New York Eyaleti, Kripto Ile Faaliyetlerde Bulunmak Isteyen Bankalar Için Rehberlik Yayınladı

New York eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (DFS), sanal para birimiyle faaliyetlerde bulunmak isteyen denetime tabi bankalar için 15 Aralık’ta bir kılavuz yayınladı. Hemen yürürlüğe giren kılavuz, başvuru sürecini açıklamakta ve kurumun onayını almak için “Bakanlığın ilgili gördüğü bilgi türlerini özetlemektedir”.

11 sayfalık belge, “İş Planı” ve “Tüketiciyi Koruma” gibi çeşitli kategoriler için bilgi gereksinimlerini ayrıntılı olarak açıkladığı için büyük ölçüde madde noktalarından ve ardından bir dizi resmi kontrol listesinden oluşuyordu.

Belgede, faaliyetlerde bulunmadan 90 gün önce onay alınması gerektiği belirtildi. Daha önceki faaliyetler için onay, diğer faaliyetler için “genel onay teşkil etmez” ve üçüncü taraf hizmet sağlayıcıların bazı faaliyetleri, ajansın da onayını gerektirebilir.

Ayrıca, halihazırda sanal para birimi faaliyetlerinde bulunan kurumlara, kılavuzla birlikte gönderilen açıklamada, acentedeki irtibat noktalarını derhal kontrol etmeleri talimatı verildi.

DFS müfettişi Adrienne A. Harris, yeni kılavuz hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Düzenleyicilerin düzenleyici yaklaşımımızın gelişimi hakkında zamanında ve şeffaf bir şekilde iletişim kurması çok önemlidir.”

New York, kripto işletmelerinin katı bir düzenleyicisi olarak biliniyor ve New York Belediye Başkanı Eric Adams ve diğerleri tarafından ekonomik yenilik ve büyümeyi boğduğu için eleştirildi. Harris, devletin yaklaşımını şiddetle savundu. Bunun ışığında, ayrıntılı rehberlik düzenlemeye tabi kurumlar için oldukça değerli olabilir.

İlgili: New York belediye başkanı, PoW madenciliği moratoryumundan sonra düzenleyicilerle denge istiyor

New York, 2014 yılında sözde BitLicense’ı tanıttığında dijital para birimi faaliyetlerine lisans veren ilk eyaletlerden biriydi. Ayrıca, Haziran ayında kuralları belirlediğinde sabit para rezervleri ve paraya çevrilebilirlik için katı gereklilikler uygulayan ilk eyalet olduğunu iddia etti. Aralık ayında eyalet, Nisan ayında ajansa verilen yeni yetkiler kapsamında lisanslı kripto firmaları için yıllık bir değerlendirme ücreti eklemeyi önerdi.

Yorum yapın