Nft Mahkeme Celpleri Yasal Ortamı Nasıl Değiştirebilir?

San Marino Cumhuriyeti merkezli bir teknoloji geliştirme firması olan RBB Lab, eski bir çalışana ve bir yükleniciye mahkeme celbi göndermek için misli olmayan token (NFT) teknolojisini kullandı.

RBB Lab CEO’su Enrico Rubboli, Cointelegraph’a verdiği demeçte, iki kişiyi şantaj teşebbüsü ve firmaya ağır iftira iddialarıyla İtalya Yargısı’na çağırdıklarını söyledi. Rubboli, çağrının “bize karşı bu kampanyayı durdurmalarını istediğimiz bir emir kısıtlaması” olduğunu söyledi.

Bu, İtalya’da bir mahkeme celbini iletmek için bir NFT’nin ilk kez kullanılmasıdır. Bu teknoloji yakalanırsa, gelecekte İtalya’nın yasal davaları ele alma biçiminde büyük değişiklikler anlamına gelebilir.

RBB ekibi, blok zinciri aracılığıyla bir celp göndermenin haftalar sürebilen geleneksel süreçten daha verimli olduğunu söylüyor. Rubboli, “Amaç, süreci düzene sokmak ve daha verimli hale getirmek” dedi ve ekledi:

“Bir teknoloji şirketi olarak yaptığımız her şeyde engelleri zorlamak istiyoruz. Bu, teknolojinin uyum sağlamakta yavaş olan bir sistemi kolaylaştırabileceği ve aynı zamanda iyileştirebileceği bir örnektir. Amacımız, teknolojiyi kullanarak hayatımızı iyileştirmek için fırsatlar bulmaktır. Ne yazık ki, hukuk sisteminde pek çok şeyin yapılabileceği birçok verimsizlik örneği var.”

RBB Lab, hukuk alanına yönelik bir dizi araç geliştirmek için İtalya’nın Floransa kentinde bulunan hukuk firması Annetta Rossi e Associati ile birlikte çalışıyor. Amaç, hem avukatlar hem de hukuk öğrencileri tarafından kullanılabilecek yeni blockchain ile ilgili yasal ürünler yaratmaktır. Proje hala ilk aşamalarında, ancak ekip şimdiden büyük ilerleme kaydediyor.

“Hukuk firmasıyla çok iyi bir ilişkimiz var ve onlar blok zincirine aşina. Bu nedenle, bir mühendislik şirketi olduğumuz ve zincir üstü adli tıp araçları ve blok zinciri aracılığıyla bir mahkeme celbi teslim etme teknolojisi gibi çeşitli araçları piyasaya sunmalarına yardımcı olabileceğimiz için onlarla işbirliği yapmaya karar verdik. Ayrıca, blok zincirini kullanarak belgeleri noter tasdik etme olasılığını da araştırıyoruz. Rubboli, Cointelegraph’a verdiği demeçte, böylece, belgenin belirli bir zamanda var olduğunu kanıtlamanın bir yolunu bulacağız.”

NFT’lerle mahkeme evraklarının tebligatı

Beklenenin aksine, NFT’lerin mahkeme evraklarının tebligatı için kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Aslında, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki iki mahkeme, potansiyel olarak daha yaygın kullanımın önünü açan yasal bir anlaşmazlık bağlamında NFT’lere celp gönderilmesini onayladı.

En son: Metaverse’deki festivaller: Web3 projeleri kültürü sanal ortama nasıl taşıyor?

Giderek daha fazla insan NFT’leri kullanmaya başladıkça, NFT’lerle bağlantılı davaların sayısı da son birkaç yılda önemli ölçüde arttı. En son yaşananlardan biri, bir hukuk firmasının geçici uzaklaştırma emri olan bir sanığa hizmet vermek için NFT kullandığını gördü.

Başka bir örnek, bir şirketin 8 milyon dolarlık bir bilgisayar korsanlığı davasında delil olarak NFT ile bir sanığa hizmet etme gibi oldukça benzersiz bir adım attığını gördü.

Avukatların yargı alanından bağımsız olarak yasal konularda uygun bir hizmet biçimi olarak NFT’leri benimsemesi, bu yeni teknolojinin hukuk camiasında kabul edildiğinin ve kullanıldığının açık bir işaretidir.

Mahkeme evraklarını sunmanın geleneksel yolu, kişisel teslimat ile karakterize edilmiştir, ancak blok zinciri teknolojisinin ortaya çıkmasıyla birlikte, daha modern bir yaklaşımı keşfetme fırsatı vardır. Gelecekte mahkeme evraklarının nasıl sunulacağına dair potansiyel olarak bir olasılıklar dünyası açabileceğinden, bunun hem bireyler hem de işletmeler üzerinde geniş kapsamlı bir etkisi olabilir.

Çağrıyı bir NFT aracılığıyla iletme kararlarının ardındaki neden sorulduğunda, Rubboli şu yanıtı verdi:

“Geleneksel yollarla, bir celbin iletilmesi oldukça zor olabilir. Bir celp gönderirken, mümkün olan en kısa sürede ve mümkün olan en verimli şekilde gönderilmeli ve teslim edilmelidir.”

“Şu anda belirli kişileri bulmak, özellikle de isimsizlerse, teslimat süresi ve maliyeti nedeniyle son derece karmaşık ve hataya açık. NFT’ler, sorumlu bir şekilde yapıldığında daha az hata yaptığınızı bildiğiniz gibi adımları azalttığı ve otomatikleştirdiği için gidilecek yoldur. Tek bir hata, karşı taraf tarafından mahkemeyi ertelemek için kullanılabilir ve bu elbette bir yığın yeni sorun yaratabilir. Dolayısıyla burada verimlilik son derece önemli” dedi.

Hukuk sistemi için sonuçlar

Bir mahkeme celbinin iletilmesi için NFT’leri kullanmanın birçok avantajı olsa da, uyulması gereken yasal gereklilikler de vardır.

Cointelegraph, bunu ve celpnamelerin İtalyan hukuk sistemi üzerindeki olası etkilerini daha iyi anlamak için RBB Labs hukuk ekibinden Pietro Calvaruso ile iletişime geçerek daha fazla bilgi aldı.

Calvaruso, “Ana sorunlardan biri, yöneticilerimizin blockchain teknolojisine aşina olmamasıyla temsil ediliyor,” dedi ve “Bunu kullanabilen profesyonellerin sayısı hızla artıyor. Siyasilerimizin zihniyet değişikliğine ihtiyacı var” dedi.

“Blockchain’in İtalyan hukuk sistemine uygulanması, ülkemize yatırımların çekiciliği açısından büyük bir destek sağlayacak ve hem girişimciler hem de tüketiciler için daha adil bir ortam yaratılmasına kesinlikle katkıda bulunacaktır.”

Dijital varlık IP’si

NFT’leri mahkeme belgelerini sunmak için kullanmanın yanı sıra, bazı şirketler bunları sahtecilikle mücadele etmek için de kullanıyor.

NFT’lerin kullanımı, şirketlerin bir dijital varlığın yerel, orijinal ve blockchain teknolojisi ile telif hakkı bulunmadığını doğrulamasını sağlar.

Bu teknoloji onları yok edilemez ve kolayca doğrulanabilir kılar. Buna ek olarak, akıllı sözleşmeler kullanılarak içerik oluşturucuya telif ücretleri ve ücretler aktarmak için kullanılabilir.

En son: Belirteçleştirme nedir ve bankalar tasarım ilkelerinden nasıl yararlanıyor?

Bu, medya şirketlerinin benzersiz içeriklerini NFT’lere bağlamasına ve bu teknolojiden yararlanarak müşterilerine türünün tek örneği bir deneyim sunmasına izin verdi.

Bu yılın başlarında, Ethereum tabanlı bir metaverse olan The Sandbox, NFT kolektifi World of Women ile ortaklık kurdu.

Bu ortaklık, şirketin sanal dünyada kadınlar için daha fazla eğitim ve temsil sağlama misyonunu sürdürmesi için harika bir platform görevi görüyor.

Yorum yapın