Oynamak İçin Ödeme Yapmalısınız – apk haber

PC oyun dizüstü bilgisayarlarının kanayan kenarı söz konusu olduğunda, özellikle en son Nvidia RTX 40 serisine sahip modelleri düşündüğünüzde, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç seçenek vardır. Geçen ay Asus ROG, en son Intel ve AMD işlemciler ve Nvidia RTX 40 serisi GPU’larla desteklenen yeni üst düzey oyun dizüstü bilgisayarları serisini tanıttı: ROG Zephyrus M16, ROG Zephyrus Duo 16 ve ROG Strix Scar 16/17/ 18. ROG Zephyrus M16’yı inceleme şansımız oldu ve geçen ay yaptığımız testte, ciddi anlamda etkileyici donanımlara sahip gelecek vadeden bir oyun dizüstü bilgisayarı olduğunu gördük. Ancak soru şu: 3.64.990 Rs’ye değer mi? Bu incelemede öğrenin.

Arkada, Zephyrus M16 özelleştirilebilir bir AniMe Matrix ekrana sahip. (Resim: Shaurya Sharma/Haber18)

Tasarım ve Sergileme: Birinci Sınıf ve Taşınabilir

Oyun dizüstü bilgisayarları, hantal ve devasa olmakla ünlüdür, ancak ROG Zephyrus M16 ile Asus, yapı kalitesi ve ağırlık arasında iyi bir denge kurdu. Dizüstü bilgisayar yaklaşık 2,3 kg ağırlığında ve yaklaşık 2 cm kalınlığındadır, bu da oyun dizüstü bilgisayarının tek amacı olan taşımayı kolaylaştırır. Uyum ve bitiş bu yıl iyileşti ve makine iyi bir araya getirilmiş gibi hissettiriyor. Bu, mükemmel klavye geri bildirimlerinden ve tuş başlıklarının kalitesinden de belliydi. Klavye yazı tipinin hayranı değilim ama bu, yapmaya istekli olduğum bir değiş tokuş.

ROG Zephyrus M16’nın harika bir klavyesi var. (Resim: Shaurya Sharma/Haber18)

Ekrandan bahsetmişken, ROG Zephyrus M16, 240hz yenileme hızına sahip bir QHD mini LED panel kullanıyor ve size şunu söyleyeyim, bir oyun dizüstü bilgisayarında kullandığım en iyi panellerden biri. Pürüzsüz olmasının yanı sıra mini LED teknolojisi sayesinde siyahlar derin ve mürekkep gibi.

Returnal gibi oyunları ROG Zephyrus M16’da oynamak bir zevk. (Resim: Shaurya Sharma/Haber18)

Evet, OLED kadar iyi değil ama piyasadaki çoğu oyun dizüstü bilgisayarından çok daha iyi. Dahası, çiçeklenme ve arka ışık kanaması konusunda oldukça titizim ve Zephyrus M16’nın çiçeklenme ve arka ışık kanaması göstermediğini bildirmekten mutluluk duyuyorum – bu, karanlık sahneleri izlerken sorun haline gelebilecek bir şey. Paneli çevreleyen çerçeveler de %92 ekran-gövde oranı sayesinde minimum düzeydedir.

Ayrıca, AniMe Matrix dış ekranı kullanmak keyifli bir deneyimdir. Kullanıcılar, Armory Crate uygulamasıyla metin, semboller ve diğer grafikler dahil olmak üzere dış panelde görünenleri kişiselleştirebilir. Bu özellik, dizüstü bilgisayarı diğerlerinden ayıran eğlenceli bir öğe ekler.

Performans: Kanayan Üstünlüğü Alıyorsunuz, Ama Bir Bedeli Var

Sahip olduğum inceleme birimi, 2,6 GHz’de saat hızına sahip, 5,4 GHz’e kadar hızlandırma hızına sahip ve 14 çekirdekle birlikte gelen, 6’sı performans çekirdeği ve 8’i olan 13. Nesil Intel Core i9-13900H İşlemci tarafından destekleniyor. verimlilik çekirdekleri GPU için, takıldığında maksimum 150 W TDP’ye sahip birinci sınıf Nvidia GeForce RTX 4090 var.

Görsel: Shaurya Sharma/News18

Bu, mükemmel gerçek dünya performansı anlamına gelir. Returnal gibi hikaye odaklı tek oyunculu oyunlar, Forza Horizon 5 gibi yarış oyunları ve Apex Legends gibi rekabetçi nişancı oyunları da dahil olmak üzere oynadığım çoğu oyunu maksimuma çıkarabilirdim. Takılıyken, dizüstü bilgisayar ter kırmadı. Apex Legends’ı maksimuma çıkarabilirdi ve sürekli olarak 250 fps’ye çıkıyordum. Çok CPU ağırlıklı bir başlık olan Returnal’da, DLSS etkinken maksimum ayarları zorlayabilir ve QHD çözünürlükte yaklaşık 100-120 fps elde edebilirim.

Maksimum ayarlarda geri dönüş ortalama 100 fps civarındadır. (Resim: Shaurya Sharma/Haber18)

Bu rakamlar, RTX 40 mobil GPU’lar ortaya çıkmadan önce duyulmamıştı.

Ancak, her şeyin bir bedeli olduğu için, kelimenin tam anlamıyla değil, ısı burada fiyattır. Klimalı bir odada olmasına rağmen, maksimum performans ayarında, dizüstü bilgisayar oldukça ısındı ve ses çıkardı. Bunu ancak Returnal’da bir döngüden sonra kulaklıkları çıkardığımda fark ettim.

4800 MHz hızında çalışan 32 GB DDR5 bellek ve 2 TB NVMe M.2 depolama ile dizüstü bilgisayar uçar ve 240 Hz ekranla birleştiğinde onu kullanmak bir keyiftir. Tahta boyunca tereyağlı pürüzsüz kalır.

Görsel: Shaurya Sharma/News18

Pil Ömrü: Aşil Topuğu

Yıllar geçtikçe, var olan herhangi bir oyun dizüstü bilgisayarının Aşil topuğu varsa, o da pil ömrüdür. Zephyrus M16’da da durum aynı. Tam şarjla, 90Wh piliyle orta ve ağır yükte yaklaşık bir buçuk saat dayanır ve hafif kullanımda bir saat uzatabilirsiniz.

Görsel: Shaurya Sharma/News18

Yani evet, testlerime göre pil ömrü çok iyi değil, ancak yine de makineden iyi bir performans elde etmek için fişe takılı kalmanız gerekeceği düşünülürse, pil ömrü açısı çöküyor – ve tıknaz taşımak zorunda kalacaksınız gittiğiniz her yerde güç tuğlası.

Konuşmacılar: En İyi ihtimalle Underwhelming

Hoparlörler genellikle herhangi bir oyun dizüstü bilgisayarının en az değer verilen parçasıdır – tabii ki ekran dışında – ve iyi stereo ayrımı ve dolgunluğu olan iyi hoparlörlere sahip olmak çok önemlidir. Ve burada, Zephyrus M16 bunaltıcıdır. Hoparlörler tam ses seviyesinde boğuk geliyor, düşük uç yok ve dizüstü bilgisayarın kasasının boyutu göz önüne alındığında teneke gibi.

ROG Zephyrus M16, altı hoparlörlü bir kurulum alır. (Resim: Shaurya Sharma/Haber18)

Hoparlörlerin Zephyrus M16’nın en ezici kısmı olduğunu söyleyebilirim. Returnal gibi oyunlarda stereo ayrımını da fark etmek zordu. Ancak bir teselli olarak, Zephyrus M16’daki kulaklık jakının kulağa hoş geldiğini ve üst düzey oyun kulaklıklarıma güç sağlayabileceğini söyleyebilirim.

Karar: Bir Fiyata Gelen Sağlam, Üst Düzey Oyun Dizüstü Bilgisayarı

3,64,990 Rs karşılığında, Zephyrus M16 şu anda piyasadaki en pahalı Windows dizüstü bilgisayarlarından biridir; en yeni donanımı, mükemmel bir mini LED paneli ve özelleştirilebilir AniMe Matrix dış ekranı sayesinde. Performans açısından, dizüstü bilgisayar arzulanan çok az şey bırakıyor; o kadar iyi ve yapı kalitesi de öyle.

Genel olarak, ROG Zephyrus M16, üst düzey oyunlar için mükemmel bir seçimdir. (Resim: Shaurya Sharma/Haber18)

Evet, ısınıyor ve gürültülü oluyor ve hoparlörler mevcut rakiplerine kıyasla en iyisi değil, ancak bütün bir paket olarak Zephyrus M16, oyun portföyünüzde bir yeri hak eden güzel yapılmış bir oyun dizüstü bilgisayarı. Oynamak için ödeme yapmalısın, bu kadar basit.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın