Rakipler Kendilerini AB Alternatifleri Olarak Konumlandırırken Apple’ın App Store Hakimiyeti Tehdit Altında – apk haber

iPhone üreticisi Avrupa Birliği’ndeki cihazlarında başkalarına izin vermeye hazırlanırken, Apple’ın rakipleri kendilerini baskın App Store’a gidilecek alternatif olarak konumlandırıyor.

Bloğun Dijital Pazarlar Yasası (DMA), Apple ve diğer teknoloji devi Google’ı ilgili iOS ve Android cihazlarında üçüncü taraf uygulama mağazaları için alan sağlamaya zorlayacak.

Önümüzdeki iki yıl içinde kademeli olarak yürürlüğe girecek olan DMA kapsamında, üçüncü taraf alternatiflerinin iPhone’lara ve Android cihazlara girmeleri daha kolay olacak.

Mevzuatın bileşenleri yürürlüğe girdikçe, daha küçük girişimlerden Amazon ve Microsoft gibi devlere kadar rakipler, tüketicileri ve uygulama geliştiricileri benzer şekilde Apple ve Google’dan uzaklaştırmaya çalışabilir.

Sektör analiz firması CSS Insights’ın CMO’su Ben Wood, yakın gelecekte “uygulama mağazalarında bir çığ” beklediğini söyledi.

Wood, Reuters’e “Ortaya çıkan bir ‘istekliler koalisyonu’ var ve hepsinin artık Apple’a vergi olarak gördükleri şeyi ödemek zorunda kalmama konusunda kazanılmış bir çıkarı var” dedi.

Apple ve Google, yorum taleplerine yanıt vermedi.

Android kullanıcıları şu anda “yan yükleme” olarak bilinen bir işlemle alternatif kaynaklardan uygulama yükleyebilirler, ancak bu genellikle belirli güvenlik ayarlarını kapatmalarını gerektirir.

Apple’ın dışarıdan yükleme konusundaki bariz tavizleri, her ikisi de şirketin App Store aracılığıyla yapılan satın alma işlemlerinde %30 ek ücret almasından yakınan Twitter sahibi Elon Musk ve Spotify CEO’su Daniel Ek gibi sektör liderleri için bir galibiyete işaret ediyor.

Rakipler, hayal kırıklığına uğramış geliştiricileri mağazalarına getirmek için plan yapıyor, daha düşük komisyon ücretleri ve popüler uygulamalarla münhasırlık fırsatları vaat ediyor.

Uygulama içi satın alımlarda %15 ila %25 arasında bir kesinti yapan Portekizli Aptoide’nin CEO’su Paulo Trezentos, “Rekabet, hizmetleri iyileştirmenin iyi bir yoludur” dedi.

Trezentos, özel içerik fırsatlarının, Netflix ile Disney+ ve Amazon Prime gibi rakipler arasındaki “yayın savaşlarında” olduğu gibi uygulama mağazalarındaki rekabeti artırabileceğini belirterek şunları ekledi: “Netflix, HBO’da olmayan içeriğe sahip… Uygulama mağazalar böyle olabilir.”

Yazılım şirketleri için bir ödeme işlemcisi olan Paddle, DMA yürürlüğe girdiğinde Avrupa’da piyasaya sürmeyi umduğu App Store’a kendi rakibini kurdu.

CEO Christian Owens, “Ödemeleri işleme koymanın gerçekte ne kadara mal olduğu ve Apple’ın gerçekte sunduklarıyla karşılaştırıldığında, %30’luk bir ücret aslında oldukça korkunç,” dedi.

Owens, Paddle’ın uygulama içi ödeme sisteminin geliştiricilerden işlemlerde %5 ila %10 arasında ücret alacağını söyledi.

CSS Insights’tan Wood, “Üstesinden gelmeleri gereken en büyük engel tüketicidir,” dedi.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın