Paypal, Black Mirror: Elon Musk’ın Bir Bölümü Oldu

PayPal’ın “PayPal Mafyası” olarak bilinen eski liderliği, ödeme devini geç banka bankacılığı politikaları nedeniyle çarptı, bir kurucu fonların dondurulmasını “totaliter” olarak nitelendirirken, bir diğeri bunu bir bölümle karşılaştırdı. Siyah ayna.

Son yıllarda kripto dostu olmasına rağmen, ödeme teknolojisi devi, kullanıcılarının hesaplarının kilidini açmak için oldukça ani bir donma fonları, para cezaları ve soğuk müzakereler süreci içerdiği bildirilen platformdan çıkarma uygulamalarıyla ilgili birçok manşet ve geri tepme yakaladı. çeşitli nedenlerle.

1998’de PayPal’ı kuran ve 2002’ye kadar CEO’su olarak görev yapan Peter Thiel, 14 Aralık’ta The Free Press’e şirketin vizyonunun, dünya vatandaşlarına paraları üzerinde daha fazla kontrol sağlama şeklindeki ilk hedefinden önemli ölçüde uzaklaştığını öne sürdü.

Thiel, “Paranızın çevrimiçi biçimleri dondurulursa, bu, insanları ekonomik olarak yok etmek, siyasi seslerini kullanma yeteneklerini sınırlamak gibidir” dedi ve şunları ekledi:

“İnsanları ekonomik olarak yok etmenin çok daha totaliter bir şey gibi görünen bir yanı var.”

Thiel, halk arasında, o zamandan beri diğer büyük teknoloji şirketlerini kurmaya veya onlarda çalışmaya devam eden – Elon Musk gibi – bir grup kurucu ve eski çalışan olan ünlü “PayPal Mafyası” nın “don” u olarak anılır.

PayPal Mafia üyesi ve firmanın ilk işletme müdürü David Sacks de konuşulmuş PayPal’ın son yıllardaki platform değiştirme uygulamalarına karşı da.

The Free Press ile yaptığı konuşmada Sacks, PayPal’ın mevcut CEO Dan Schulman liderliğinde karşıt görüşlere sahip kişileri yasaklayarak uyanmış kültür hareketinden para kazanmaya çalıştığını savundu.

“CEO [Schulman] kazanabileceğiniz her uyandırma ödülüne sahip, ”dedi Sacks, şunları ekledi:

“Bu simbiyotik bir ilişki – onların gündemlerini uyguluyor ve karşılığında onlar da ona ödüller veriyorlar ve bu da uyanmış kapitalizmin kurumsal totem direğinde ilerlemeyi ilerletiyor.”

PayPal’ın dikkate değer platform değiştirmelerinden yalnızca bazılarını listelemek gerekirse, sansürsüz odaklı Freedom Phone girişimine bağlı hesapları kapattı; haber sitesi Konsorsiyum Haberleri; İfade Özgürlüğü Birliği; ve kilitlenme şüpheci blogu The Daily Sceptic. Tüm bu çıkış noktaları, siyasi olarak sağa eğilimli veya en azından alternatif görüşlere sahip olarak kabul edilebilir.

Yazıya yanıt veren Twitter’ın şimdiki CEO’su ve SpaceX ile Tesla’nın CEO’su olan Musk, platformun likan bölümü haline geldiğini söyledi. Siyah ayna – genellikle insanların teknoloji tarafından kontrol edildiği bir tür distopik gelecek sunan bir İngiliz televizyon dizisi.

Bazıları için platform değiştirme tehdidi göz önüne alındığında, kripto savunucuları, ağın ademi merkeziyetçiliği ve sansür direnci nedeniyle elbette “Bitcoin bunu düzeltir” anlatısını zorladı.

İlişkili: Kripto ödeme ağ geçitleri nelerdir ve nasıl çalışırlar?

Ekim ayında PayPal ayrıca, her ikisi de muğlak terimlerle tanımlanan “yanlış bilgileri teşvik eden” veya “kullanıcı güvenliği ve refahı” için risk oluşturan materyalleri yayan kullanıcılar için tartışmalı bir şekilde 2.500 ABD doları para cezası verdi.

Hareket, topluluktan ve PayPal Mafyası da dahil olmak üzere büyük figürlerden gelen yoğun tepkiyle karşılandı. üyeler Musk ve eski PayPal başkanı David Marcus gibi. 11 Ekim’de PayPal daha sonra bu politikayı dahili bir hataya bağlayarak derhal geri adım attı.

Bununla birlikte, bazı şüpheciler, politikanın sessizce şirketin kullanıcı sözleşmesine ve kabul edilebilir kullanım politikasına geri döndüğüne inanıyor.

Yorum yapın