyecektir. oranlarının yanı sıra kredi mevcudiyeti.”

Sorumluluk Reddi: Yukarıda belirtilen görüşler ve tavsiyeler bireysel analistlere veya aracı kurumlara aittir ve Mint’e ait değildir.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın