On Yıl Sonra, Mf Doğrudan Planları Zamanın Testinden Geçti Mi?

Yatırım fonu (MF) doğrudan planları, bundan 15 gün sonra on yıllık bir varlığı tamamlamaya ayarlanmıştır. 1 Ocak 2013 tarihinde, fon kuruluşları bu planları Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (Sebi) direktifine uygun olarak başlattı. Doğrudan planlar, yatırımcıların distribütörlere komisyon ödemeden MF’lere yatırım yapmasına olanak tanır. Bu tür komisyonlar, planın türüne bağlı olarak değişir, ancak tipik olarak yatırımcıların özsermaye MF’lerinde yılda yaklaşık %0,5-1 ve borç MF’lerinde yılda %0,1-0,5 tasarruf etmesine yardımcı olur. Zamanla, bu tür tasarruflar önemli bir miktara ulaşabilir.

Doğrudan planlar artık endüstrinin varlıklarının yarısını oluşturuyor. Bir Crisil raporuna göre, yaklaşık olarak %46’sı MF’nin 40 trilyon varlığı doğrudan planlarda yer almaktadır (Mart 2022 itibarıyla). Bu pay, perakende yatırımcıların ağırlıkta olduğu ve distribütör hizmetlerine güvendiği öz sermaye MF’lerinde yaklaşık %20 ile çok daha düşüktür. Borç MF’lerinde, maliyet bilincine sahip yüksek net değerli yatırımcılar (HNI’ler) ve kurumsal hazineler doğrudan planlara yöneliyor.

Doğrudan MF planlarının yolculuğu

Tam Resmi Görüntüle

Doğrudan MF planlarının yolculuğu

Elbette, doğrudan planlar piyasaya sürüldükten sonra büyük bir başarı elde etmedi. Fon kuruluşları, verileri doğrudan plan sunan aracılarla değil, yalnızca son yatırımcılarla paylaştı ve bu, genişlemelerini engelleyen nedenlerden biri olabilir. Kasım 2016’da bir Amfi (Hindistan Yatırım Fonları Birliği) genelgesi, bu tür veri paylaşımına izin vererek tüm bunları değiştirdi.

Yine de, bu planların büyümesini hızlandıran, Kuvera (Aralık 2016’da piyasaya sürüldü) ve Zerodha Coin (İndirim komisyoncusu Zerodha tarafından Nisan 2017’de piyasaya sürüldü) gibi doğrudan fintech platformlarının yükselişiydi. Başlangıçta Zerodha aylık bir ücret aldı. 50 üzeri yatırımlar için 25.000, ancak aracı kurum ücreti Ağustos 2016’da kaldırdı.

Yalnızca dijital mod, bu tür platformlar için maliyetleri düşürdü ve dağıtım komisyonlarından vazgeçmelerine izin verdi. Bu tür platformlar büyük ölçüde bir yatırım danışmanı lisansı altında işletilmektedir.

“Sözlerime dikkat edin, doğrudan planlarla tasarruf edilen komisyonlar, önümüzdeki on yıllarda Hindistan’daki yatırımcılar için en büyük servet yaratma kaynağı olacak. Doğrudan planların portföylerimiz üzerindeki etkisi, ABD’li yatırımcılar için John Bogle ve Index fonlarınınkine benzer büyüklükte olacaktır.” Danışman kodu aracılığıyla doğrudan planlara 13.500 crore yatırım yapıldığını söylemişti.

Doğrudan planların popülaritesine rağmen, mali müşavirler hala şüpheciydi. “Doğrudan planlar, tüketici seçimini mümkün kıldı ve bu her zaman memnuniyetle karşılanır. Öte yandan, bu tür planlardaki bazı yeni yatırımcılar, distribütörlerden veya finansal danışmanlardan herhangi bir destek almadan korku ve açgözlülük dürtüleriyle hareket etmeye başladı. Plan Ahead Wealth Advisors’ın kurucusu Vishal Dhawan, “Karışık bir nimet” dedi.

Elbette, doğrudan planlar yalnızca bir aracının yardımı olmadan fonları araştırmayı ve kısa listeye almayı göze alabilenler için uygundur.

“Finansın demir kuralı, maliyetlerin önemli olduğudur. Doğrudan planların lansmanı, DIY yatırımcıları için bir nimet oldu ve binlerce crore maliyetten tasarruf etmelerine yardımcı oldu. Zerodha’nın kurucusu ve CEO’su Nithin Kamath, “Kendin Yap yatırımcılarının doğrudan planlara yatırım yapması, tıpkı kendi başlarına yapamıyorlarsa bir danışman veya distribütörden yardım istemeleri gibi,” dedi. .

Normal modda da mevcut yatırımlarınız için doğrudan planlarla devam etmeye karar verirseniz, bir plandan diğerine geçişin geri ödeme ve yeniden yatırım olarak kabul edildiğini unutmayın. Bu nedenle, itfa anında geçerli olan değer artış kazancı vergisi ve çıkış yükü, geçiş anında da geçerlidir.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın