Quadrigacx’e Bağlı Bitcoin’de 1,7 Milyon Dolar, Yıllarca Uykuda Kaldıktan Sonra Yeniden Uyandı

Daha önce erişilemez olduğu düşünülen feshedilmiş Kanada kripto para borsası QuadrigaCX’e bağlı beş cüzdan, yıllarca uykuda kaldıktan sonra yaklaşık 1,7 milyon dolar değerinde Bitcoin taşırken görüldü.

Kripto araştırmacısı ZachXBT, 19 Aralık’ta attığı bir tweet ile kripto topluluğunu uyardı ve 17 Aralık’ta çeşitli cüzdanlara yaklaşık 104 Bitcoin (BTC) aktaran beş cüzdanı vurguladı.

Blockchain kayıtları, cüzdanların en az Nisan 2018’den beri BTC göndermediğini gösteriyor.

Bir zamanlar Kanada’nın en büyük kripto borsası olan QuadrigaCX, borsanın cüzdanlarının özel anahtarlarından tek sorumlu olan kurucusu ve CEO’su Gerald Cotten’in Aralık 2018’de ölümünün ardından Nisan 2019’da iflas ilan etti.

İflas sırasında yaklaşık 155.000 borsa kullanıcısının 200 milyon dolara kadar kripto borcu vardı.

Şubat 2019’da, borsanın mülkünü denetleyen Büyük Dörtlü muhasebe firması Ernst & Young’ın bir raporu, 6 Şubat 2019’da QuadrigaCX’in yanlışlıkla yaklaşık 103 BTC’yi yalnızca merhum Cotten’in erişebildiği soğuk cüzdanlara aktardığını belirtti. Toplam, yakın zamanda taşınan Bitcoin miktarıyla neredeyse aynı.

O sırada firma, soğuk cüzdanlardan kripto para birimini geri almak için yönetimle birlikte çalışacağını söyledi.

İlişkili: Crypto’nun düzenleyici kaderi önümüzdeki yıl belirlenecek

QuadrigaCX’in kurucusu ve CEO’sunun gizemli ölümü ve ardından borsanın çökmesi, kurucunun sahte bir çıkış dolandırıcılığının parçası olarak kendi ölümünü uydurduğuna dair komplo teorilerini ateşledi.

Hikaye, 2022’de bir Netflix belgeseline konu oldu.

2014’te, ölümünden yıllar önce, Cotten bir podcast’te özel anahtarları tutmanın en iyi yolunun bunları yazdırıp çevrimdışı olarak bir kasada saklamak olduğunu söyledi ve borsanın özel anahtarlarını çevrimdışı olarak şirketin kasasında sakladığını ortaya çıkardı. bir bankada kutu.

BTC hareketinin Ernst & Young’ın toparlanma çabalarıyla ilgili olup olmadığı bilinmiyor. Cointelegraph, yorum için firmayla iletişime geçti ancak hemen bir yanıt alamadı.

Yorum yapın