Nri’ler Hindistan’da Nasıl Vergi Indirimi Talep Edebilir?

Yerleşik Olmayan bir Kızılderili (NRI) nasıl vergi muafiyeti talep edebilir? 80C ve diğer bölümler altında 1,5 lakh (NRO hesabındaki fonlardan). NRI’ler öz sermaye bağlantılı tasarruf planlarına (ELSS) yatırım yapabilir mi?

—Prakash Cherukuri

(NRI’ler), yerleşik vergi mükelleflerinin yaptığı gibi, bölüm 80C kapsamındaki kesintileri talep etme hakkına sahiptir. 80C bölümünde çeşitli seçenekler mevcuttur. NRI’ler ayrıca (ELSS) yatırımı için uygundur.

Bölüm 80C kapsamındaki kesintiler için, NRI’lara izin verilen yatırımlar şunlardır: hayat sigortası primi ödemesi ve herhangi iki çocuğun tam zamanlı eğitimi için Hindistan’da bulunan herhangi bir okul, kolej, üniversite veya eğitim kurumuna ödenen çocuk öğrenim ücreti.

Hayat sigortası priminin indirimi için, poliçe NRI adına veya eşleri veya herhangi bir çocuğu adına olmalıdır (çocuk bakmakla yükümlü olunan/bağımsız, reşit olmayan/büyük veya evli/bekar olabilir). Prim, teminat tutarının %10’undan az olmalıdır.

Ayrıca konut satın almak veya inşa etmek için alınan bir konut kredisi için anapara geri ödemelerinde 80C kesinti talep edebilirler.

NRI’lerin yapmasına izin verilmeyen belirli yatırımlar vardır ve bunlar onlar için bölüm 80C kapsamında kesinti olarak mevcut değildir. NRI’lar için PPF hesaplarına yatırım yapılmasına izin verilmez, ancak Hindistan’da ikamet ederken açılan PPF hesaplarının tutulmasına izin verilir.

Postane 5 yıllık mevduat ve yaşlı tasarruf planları gibi planlar da NRI’ler için mevcut değildir.

Bir kişinin Hindistan’daki toplam gelirini belirlemek için yerleşik olmayan harici (NRE) mevduatların faizi dahil edilir mi?

—Talep üzerine isim gizlendi

NRE hesaplarında tutulan mevduatlardan kazanılan faiz, Hindistan’da vergiden muaftır ve Hindistan’daki toplam vergiye tabi gelirin belirlenmesine dahil edilmesi zorunlu değildir.

Bununla birlikte, NRI Hindistan’da belirsiz bir süre veya planlar için yaşama niyetiyle Hindistan’a döner dönmez, NRE hesapları mukim hesabına dönüştürülmeli ve bu dönüştürmeden sonra kazanılan faizler Hindistan’da vergiye tabi olacaktır.

Archit Gupta, Clear.in’in kurucusu ve CEO’sudur.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın