Neden ‘Özel Durum’ Fonlarının Yatırımcıları Için Özel Bir Yanı Yok?

Benjamin Graham, değer yatırımının babası olarak bilinir ve yazarı Güvenlik analizi, birleşmeler, bir iş biriminin satışı ve tasfiyesi, şirket aleyhine açılan davalar ve bölünmeler dahil olmak üzere sınıflandırılan kurumsal olaylar özel durumlar olarak sınıflandırılmıştır. Bu özel durumlar yatırımcılara güzel alım fırsatları sunmaktadır.

Negen Capital’in kurucusu ve CEO’su Neil Bahal, bir röportajda şunları söyledi: nane Ekim 2022’de, özel durum yatırımının gelişmiş bir değer yatırımı biçimi olduğu. Warren Buffett şirketi devralmadan önce başarısız bir tekstil işletmesi olan ABD merkezli Berkshire Hathaway örneğini aktarıyor. “Buffett’ın işi hisse başına 14 dolardan devralması şirketin DNA’sını değiştirdi. Çikolatalara, mobilyalara ve hatta sigortaya girdi. İş tamamen yön değiştirdi ve özel bir durum dediğiniz, bir olayın meydana geldiği ve işin DNA’sını değiştirdiği durum bu” dedi.

Özel durum fonları genellikle şirketlere M&A, listeden çıkarma ve geri satın alma gibi kurumsal etkinliklere yatırım yapar.

Tam Resmi Görüntüle

Özel durum fonları genellikle şirketlere M&A, listeden çıkarma ve geri satın alma gibi kurumsal etkinliklere yatırım yapar.

Ancak, özel durumlarda yatırım yapmak da çok yüksek riskli bir yatırım stratejisidir ve yatırımcının çağrısı ters giderse ciddi sonuçlar doğurur.

Hindistan’da, yönetilen toplam varlıkların (AUM) yaklaşık 9.400 crore—ICICI Pru Hindistan Fırsatlar Fonu, Axis Özel Durumlar Fonu ve Aditya Birla Sun Life Özel Fırsatlar Fonu. Bununla birlikte, bu fonlar, yalnızca kurumsal eylemlere değil, aynı zamanda sektör ve ekonomiyle ilgili eğilimlerin sağladığı fırsatlara da dayalı olarak hisse senedi seçme konusunda daha geniş bir yetkiye sahiptir. Bu nedenle, yaklaşık 44 ila 72 hisse senedine yatırım yapan bu programlar, genellikle konsantre bir portföy tutan tipik bir özel durum fonundan farklı olarak çeşitlendirilmiş bir portföye sahiptir.

İlginç bir gözlem, bu üç fonun her birinin portföyünün, aynı varlık yönetim şirketi (AMC) tarafından sunulan mevcut bir fona aşağı yukarı benzer olmasıdır.

ICICI Pru Hindistan Fırsatlar Fonu

Ocak 2019’da başlatılan bu fon, üç tür özel duruma yatırım yapma yetkisine sahip en eski fondur: bir şirket, sektör veya ekonomideki geçici krizler; Düzenleyici değişiklikler; iyi satın alma fırsatları sunan küresel etkinlikler.

Üç yıllık dönemde fon, şu anda piyasa tarafından tercih edilen değerli yatırım tarzının yardımıyla %26’lık iyi bir YBBO (bileşik yıllık büyüme oranı) sağladı.

Ancak portföye daha yakından bakıldığında, bu fonun AMC’nin aynı fon yöneticisi olan Sankaran Naren tarafından yönetilen Value Discovery Fund’a benzediği ortaya çıkıyor. Her iki fonun da ortak noktası, Kasım 2022 itibarıyla Hindistan Fırsatları fon portföyünün %82’sini oluşturan yaklaşık 32 hisse senedidir.

ICICI Menkul Kıymetler Özel Varlık Yönetimi Ürün Başkanı Bharat Pareek, “Hem değer keşfi hem de Hindistan fırsatları fonları, son bir yılda portföylerinde benzer değişiklikler yaptı. İkincisi, müşterilere özel durum fonu olarak değil, değer seçimi olarak önerildi.”

ABSL Özel Fırsatlar Fonu

Aditya Birla Sun Life Yatırım Fonu, Nisan 2018’de piyasa düzenleyicisi Sebi’nin yatırım fonu programlarının sınıflandırılmasına ilişkin bir direktifine uygun olarak, çeşitlendirilmiş bir sermaye planı olan eski Özel Durumlar Fonunu Aditya Birla Sun Life Sermaye Fonu ile birleştirdi. 23 Ekim 2020’de fon evi ABSL Özel Fırsatlar Fonu’nu başlattı.

Tıpkı ICICI’nın fonu gibi, bu program da şirkete özgü etkinliklerle sınırlı olmayan fırsatları araştırıyor.

Fon evinin baş yatırım yetkilisi Mahesh Patil, ‘Çin Artı Bir’ stratejisinin desteklediği kimya sektöründeki büyüme gibi sektör değişikliklerinden bu fon için nasıl fırsatlar bulduklarını açıkladı. Ayrıca, yakın zamanda iş birimlerinden birini bölen bir elektrik şirketine fon tarafından yapılan yatırım örneğine atıfta bulunarak, şirkete özgü bir etkinlikte değer bulma stratejisini açıkladı. Fonun politikasını gerekçe göstererek firmaya isim vermeyi reddetti. Fonun adı büyük sermayeli şirketlere yöneliktir ve mavi çipli şirketlere önemli ölçüde yatırım yapan Aditya Birla Flexi Sermaye Fonu ile ortak 38 hisseye sahiptir. 38 hisse, Özel Fırsatlar Fonu portföyünün %76’sını oluşturmaktadır.

Eksen Özel Durumlar Fonu

Büyüyen yatırım tarzıyla tanınan Axis Yatırım Fonu, iş modellerini bozan şirketlere ve böyle bir ekosistemdeki diğer şirketlere odaklanan Özel Durumlar fonunu tanıttı.

“Kendi sektörlerinde muhtemelen en hızlı büyüyen firmaları bulmaya çalışıyoruz. Fon yöneticisi Ashish Naik, “Ayrıca, çoğu zaman bu fonların değeri düşük tarafta olmayabilir” dedi. Zomato ve InfoEdge gibi holdinglerin bulunduğu bu fonun portföyü de aynı şeyi yansıtıyor.

Axis Özel Durumlar Fonu, bu kategoride uluslararası riske sahip (Kasım 2022 itibariyle yaklaşık %27) tek programdır ve aynı zamanda bozulma felsefesine de odaklanan İngiltere merkezli Schroder Investment Management tarafından tavsiye edilmektedir.

Ancak bu fon, büyük ve orta sermaye kategorisinde Axis Büyüme Fırsatları Fonu’na benzer. Bu fon aynı zamanda Schroder’in tavsiyesi ile yurt dışı yatırımları da yapmaktadır. Eksen Özel Durumlar Fonu’nun sahip olduğu 73 hisse senedinden, Büyüme Fırsatları fonu ile ortak olan 35 hisse senedi (portföyün %61’i) bulunmaktadır.

Bunlar şimdi alakalı mı?

AMFI kayıtlı bir yatırım fonu distribütörü olan Santosh Joseph, şu anda özel durum fonlarıyla ilgili bir durum görmüyor. “Çoklu Flexi üst sınırı veya büyük üst sınırı olan çeşitlendirilmiş fonların çoğu, mevcut portföylerinde bunun büyük bir kısmını yakalayacaktır” diye ekledi.

Birkaç ay öncesine kadar MOAT PMS’de özel durumlar fonunu yöneten Koushik Mohan, yatırım fonlarının mevcut yatırım tarzını değer veya kontra fon gibi çeşitlendirilmiş fonlarından herhangi birine uygulayabileceğine inanıyor.

“Üç özel durum fonunun portföyleri, büyük sermayelere doğru biraz eğilimli. Mumbai merkezli bir yatırım fonu distribütörü olan Rushabh Desai, özel durum fonlarında gerçek değerin orta ve küçük sermaye alanından yaratılacağına inanıyorum” dedi.

Rushabh Investment Services ile Rupi’nin de kurucusu olan Desai, “Yatırımcılar kesinlikle özel durumlar kategorisi olmadan yaşayabilirler. Flexi cap strateji fonlarının herhangi bir fon yöneticisi aynı avantajı kullanabilir ve piyasaların dinamik doğasına göre portföyleri çalkalayabilir.”

Yatırımcılar, PMS (portföy yönetim hizmetleri) alanında, adlarına daha uygun yatırım stratejisini takip eden birkaç özel durum fonu olduğunu unutmamalıdır. (tabloya bakın).

Plan Ahead Wealth Advisors’ın kurucusu ve CEO’su Vishal Dhawan, PMS alanındaki özel durum fonlarının yalnızca bu tür fırsatlardan yararlanmak için var olduğunda taktiksel olarak açılabileceğinin altını çizdi. Bölünmeye odaklanan bir ‘Spin-Off’ fonu olan Unifi PMS örneğini verdi ve bu kategori altındaki fırsatların sınırlı olabileceği için bu fonun artık sermaye kabul etmediğini söyledi.

Şu anda Ashika Corporate Equity’de baş analist olan Mohan, yatırımcıları gerçekten özel bir durum fonuna yatırım yaparken sabırlı olmaları konusunda uyarıyor çünkü bazen hissedarın bu tür şirketler tarafından ‘değer kilidini açma’nın faydasına tanık olması uzun bir süre alabilir. .

Bunlara yatırım yapmalı mısınız?

Hindistan’daki özel durum yatırım fonları hakkında özel bir şey yoktur. Bu planlara yatırım yapmanın avantajı, fonlarınızı Hindistan’daki herhangi bir iyi yönetilen çeşitlendirilmiş yatırım fonu planına tahsis ederek elde edilebilir.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın