Qualcomm, Akıllı Telefon Satışları Tekrar Düşerken Kötü Piyasa Tahminini Paylaştı – apk haber

(Reuters) -Qualcomm Inc Çarşamba günü, akıllı telefon endüstrisinin yeni siparişler akmadan önce fazla arzı tüketmesinin daha uzun süreceği endişesini gerekçe göstererek, üçüncü çeyrek gelirini ve kârını Wall Street tahminlerinin altında tahmin etti.

Çip tasarımcısının hisseleri, tahmininin makroekonomik ters rüzgarları, zayıf küresel telefon satışlarını ve kanal envanterindeki düşüşü de hesaba kattığını söyledikten sonra, genişletilmiş ticarette %4 düştü.

Qualcomm CEO’su Cristiano Amon yaptığı açıklamada, “Bu zorlu ortamda ilerlerken, bu gerilemeden daha güçlü çıkmak için kontrol edebileceğimiz kritik faktörlere odaklanmaya devam ediyoruz.” dedi. “Çeşitlendirme stratejimizi uygulamak ve uzun vadeli değer sağlayan alanlara yatırım yapmak en büyük önceliğimiz olmaya devam ediyor.”

Şirket, önceki çeyreğe göre çip gelir tahmininde normalden daha büyük bir düşüşün esas olarak “yalnızca modem kullanan bir cep telefonu müşterisinin satın alma zamanlamasına” bağlı olduğunu söyledi.

Qualcomm müşterinin adını vermedi, ancak Summit Redstone Partners analisti Kinngai Chan, Apple olduğunu söyledi. Apple, Qualcomm’un bir modem ve bir uygulama işlemcisi içeren ana amiral gemisi yongası yerine kendi bağımsız modem yongalarının en büyük alıcısıdır. Apple kendi uygulama işlemcisini yapar.

Qualcomm, çip gelirinin 6,9 milyar dolardan 7,5 milyar dolara çıkacağını tahmin ediyor.

Akıllı telefon pazarı, yüksek enflasyonun elektronik gibi isteğe bağlı mallara yönelik tüketici harcamalarını kısması ve satıcıların yeni çip siparişlerini azaltmasıyla sonuçlanan talebin düşmesinden ilk etkilenen pazarlardan biri oldu.

Promosyonlara ve fiyat indirimlerine rağmen akıllı telefon talebi zayıf kaldı. Araştırma şirketi Canalys’e göre, küresel akıllı telefon satışları ilk çeyrekte %13 düştü.

Çin’deki COVID-19 kısıtlamalarını hafifletmek, Apple ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki Android rakipleri için ilk çeyrek satışlarının düşmesiyle talebi önemli ölçüde artırmadı.

Yaygın ekonomik zayıflık, cihaz üreticilerini çip siparişlerini sınırlamaya da zorladı. Özellikle Tayvanlı MediaTek’in artan rekabeti endişe verici.

Şirket, üçüncü çeyrekte 8.1 milyar $’lık gelirin 8.9 milyar $’a çıkacağını tahmin ediyor. Refinitiv tarafından ankete katılan analistler, 9.14 milyar dolar gelir bekliyorlardı.

Analistlerin 2,16 $ olan beklentilerine kıyasla hisse başına düzeltilmiş kazancı 1,70 $ ila 1,90 $ olarak tahmin etti.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

(Bu hikaye News18 personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon haber ajansı beslemesinden yayınlanmıştır)

Yorum yapın