New York, Kripto Şirketlerini Düzenlemeleri Için Ücretlendirmeyi Teklif Ediyor

New York Eyaleti Mali Hizmetler Departmanı (DFS), eyalet yasalarında, lisanslı kripto şirketlerini düzenlemeleri için ücretlendirmesine izin verecek bir değişiklik önerdi.

Bu, Finansal Hizmetler Yasası (FSL) kapsamında garip bir teklif gibi görünse de, DFS’nin lisanslı kripto dışı finansal kuruluşlardan, onlar üzerindeki gözetimi sürdürmenin maliyeti ve giderleri için ücret alması yaygın bir uygulamadır.

Teklif, 1 Aralık’ta DFS web sitesi aracılığıyla hareketi duyuran ve sonraki 10 gün içinde kamuoyunun geri bildirimi için sunan DFS Müfettişi Adrienne Harris tarafından yönetiliyor.

Esasen Harris, dijital para işletmelerini eyaletteki diğer düzenlenmiş finansal kuruluşlarla uyumlu hale getirmek istiyor, çünkü FSL’nin 2015’te New York’ta kripto düzenlemesi kabul edildiğinde kripto şirketleri için bir hükmü yoktu.

Harris ayrıca, bu “yönetmeliklerin Bakanlığın sanal para düzenleme ekibine en iyi yetenekleri eklemeye devam etmesine izin vereceğini” belirtiyor.

Harris, “Lisanslama, denetleme ve uygulama yoluyla şirketleri dünyadaki en yüksek standartlarda tutuyoruz” dedi ve “denetim maliyetlerini toplama yeteneğinin, Departmanın tüketicileri korumaya ve bu endüstrinin güvenliğini ve sağlamlığını sağlamaya devam etmesine yardımcı olacağını” sözlerine ekledi.

Teklif belgesine göre DFS, firmalara nezaret eden lisans sahiplerinin toplam işletme giderlerine ve diğer işletme ve genel giderler için “adil ve makul kabul edilen orana” dayalı olarak ücretlendirme yapacaktır.

Bu nedenle, gözetim miktarları farklı olduğu için tüm şirketlerin ödediği belirli bir rakam yoktur. Ancak, ödenmesi gereken toplam tutar, mali yıl boyunca beş ödeme dönemine bölünecektir.

Kripto sektörü, bu kez artık iflas etmiş olan FTX, Alameda Research ve eski altın çocuk Sam Bankman-Fried’in bir sonucu olarak, bir başka milyarlık patlamaya tanık olurken, düzenleyicilerin ekstra düzenleyici gözetim dayatmak için çabalaması şaşırtıcı değil.

İlişkili: FTX’ten sonra kripto düzenlemesini kullanabiliriz — Ama temel tanımlarla başlayalım

1 Aralık’ta FTX bozgunuyla ilgili bir ABD Senato komitesi duruşmasında, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) başkanı Rostin Behnam, ajansının kriptoyu denetleyecek araçlara sahip olduğunu düşünmesine rağmen mevzuatta doldurulması gereken boşluklar olduğunu belirtti.

“CFTC için yeni bir yetki olmadan, diğer düzenleyiciler mevcut yetkileri dahilinde hareket etse bile, federal bir düzenleyici çerçevede boşluklar kalacaktır” dedi.

Yorum yapın