Nri’ler Pf Çekilmesinde Vergi Ödemek Zorunda Mı?

—Talep üzerine isim gizlendi

Bir çalışan (Hindistan vatandaşı), aşağıdaki koşullardan herhangi birinde KM’yi geri çekme hakkına sahiptir:

(a) 55 yaşını doldurduktan sonra hizmetten emekli olduğunda; (b) Kalıcı ve tam iş göremezlik nedeniyle emeklilikte; (c) Yurtdışında kalıcı yerleşim için Hindistan’dan göç üzerine; (d) Hindistan’da 2 aydan fazla işsiz olmak

Bir çalışan, işten ayrıldığı tarihte 10 yıl veya daha fazla hizmet vermemişse, götürü olarak Emeklilik Sisteminden (EPS) çekilebilir. Çalışan, para çekme ödeneği alma hakkına sahip olacak veya program sertifikasını tercih edebilir. Bir çalışan 10 yıl veya daha fazla hizmet vermişse, çalışan EPS’den aylık almaya hak kazanır.

Bu nedenle, sizin durumunuzda, Hindistan’daki toplam katkılı hizmetiniz 10 yıldan azsa, EPS’den götürü tutarı çekme hakkınız vardır.

Hindistan’da 5 yıl veya daha uzun süredir kesintisiz hizmetiniz olduğundan, sona erme tarihine kadar birikmiş bakiyenin çekilmesi Hindistan’da vergiye tabi olmayacaktır.

İstihdamın sona erdiği tarihten geri çekilme tarihine kadar işverenin katkı paylarına ve çalışanın katkılarına ilişkin her türlü faiz Hindistan’da vergiye tabidir.

Yönergelere göre, bir kişi 5 yıl sonra ihtiyat fonunu geri çekerse, çekilme anında herhangi bir TDS olmamalıdır. Ancak EPFO, istihdamın sona erdiği tarihten sonra kazanılan faiz üzerinden vergi düşebilir.

Ben bir NRI’yim ve Hindistan’da yerleşik olmayan adi (NRO) ve yerleşik olmayan harici (NRE) banka hesaplarım var. NRO bakiyemi aynı bankadaki NRE hesabıma nasıl aktarabileceğimi öğrenmek istiyorum.

—Talep üzerine isim gizlendi

Döviz kontrol yasası kapsamında, bankanın talep ettiği belgelere tabi olarak, NRO hesabınızdan NRE hesabınıza her mali yılda 1 milyon dolara kadar bakiye aktarabilirsiniz. Banka, havale edilecek tutar üzerinden Hindistan’da Gelir vergisinin ödendiğini kanıtlamak için belgeli kanıt talep edebilir.

Sonu Iyer, EY Hindistan’da vergi ortağı ve insan danışmanlık hizmetleri lideridir. mintmoney@livemint.com adresindeki sorgular

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın