OpenAI’nin ChatGPT Chatbot’u, Gizlilik Endişeleri Giderildikten Sonra İtalya’da Yeniden Etkinleştirildi – apk haber

ChatGPT sohbet robotu, üreticisi OpenAI’nin İtalya’nın veri koruma otoritesi, ajans ve şirket tarafından Cuma günü onaylanan sorunları ele almasının ardından İtalya’da yeniden etkinleştirildi.

Microsoft Corp destekli OpenAI, ülkenin Garante olarak da bilinen veri koruma yetkilisinin chatbot’u geçici olarak yasaklaması ve yapay zeka uygulamasının gizlilik kurallarını ihlal ettiği şüphesiyle ilgili bir soruşturma başlatmasının ardından geçen ay İtalya’da ChatGPT’yi çevrimdışı duruma getirdi.

Garante, sohbet robotunun ülkede tekrar faaliyete geçmesine izin verme konusundaki endişelerini gidermek için OpenAI’ye Pazar gününe kadar bir süre vermişti.

Geçen ay Garante, ChatGPT’nin “chatbot’u “eğitmek” için “kişisel verilerin büyük çapta toplanmasını ve saklanmasını haklı gösterecek herhangi bir yasal dayanağın bulunmadığını” söyledi.

Garante ayrıca OpenAI’yi 13 yaşında veya daha büyük olması gereken ChatGPT kullanıcılarının yaşını kontrol etmemekle suçlamıştı. OpenAI, İtalya’daki kullanıcıların kayıt olduktan sonra yaşlarını doğrulamak için bir araç sunacağını söyledi.

Şirket Cuma günü, gizlilik politikası ve kullanıcı içeriği devre dışı bırakma formunun daha fazla görünürlüğünü sağlayacağını söyledi.

Bir şirket sözcüsü, Avrupa Birliği kullanıcılarının modellerini eğitmek için kişisel verileri kullanmasına itiraz etme haklarını kullanmaları için yeni bir form da sağlayacağını söyledi.

Form, devre dışı bırakmak isteyen kişilerin, ilgili istemler yoluyla veri işleme kanıtı da dahil olmak üzere ayrıntılı kişisel bilgiler sağlamasını gerektirir.

Garante, teknolojik ilerlemeyi insan haklarına saygıyla birleştirmek için atılan adımları takdir ettiğini ve şirketin Avrupa veri koruma düzenlemelerine uyum yolunda bu yolda devam etmesini umduğunu söyledi.

İtalya, ChatGPT’yi yasaklayan ilk Batı Avrupa ülkesiydi, ancak hızlı gelişimi birçok ülkede kanun koyucuların ve düzenleyicilerin dikkatini çekti.

Perşembe günü Avrupa Birliği milletvekillerinden oluşan bir komite, ChatGPT gibi üretici yapay zeka araçlarını kullanan şirketleri sistemlerini geliştirmek için kullanılan telif hakkıyla korunan materyalleri ifşa etmeye zorlayacak yeni kurallar üzerinde anlaşmaya vardı.

Garante’nin ChatGPT’ye olan ilgisinin ardından, Avrupa’nın ulusal gizlilik bekçilerini bir araya getiren Avrupa Veri Koruma Kurulu, bu ayın başlarında chatbot üzerinde bir görev gücü oluşturdu.

Garante, ChatGPT soruşturmasına devam edeceğini ve özel görev gücüyle çalışacağını söyledi.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

(Bu hikaye News18 personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon haber ajansı beslemesinden yayınlanmıştır)

Yorum yapın