Nft Pazarı Aşırı Arz, Açgözlülük Ve Kötü Projeler Tarafından Engellendi: Gary Vee

Gary Vee olarak da bilinen popüler girişimci ve NFT savunucusu Gary Vaynerchuck, NFT pazarının geçen yıl bu kadar sert düşmesinin ana nedenlerinin aşırı arz, açgözlülük ve ortalamanın altında projeler olduğunu savundu.

12 Aralık’ta Vaynerchuck, NFT sektörünün mevcut sorunlarını ve gelecek yıl nereye gideceğini düşündüğünü araştıran Twitter’daki son blog gönderisinin altını çizdi.

Piyasanın durumu hakkında yorum yapan Vaynerchuck, bu yıl medya ve sosyal medya kullanıcılarında önemli miktarda korku, belirsizlik ve şüphe (FUD) olduğunu vurguladı ve bunlar genellikle azalan işlem hacimleri ve taban fiyatlar gibi konuları vurguladı. .

Vaynerchuck, “Gerçek şu ki, eğer dikkat ettiyseniz, burada gerçekte neler olduğunu biliyorsunuz – ve benim gibiyseniz, şaşırmadınız,” diye tartıştı Vaynerchuck.

2021’deki NFT patlaması sırasında ivme kazanan “NFT projelerinin %98-99’unun” sonunda kötü yatırımlar olacağını veya “sıfıra gideceğini” iddia ettiği bir yıl önce yaptığı bir tahmine geri döndü.

NFT’lerle ilgili sorunlar

Bu öngörüyü açıklayan Vaynerchuck, piyasayı engelleyen üç ana sorunun altını çizdi: fazla arz, kısa vadeli açgözlülük ve zayıf operatörler.

Fazla arz açısından Vaynerchuck, geçen yıl çoğunluğa atlayan çok sayıda “ünlü, etkileyici, spor ligleri, büyük markalar ve bireysel sanatçıların” arz ve talep sorunlarına neden olacağını savundu.

“Bazıları, topluluklarına değer sağlamaya odaklanan gerçek operatörler tarafından yönetilen harika projeler oldu – çoğu değil” diye yazdı ve şunları ekledi:

“Talep, bu olağanüstü arz seviyesine ayak uyduramadı ve yetişemeyecek ve ne zaman olursa olsun, patlamayı bekleyen bir balon var.”

Kısa vadeli açgözlülükle ilgili olarak Vaynerchuck, endüstrinin çok fazla insanın projeler başlatmaktan veya NFT ticaretinden hızlı para kazanmak için acele etmesi nedeniyle engellendiğini ve bunun da dolandırıcılık ve temelleri zayıf olan projelerin çökmesine neden olduğunu savundu.

“Herkes çok bencil, çok hızlı ve düşüncesiz. Bu bir maraton, ancak herkes buna bir mikro sprint ve altına hücum gibi davranıyor ve bu yüzden çoğu kaybedecek” diye yazdı.

Haziran ayında, blockchain izleme yazılımı şirketi DEXterlab, Mayıs sonundan Haziran başına kadar NFT satın alma alışkanlıkları hakkında Twitter’da 1.300’den fazla kişiyle anket yaptı. Ankete katılanların %64,3’ü “para kazanmak için” NFT satın aldıklarını söylerken, anket sırasında %42’den daha azının kar elde ettiğini buldu.

Bu arada, kötü projeler konusunda, herkesin bir NFT projesi başlatabileceğinden, “artık iş, uzun vadeli topluluk oluşturma, kültür, günlük yaşam gibi konularda gerçek bilgisi olmayan çok sayıda insan var. bir kadronun işletilmesi ve talep yaratılması.”

2023’te NFT’ler nereye gidiyor?

2023’ü dört gözle bekleyen Vaynerchuck, özellikle “makroekonomik manzaranın” yakın zamanda yükselişe geçeceğini görmediği için, 2021’dekine benzer başka bir pazar patlaması olma ihtimalinin düşük olduğunu savundu.

Ek olarak Vaynerchuck, kripto ve NFT sektörünü 1990’ların sonu ve 2000’lerin başındaki internet patlamasına benzetti; burada sayısız şirket çökerken en güçlüsü hakimiyete yükseldi.

“Gülünç miktarda arz nedeniyle, Pets.com gibi birçok proje çökecek ve sıfıra gidecek, ancak bazı projeler olacak – projelerin %1-3’ü – Amazonlar ve eBay’ler olacak. Anahtar şu ki… kaçınız akıllı yatırımlar yapmak için gereken ödevi yapmaya isteklisiniz?

Vaynerchuck, 2021’in başlarında NFT’lere geri döndü ve o yılın Mayıs ayında ilk projesi VeeFriends’i piyasaya sürdü ve o zamandan beri bir dizi projeye yatırım yaptı. CryptoSlam’den alınan verilere göre VeeFriends, 241,8 milyon $ ile tüm zamanların satış hacmi açısından yirminci sırada yer alan NFT koleksiyonudur.

Yorum yapın