Nijerya, Bitcoin Ve Kripto Para Birimlerini Tanıyan Yasa Tasarısını Geçirmeye Hazırlanıyor

Nijerya hükümetinin yakında “küresel uygulamalara” ayak uydurmanın bir yolu olarak Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerinin kullanımını tanıyan bir yasa çıkaracağı bildiriliyor.

Haber, Nijerya merkezli Punch Gazeteleri tarafından 18 Aralık’ta Temsilciler Meclisi Sermaye Piyasaları Komitesi Başkanı Babangida İbrahim ile yaptığı röportajın ardından bildirildi.

Raporda, Yatırımlar ve Menkul Kıymetler Yasası, 2007 (Değişiklik) Yasasının yasalaşması halinde, yerel Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun “kripto para birimini ve diğer dijital fonları yatırım sermayesi olarak tanımasına” izin vereceği belirtildi.

İbrahim, Nijerya’nın sermaye piyasalarındaki trend ve gelişmelerden haberdar olması gerektiğini vurguladı:

“Daha önce ikinci okuma sırasında söylediğim gibi, Nijerya’da verimli ve canlı bir sermaye piyasasına ihtiyacımız var. Bunu yapabilmemiz için güncel olmamız gerekiyor. [with] küresel uygulamalar.”

Rapor, Nijerya’nın Şubat 2021’de kripto faaliyetini yasaklamasından yaklaşık 24 ay sonra geliyor. ticaret faaliyetlerinde bulunmak.

Ancak 1985 ile 1993 yılları arasında Nijerya Devlet Başkanı olarak da görev yapan İbrahim, yasanın çıkarılmasının yasağın 180 derecelik bir dönüşü değil, CBN’nin yetkilerinin kapsamına girenlerin ikincil bir incelemesi olduğunda ısrar ediyor:

“Bu ilgili değil [the] yasağın kaldırılması, yasallığa bakıyoruz: yasal olan ve Nijerya’daki operasyonlarımız çerçevesinde neler var.”

“Kripto para birimi Nijerya’da başlangıçta yasaklandığında, CBN bu yatırımcıların çoğunun yerel hesaplar bile kullanmadığını keşfetti. Yani, CBN’nin yetki alanı içinde değiller. Yerel hesaplar kullanmadıkları için CBN’nin bunları kontrol etmesi mümkün değil” dedi.

Yasa geçerse, Nijerya’nın 2007 tarihli Yatırımlar ve Menkul Kıymetler Yasasında değişiklikler yapılacak.

Raporda, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yasal tanıma atanmasına ek olarak, yasanın Nijerya Merkez Bankası ve Nijerya Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu’nun (SEC) dijital para birimleriyle ilgili konulardaki düzenleyici rollerini ana hatlarıyla belirteceği belirtildi.

Yasa aynı zamanda Nijeryalıların, Ekim 2022’de lansmanından 12 ay sonra yalnızca %0,5’lik bir benimseme oranı elde eden Nijerya’nın merkez bankası dijital para birimi (CBDC) eNaira’ya çok az ilgi gösterdiği veya hiç ilgi göstermediği için geliyor.

İlişkili: Gelişen piyasalar küresel benimseme endeksine öncülük ediyor: Chainalysis raporu

Şubat 2021’deki yasağın ardından benimseme artmaya devam ettiğinden, Nijerya hükümetinin daha önce kripto faaliyetini engelleme çabaları da muhtemelen etkisizdi.

2021 yılının Ocak-Ağustos ayları arasında Nijeryalılar Bitcoin ticaret hacminde ABD’yi yalnızca takip etti ve aynı dönemde Nijeryalılar Google’da diğer tüm ülkelerden daha fazla “Bitcoin” aradı.

CoinGecko tarafından Nisan 2022’de yürütülen bir araştırma çalışmasına göre, Nijerya’da yaşayanların da kripto paraya en meraklı ülke olduğu bulundu. Nijeryalılar yaygın enflasyon ve ekonomik sıkıntıyla mücadele etmeye devam ederken, merak hiç de şaşırtıcı değil.

Nijerya ayrıca, bölgedeki kripto ve blok zincirle ilgili işletmelere destek sağlamayı amaçlayacak kripto dostu bir ekonomik bölge geliştirmek için Eylül 2022’de kripto para borsası Binance ile erken aşama görüşmelere başladı.

Yorum yapın